Burnun yapısındaki bozuklukların giderilmesi için uygulanan burun estetiğine rinoplasti denir. Oldukça kapsamlı bir burun ameliyatıdır. Açık ve kapalı rinoplasti olmak üzere iki teknikle yapılır.

Açık teknikte burnun altından kesi yapılarak cilt kaldırılır, buradan işlem yapılır. Bu teknikte doktorun görüş alanı geniştir ve rahatça müdahale edebilir.

Kapalı teknikte burnun dış kısmından kesi yapılmaz, burun deliklerinden girilerek yapılan bir operasyondur. Doktorun görüş alanı dardır ve bu yüzden açık teknikten daha zorlayıcı olur.

Burun ameliyatları estetik amaçla yapılabildiği gibi, nefes almada güçlük duyulan durumlarda da yapılır. Rinoplasti, hem estetik hem de sağlık açısından buruna müdahale edilen bir ameliyattır.

Rinoplasti kapsamlı bir cerrahi operasyondur ve kalıcıdır. Burun iç dokularına işlem uygulanır, yapılandırmalar yapılır ve fazla kıkırdak dokular alınır. Dikiş atılarak tamamlanır. Sonrasında burnun eski haline dönme ihtimali yoktur.

Hafif burun eğriliklerinde, estetik amaçlarla yapılan burun dolgusu işlemleri ise geçici çözümlerdir. Dolgu uygulamaları, sağlık sorunlarına müdahale etmemesi ve sadece enjeksiyonla uygulanması sebebiyle rinoplastiden farklıdır.

Burun törpüleme işlemiyle, burnun yapısında aşırı bir bozukluk olmayan, sadece burun kemeri belirgin görünen kişilerde, belirgin kemerin düz bir şekle getirilmesi sağlanır. Eğer burnunuzda belirgin kemer dışında burun ucu düşüklüğü de varsa, öncelikle bu kısım normal bir seviyeye çekilir ve ardından törpüleme işlemine geçilir. Törpüleme işlemi için keski ya da ultrasonik cihazlar kullanılır.

Genel olarak tüm ameliyatların 18 yaşından önce yapılmaması önerilir. Normal şartlarda rinoplasti için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir. Ancak sağlık sorunları sebebiyle ve burnun gelişim durumuna bakılarak 16-17 yaşlarında yapılabildiği de oluyor. Bunun için doktorunuza danışmanız en doğru karar olacaktır.

Burun içinde yapılan kesilerde eriyen dikişler kullanılır. Operasyon sonrası 1 hafta, 10 gün içinde dikişler eriyerek kendiliğinden kaybolur.

Operasyon sonrası temel iyileşme süresi 7-10 gündür. Bu süreçte, yüzde meydana gelen ödem, şişlik, morluk gibi etkilerin büyük bir kısmı geçer. Doktorunuzun tüm tavsiyelerine uymanız ve dikkatli olmanız gerekir. Özenli davrandığınızda iyileşme sürecini daha rahat atlatabilirsiniz.

Kişiden kişiye değişmekle birlikte, ameliyatlı burun yapısının oturması ortalama 6 aylık bir sürede gerçekleşebilir.

Operasyondan sonraki birkaç hafta boyunca burun, doktor tarafından verilen özel sıvılarla temizlenir. Bu sayede ameliyat sebepli oluşmuş ve kurumuş kan kalıntıları temizlenir. Bu işlem nazikçe uygulanmalıdır. Burun delikleri ovalanmamalıdır. Burnunuzdaki tampon çıktıktan sonra ıslatılmış pamuklu çubuk yardımıyla, günde birkaç defa temizlenmeli ve nemlendirilmelidir.

Ameliyattan sonra burun hafifçe kanama yapabilir. Bunun için burnun iç kısmına tampon yerleştirilir. Yine de ilk 1-2 hafta boyunca yatarken başınızı yüksekte tutmanız şarttır. Bu önlem hem kanamalar için hem de hızlı iyileşme için önemlidir. İyileşme sürecinde mimik yapmamaya özen gösterilmelidir.

Üste Çık
SİZİ ARAYALIM