Göz kapağı ameliyatına blefaroplasti de denmektedir. Göz çevresindeki sarkmış dokuların, zayıf kasların toparlanmasını sağlayan bir cerrahi prosedürdür. Yaş veya çevresel etkilere bağlı olarak meydana gelir.

İşlem öncesinde göz çevresine anestezi uygulanır. Üst göz kapağına işlem uygulanacaksa, kapak üstündeki kat çizgilerinden, alt göz kapağına uygulanacak işlemde ise kirpik dibinden kesi yapılır.

Ardından deri altındaki yağ ve kas dokusuna, ayrıca deri dokusuna işlem uygulanır. Fazlalıklar çıkarılarak operasyon tamamlanır.

Göz çevresinde oluşan sorunlara göre şekillenen göz kapağı estetiğinin 2 türü vardır. Alt ve üst blefaroplasti olarak isimlendirilirler.

Üst blefaroplasti, üst göz kapağında meydana gelen ve gözün kapanmasına varan sorunlar yaratan sarkmaların toparlanması için uygulanır.

Alt blefaroplasti ise alt göz kapağında görülen sarkmaların ve torbalanmaların giderilmesi için uygulanır.

Gerekli görüldüğünde, iki çeşit göz kapağı estetiği aynı operasyon dahilinde uygulanabilir.

Göz çevresinde görülen sarkmaların başlıca nedeni yaşlanmadır. Yaşlanan cilt dokuları zamanla gevşemeye ve bollaşmaya başlar. Alt ve üst göz kapağı derileri oldukça ince bir yapıda olduğundan elastikiyetini çok daha hızlı bir şekilde kaybeder, yer çekiminin de etkisiyle aşağıya doğru sarkma gösterir.

İşlem sonrası sağlıklı bir iyileşme için dikişlere düzenli olarak pansuman uygulanması gerekir. Operasyon sonrasındaki iyileşme sürecinde bir süreliğine mimik yapmaktan kaçınmak önemlidir. Gözleri çok yormaktan kaçınmalı ve doktorunuzun verdiği göz damlasını veya pomadı kullanmalısınız.

Göz çevresinin güneşten korunması, hem göz kısılmalarını önlemek hem de güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için önemlidir. Bu sebeple güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

Ameliyat sonrasında oluşan şişlik ve morluk gibi etkiler zamanla azalır ve yok olur. Öncelikle, ilk dönemde belirginliğini koruyan şişlikler 3 gün içinde yok olmaya başlar. Bunun için en az 48 saate ihtiyaç duyulur. Bu süre içinde soğuk kompres yapılabilir. Morlukların geçmesi 7-10 gün gibi bir süreyi kapsar. Bu süre zarfında mimik yapmamaya, yüzü güneşten korumaya ve pansumanları ihmal etmemeye gayret edilir.

Tüm ödemin, şişliklerin ve morlukların geçtiği 10 günlük iyileşme sürecinden sonra makyaj yapmaya başlayabilirsiniz. Bu süreden daha önce makyaj yapmak enfeksiyon riskini arttırabilir.

İşlem sırasında göz kapağında kesi açıldığından ve bu yolla uygulandığından dikiş izi bulunur. Fakat bu izler üst göz kapağında doğal katlanma izinden, altta ise kirpik dibinden yapıldığı için belirgin şekilde görünmez.

Göz kapağında görülen sarkmaların şiddeti 40’lı yaşlardan sonra artar. Bu sebeple, operasyon için en doğru zaman 40 yaş üzeri olarak kabul edilir. Daha erken yaşlarda görülen sarkmalara işlem uygulandığında, ilerleyen zamanlarda tekrar operasyon gerekebilir. Daha iyi sonuçlar için 40 yaş sonrasına uygulanmalıdır.

Üste Çık
SİZİ ARAYALIM