Kepçe kulak estetiğinin diğer adıdır. Dış kulak yapısında görülen şekil bozukluklarının giderilmesini sağlayan bir işlemdir. Bu yöntemde, öne kıvrımlı veya büyük kulaklar istenilen pozisyona çekilir.

Kulak şekli genetik bir durumdur. Kalıtımsal olarak ebeveynlerin en az birinde kepçe kulak görünümü varsa, çocukta da görülme olasılığı yüksektir. Sonradan oluşma olasılığı bulunmaz.

Doğuştan itibaren başlayan kulak gelişimi 5-6 yaşlarında tamamlanır. Bu yaş, kepçe kulak estetiği için ideal kabul edilir. Çünkü çocuğun kulak görünümünden dolayı okul döneminde yaşayabileceği zorlukların ortadan kaldırılması sağlanır.

Operasyon sonrası kulaklara bandaj uygulanır. Ortalama 3 gün sonra bandaj çıkarılır ve dikişlere 10 gün boyunca, gün aşırı pansuman yapılır. 10 gün sonra dikişler alınarak günlük hayata dönülmesi sağlanır. İyileşme süresi boyunca geceleri kulak bandı takılması gerekir.

Operasyondan sonraki 1 hafta boyunca kulakta hassasiyet hissedilebilir. Sızı şeklinde bir ağrı olması normaldir. Bu süreçte kulaklara zarar verici herhangi bir hareket yapılmamalıdır. Tam bir iyileşme için birkaç hafta gereklidir.

Aşırı şiddetli bir ağrı oluştuysa doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekir.

Uzman doktorlar tarafından yapılan operasyonlarda geriye dönme olasılığının yüzdesi çok düşüktür. Kalıcı bir ameliyattır. Fazla dokular çıkarılıp kulağa yeni konumu verildikten sonra dikiş atılarak tamamlanır. Bu aşamadan sonra eski haline dönmesi beklenmez.

Kepçe kulak sorununa yönelik yapılan operasyon sonrası yatış pozisyonunuza dikkat etmeniz önerilir. Yan yatmak bir süre kulak kıvrılmalarına karşı tehlike oluşturabilir. Sırt üstü yatılması ve geceleri kulak bandı takılması önerilir.

Üste Çık
SİZİ ARAYALIM