Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum diş kaplama beyaz renkli, sıcağa dayanıklı ve metale karşı alerjisi olan kişiler için ideal bir diş tedavisi türüdür. Zirkonyum diş kaplamanın ışık geçirgenliği sayesinde, mat görüntü kaybolarak daha doğal ve estetik bir görünüm kazanılır.

ZİRKONYUM KAPLAMANIN ÖZELLİKLERİ

Diş hekimliği ve diş estetiği alanlarında uzun zamandır altyapı olarak metal uygulamalar ve ürünler kullanılmaktaydı. İçeriğinde metal bulunan uygulamaların kullanılması, belli ölçüde diş etlerine zarar verebilmekte ve dişlerin istenilen estetik görünüme kavuşmasında yeterli olamamaktaydı. Diş ve diş eti sağlığında, estetik görünüme yeni bir boyut kazandıran zirkonyum diş kaplama yöntemiyle bahsettiğimiz bu sorunlar kalıcı olarak çözülmüştür. Ağız içinde metal ürünlerin kullanımının azalması, yerine ışık geçirgenliği bulunan, yüzde yüz doğal bir görünüm veren beyaz zirkonyum alaşımın tercihi, özellikle diş görünümünün önem kazandığı ön dişlerde büyük farklar yaratmaktadır. Gülümserken veya diğer insanlarla konuşurken beyaz görünümü sebebiyle hiçbir şekilde fark edilmemektedir.

Zirkonyum diş kaplama sıcağa dayanıklı, saydam, beyaz renkli ve ayrıca metale karşı alerjisi bulunan kişiler için oldukça ideal bir tedavi türüdür. Bu tedavi türünde sıcak ve soğuk hassasiyeti oluşmaz. Zirkonyum kaplamalar sigara, kahve veya diğer yeme-içme alışkanlıklarına bağlı oluşan renklenmeleri en aza indirir. Ağızda herhangi bir tat farklılığına veya ağız kokusuna neden olmaz.

Metal kaplamaların, diş etine yakın yerlerinde diş etinin siyah veya morumsu bir renk alması kaçınılmazdır. Bunun nedeni kullanılan kaplama maddesi ve ışığı geçirgenlik oranıdır. Zirkonyum kaplamanın ışık geçirgenliğinin yüksek olması, metal kaplamalarda yaşanan koyu diş eti oluşumlarının önüne geçer. Asla mat veya siyahımsı bir görüntü oluşmaz. Birçok diş görünümü problemini restore etmek için özel olarak üretilen zirkonyum dişler, diş sağlığı için de son derece önemlidir. Bunun nedeni ise zirkonyum dişlerin, diş etleriyle olan muazzam uyumu ve kaplama etrafındaki diş etlerinde hastalık görülme ihtimalinin diğer metal kaplama türlerine göre düşük olmasıdır.

NEDEN ZİRKONYUM KAPLAMA TERCİH ETMELİYİZ?

●      Tercih edilmesindeki başlıca sebeplerden biri ağız içi doku uyumudur. Diş tedavilerinde ve estetik görüntüde aranan uzun ömürlülük zirkonyum kaplamayla mümkündür.

●      Darbelere karşı yüksek dayanıklılığı, kırılma eşiğinin çok yüksek olması, bunları kanıtlayan onlarca test ve kullanıcı süreçleri zirkonyumun kalitesini ortaya koyar.

●      Altında herhangi bir metal yapı olmadığı için metal yansıması görünmez. Bu şekilde mat veya siyahımsı bir görüntü oluşturmaz.

●      Isı yalıtımı konusunda son derece başarılıdır. Sıcak ve soğuğun diğer kaplama cinslerine göre daha az dişe ulaştığı bilinir. Bu da hastaların yiyecek veya içecek konusunda kısıtlanmasını önler.

●      Kesinlikle alerjik bir yönü bulunmaz. Hatta metal kaplamalara alerjisi olan birçok hasta için bu tedavi önerilmektedir.

ZİRKONYUM KAPLAMA UYGULAMASI

Zirkonyum kaplama yönteminde öncelikle dişler küçültülür. Diş etleri sağlıklı görüntüsüne kavuştuğu zaman özel bir ölçü alınır. Laboratuvarda dişin renk yapısına en uygun zirkonyum alt yapısı seçilir. Zirkonyum kaplamalar özel yapıştırıcılarla dişe uyumlu hale getirilir. Elde edilen kaplama görüntüsünün normal dişten bir farkı bulunmaz.

ZİRKONYUM KAPLAMANIN AVANTAJLARI NELERDİR?

●      Zirkonyum kaplama, ışık geçirgenliği sayesinde doğal bir görünüm sağlar.

●      Klasik kaplama yönteminin maddesi olan metal, dişlerde mat bir görüntü oluşturur. Zirkonyum kaplama, mat görüntünün önüne geçer ve daha canlı bir görüntü sunar.

●      Pürüzsüz ve kaygan yapısı sebebiyle plak oluşumunu engeller.

●      Kahve, sigara ve çay gibi maddelerin sebep olduğu renk değişimleri zirkonyum kaplama yönteminde görülmez.

ZİRKONYUM KAPLAMANIN AVANTAJLARI NELERDİR?

Üste Çık
whatsapp telegram viber vk
SİZİ ARAYALIM