YAPAY DİŞ KÖKLERİYLE DOĞAL DİŞ GÖRÜNÜMÜ Dişler, çocukluk yıllarından itibaren özen gerektiren...
YAPAY DİŞ KÖKLERİYLE DOĞAL DİŞ GÖRÜNÜMÜ

YAPAY DİŞ KÖKLERİYLE DOĞAL DİŞ GÖRÜNÜMÜ

Dişler, çocukluk yıllarından itibaren özen gerektiren yapılardır. Diş sağlığının korunması için günde en az iki kere fırçalanması, şekerli yiyeceklerin ve içeceklerin çok sık tüketiminden kaçınılması gerekiyor. Fakat bazen her şeye dikkat etseniz bile dişlerin çürümesi, renk değiştirmesi veya diş kaybı yaşanması olasıdır. Dişlerimiz sorun çıkarmaya müsait bir yapıya sahiptir.

Yaşanan diş kayıpları korkutucu olsa da, yeni teknolojilerle harmanlanmış diş tedavileri bu işi de çözüme kavuşturuyor. Kendi sağlam dişlerinizin yerini aratmayacak dental implantlar çene kemiğinize sabitlenerek hazır hale getiriliyor. Bu sayede, sanki kendi dişinizi kaybetmemişsiniz gibi oluyor.

 

DENTAL İMPLANT NEDİR?

Kaybettiğiniz dişlerin yerine üretilen sabit ve tek protez dediğimiz implantlar, üzerlerine yerleştirilen taç kısımla birlikte gerçek bir diş görünümündedir. Hiçbir şekilde yerinden oynamaz, çıkmaz veya herhangi bir zararı bulunmaz. Eksik bir veya birçok dişinizin yerini tutabilir. Ayrıca sağlam dişlerinizi o kadar doğal taklit eder ki, kimse implanta sahip olduğunuzu anlamaz.

Kaybedilen dişin olduğu bölgedeki diğer sağlam dişlere herhangi bir zarar vermeden uygulanır. Bu durum, diğer uygulamalardan daha avantajlı olmasını sağlıyor.

Bu yapay diş kökleri, çene kemiğine vidalanan titanyum malzemeden oluşurlar. Lokal anesteziyle çene kemiğinize sabitlendiğinden, işlem sırasında ağrı hissetmezsiniz. İşlem, bu şeklide anlatınca kulağa korkutucu gelebilir, ancak zorlu bir durum oluşturmuyor. Her gün yüzlerce insan, bu uygulamayı ve dolayısıyla modern diş hekimliği uygulamalarını tercih ediyor.

 

ESKİ UYGARLIKLARDAN GÜNÜMÜZE

Günümüzde diş kayıplarını önlemek ve yok etmek için çeşitli modern uygulamalar kullanılıyor. Bu modern uygulamalar, gelişen teknolojinin katkılarıyla son halini alsa da, çok eski uygarlıklardan itibaren kullanılmaya başlandığı biliniyor. Yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda, implant tedavilerinin geçmişinin Maya uygarlığına kadar dayandığı görülüyor. Maya uygarlığında kullanılan implantların uygulama açısından benzer, fakat kullanılan malzeme açısından farklı olduğunu söyleyebiliriz. Günümüzde bu tedavi yöntemi için kullanılan dental vidalar titanyumdan imal edilirken; o dönemlerde taş, deniz kabuğu, hayvan dişleri gibi malzemelerin kullanıldığı görülüyor.

 

YENİ DİŞ KÖKÜNDE KULLANILAN MALZEME

Keşfedildiği ilk uygarlıklarda taş, ölü insan veya hayvan dişleri gibi organik malzemelerle yapılan implant tedavisi, yakın tarihte paslanmaz çelik, kurşun, platin gibi materyallerle yapılıyordu. Çok daha yakın bir tarihte ise krom-kobalt karışımının kullanıldığını söyleyebiliriz. Ancak günümüzde titanyum malzemelerden imal ediliyor. Titanyum vidaların daha dayanıklı ve ağız sıvısıyla etkileşime geçmeyen bir yapıda olduğu kabul ediliyor.

 

NASIL UYGULANIR?

İmplant tedavileri, genelde kulağa acılı bir uygulamaymış gibi gelir. Çene kemiğine yapılan müdahaleler sebebiyle tahribat yaşanacağı, sağlıklı dişlerin zarar göreceği düşünülebilir. Aslında bu düşünceler gerçeği yansıtmıyor. Çünkü bu tedavi yöntemi modern diş tedavilerinin en fazla tercih edilenlerinden biridir ve doğru uygulandığında oldukça güvenlidir.

İşlem titanyum malzemeden imal edilen vidaların çene kemiğine sabitlenmesiyle gerçekleştiriliyor. Çene kemiğine sabitlenen vidaların, ağız içinden görünen üst kısmına ise bir protez yerleştiriliyor. Yerleştirilen protez bir kron, köprü veya hareketli diş protezi olabiliyor.

Tedavi öncesi uzman diş hekiminin muayenesiyle süreç belirleniyor. Tedavinin, muayene sonrasındaki ilk aşaması titanyum vidaların çene kemiğine yerleştirilmesi oluyor. Bunun için diş etine kesi yapılıyor ve çene kemiğine özel bir matkapla delik açılıyor. Yapay kemik yani vida bu alana yerleştiriliyor ve diş eti kapatılıyor.

Doktorun ilk işlem sonrası size vereceği diş eti iyileşme süresi ortalama 1 buçuk 2 ay olacaktır. Ardından tekrar kontrole gidecek, işleme devam edip edemeyeceğinizi öğreneceksiniz. Eğer öngörülen kaynaşma sağlanmamışsa bir süre daha beklemeniz gerekebilir. İyileşme ve kaynaşma sağlandıysa protez seçimi ve uygulanması aşamalarına geçilebilir.

Tüm işlemler bitip tedavi tamamlandığında, ağzınızın içinde yapay fakat fazlasıyla konforlu yeni diş yapısını fark edersiniz.

Üste Çık
whatsapp telegram viber vk
SİZİ ARAYALIM