درمان زگیل

زگیل ها برجستگی های کوچکی روی پوست هستند که در اثر ویروس پاپیلوم ایجاد می شوند. به ویژه در کودکان و نوجوانان شایع تر است. اگرچه به طور کلی بی ضرر هستند ، اما از نظر زیبایی نگران کننده هستند و گاهی باعث شکایاتی مانند درد ، خارش یا قرمزی می شوند. زگیل ها به دو نوع خوش خیم و بدخیم تقسیم می شوند. به بافتهای خوش خیم که در بافتهای مخاطی یا روی پوست ایجاد می شود ، سازندهای خوش خیم (خوش خیم) می گویند. زگیل های بدخیم به عنوان تبدیل بدخیم شناخته می شوند. با درمان زگیل ، زگیل های خوش خیم یا بدخیم از سطح پوست برداشته می شوند.
انواع زگیل چیست؟
انواع زیادی از HPV وجود دارد که باعث ایجاد زگیل می شود. بسته به نوع ویروس مسئول عفونت و منطقه ای که در آن قرار دارد ، انواع زگیل از نظر مورفولوژیکی متفاوت ظاهر می شود. همچنین برخی ضایعات پوستی وجود دارد که شبیه زگیل هستند اما منشاء متفاوتی دارند.
VERRUCA VULGARIS
Verruca vulgaris شایع ترین نوع زگیل است و در سراسر بدن دیده می شود. اما بیشتر در دست و پا دیده می شود. اغلب تمایل دارد روی ناخن های انگشتان بچسبد. اندازه این زگیل ها می تواند به اندازه یک نخود برسد. به طور کلی ، verruca vulgaris باعث ایجاد درد یا خارش می شود.
ورورکا فیلیفورمیس
بدن بلند و نخ مانند دارد و شکل خاصی از زگیل های verruca vulgaris است. معمولاً روی صورت (پلک ، لب ، بینی) یا گردن ظاهر می شود ، به ویژه در افراد مسن. این زگیل ها گاهی اوقات ممکن است خارش داشته باشند. علاوه بر این ، ممکن است در حین شستشو ، خشک کردن یا تراشیدن ، تحریک یا آسیب ایجاد شود. از نظر زیبایی کاملاً تحریک کننده است و بنابراین توصیه می شود درمان شود.
ورورکا پلانتاریس
زگیل در کف پا. این زگیل ها کاملاً دردناک هستند. این بیماری معمولاً هنگام برهنه راه رفتن در مناطق عمومی مانند استخرها ، حمام های ترکی و باشگاه های بدنسازی منتقل می شود. نوارهای حاوی سالیسیلیک اسید اغلب برای درمان ترجیح داده می شوند.
زگیل های گرد شده (MOLLUSCA CONTAGIOSA)
اگرچه زگیل های ناف بسیار شبیه زگیل ها هستند ، اما زگیل های واقعی نیستند. این توسط ویروس های پاپیلوم ایجاد نمی شود. بر خلاف زگیل های واقعی ، میکروارگانیسم های اولیه در این ندول های پوستی شبه زگیل ، ویروس های نرم تن عفونی هستند. زگیل های ناف به صورت گروهی روی بدن قرار دارند. بیشتر در بزرگسالان در ناحیه تناسلی دیده می شود. در کودکان ، روی تنه ، صورت ، گردن یا زیر بغل قرار می گیرد.
زگیل های سبوریک
زگیل سبورئیک زگیل واقعی نیست. علت وقوع آنها دقیقاً مشخص نیست. با این حال ، این توسط ویروس ایجاد نمی شود و بنابراین مسری نیست. معمولاً در افراد مسن دیده می شود و به آن کراتوز سبورئیک نیز گفته می شود. در صورت ، سینه ، پشت ، پشت دست ، بازوها و پاها دیده می شود. آنها از نظر ظاهر متفاوت هستند و زیرگونه های متفاوتی دارند. این بیماری با جراحی یا لیزر درمان می شود.
درمان های زگیل چیست؟
درمان الکتروکوتر (سوزاندن): در روش الکتروکوتر ، ضایعات با دادن حرارت ناگهانی با امواج RF با فرکانس بالا سوزانده می شوند. از بی حسی موضعی برای بی درد شدن این روش استفاده می شود. مناطق سوخته پوسته پوسته شده و به روند خود ترمیم واگذار می شوند. معمولاً یک دوره بهبودی 10-15 روز کافی است.
سرما درمانی (انجماد): در درمان کرایوتراپی ، پزشک نیتروژن مایع را به زگیل اعمال می کند. نیتروژن مایع بسیار سرد است و سلولهای لایه فوقانی پوست را از بین می برد. سرما درمانی می تواند به روش های مختلف انجام شود. در حین استفاده ، معمولاً یک سواب پنبه را در نیتروژن مایع آغشته کرده و برای چند ثانیه روی زگیل فشار وارد می شود. این برنامه باید حداقل یک بار در هفته تکرار شود تا زگیل به طور کامل از بین برود.
کرایوتراپی می تواند عوارض جانبی ایجاد کند. با این روش ، ممکن است در طول درمان زگیل و ایجاد اسکار یا تغییر رنگ به نام زخم بر روی پوست برخی افراد ایجاد شود. در افراد مبتلا به پای دیابتی یا بیماری عروق محیطی ، زگیل ها نباید با کرایوتراپی درمان شوند. زیرا به عنوان مثال ، درمان روی زگیل های پا می تواند باعث آسیب عصبی یا بهبود ضعیف زخم ها شود.
انجماد با گاز مایع نیتروژن روی زگیل اعمال می شود. هیچ زخم باز وجود ندارد ، بنابراین خطر عفونت وجود ندارد.
درمان زگیل با لیزر: استفاده از لیزر یکی دیگر از گزینه های درمانی برای زگیل هایی است که در برابر کرایوتراپی و درمان با فرکانس رادیویی مقاوم هستند. ویژه می تواند برای زگیل های مقاوم در مناطقی که پوست ضخیم است مانند کف پا استفاده شود.
RF درمان با فرکانس رادیویی: با این روش که مشابه روش الکتروکوتری است ، بافت اطراف از اثر گرما محافظت می شود ، بنابراین بهبودی در زمان کوتاه تری انجام می شود.
درمان زگیل با دارو: می توان از سالیسیلیک اسید ، تری کلرو استیک اسید استفاده کرد.
درمان جراحی: درمان دارویی یا کرایوتراپی ممکن است برای برخی از زگیل ها موثر نباشد. در این مورد ، زگیل با برداشتن جراحی درمان می شود. پس از بی حسی ناحیه با بی حسی موضعی ، زگیل با برش با کمک چاقوی داغ برداشته می شود.

چرا زگیل ایجاد می شود؟

زگیل یک عفونت ناشی از ویروس های پاپیلومای انسانی به نام HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) است. فقط دو نوع زگیل توسط HPV ایجاد نمی شود. Molluscum contagiosum ، که زگیل ناف نیز نامیده می شود ، توسط ویروس molluscum contagiosum از خانواده ویروس poxvirus ایجاد می شود. در زگیل سبورئیک ، عامل ایجاد کننده آن ویروس نیست. به این موارد کراتوز سبورئیک نیز گفته می شود ، آنها زگیل واقعی نیستند. بنابراین ، مسری نیست. این بیماری در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند شایع تر است.

بازگشت به بالا
اجازه دهید با شما تماس بگیریم .