Elmacık Kemiği ve Yanak Dolgusu

Elmacık kemiği dolgusu veya yanak dolgusu, genellikle anti alerjik dolgular kullanılarak yapılan ve yüzün doğal görünümünü korumayı temel alan bir dolgu işlemidir. Elmacık kemiği ve yanak dolgusu yapılırken yanakların genel yüz görünümüyle uyum içerisinde görünmesine özen gösterilir. Elmacık kemiği dolgusu işlemi ile daha belirgin yanaklara sahip olmak, yanak ve burun çizgisi uyumunu iyileştirmek mümkündür.

ELMACIK KEMİĞİ DOLGUSU İŞLEMİNDE HANGİ MADDELER KULLANILIR?

Elmacık kemiği dolgusu işleminde genellikle hyaluronik asit kullanılır. Hyaluronik asit, gençleştirici etkisi bulunan bir dolgu maddesidir. Hyaluronik aside ek olarak bazı durumlarda kişinin belirli bölgelerinden alınan yağ dokusu, yine kişinin elmacık kemiği bölgesine enjekte edilir.

Dolgu işleminde hangi dolgu maddesinin kullanıldığı, beraberinde bazı değişiklikleri de getirmektedir. Bu dolgu maddesi ile yapılan işlemlerin 15 ila 20 dakika arasında tamamlanması mümkündür, ancak yağ dokusu kullanılarak yapılan dolgu işlemlerinde süre değişkenlik gösterir ve yaklaşık 60 dakika civarı sürer. Çünkü bu tür dolgular öncesinde liposuction işlemi (hastadan yağ alınması işlemi) uygulanır.

ELMACIK KEMİĞİ VE YANAK DOLGUSU NASIL YAPILIR?

Elmacık kemiği dolgusu işleminin farklı teknikleri ve çeşitleri bulunmaktadır. Elmacık kemiği ve yanak dolgusunun kalıcılığının uzun yıllar boyunca sürmesini isteyen kişiler, cerrahi dolgu işlemlerine yönelmektedir. Cerrahi bir seçenek olan yağ dokusu transferi ile yanak dolgunlaştırılabilmektedir. Vücudun herhangi bir bölgesinden alınan yağ dokusu çeşitli işlemlerden geçirildikten sonra yüz için uygun hale getirilir ve deforme olmuş yanak bölgesine transfer edilir. Bu işlemde hedeflenen bölgeye yağ enjeksiyonu yapılarak istenen sonuç elde edilir.

Kalıcı yanak dolgunlaştırma ameliyatı, lokal anestezi altında yapılmaktadır. Vücuttan alınan yağ dokusuna yıkama ve santrifüj işlemleri uygulanır. İşlem için hazırlanan bu yağ, enjekte edileceği bölgeye göre değişiklik gösteren özel bir enjektöre transfer edilerek işleme başlanır. Operasyon tamamen enjeksiyon ile yapılır ve hiçbir şekilde kesi atılmadığı için yara izi kalmaz. Yapılan işlemin kalıcılığı vücuttan alınan yağ dokusunun durumuna bağlıdır. Özel cihazlar yardımıyla vücuttan alınan yağın ilgili kısma transferi sırasında hava ile teması tamamen kesilerek doku kaybını en aza indirmek amaçlanır. Bunun da işlemin kalıcılığı üzerinde önemli ölçüde etkisi olmaktadır.

Ortalama 30 ila 60 dakika kadar sürebilen yanak dolgunlaştırma ameliyatı sonrasında şişlik oluşmasını engellemek amacıyla buz dolu torbalarla soğuk kompres yapılabilir. Günlük hayatı etkilemeyecek bir estetik ameliyat çeşidi olan elmacık kemiği dolgusu ameliyatı sonrasında hemen rutin hayata dönülebilir.

Elmacık Kemiği dolgusu nedir?

ELMACIK KEMİĞİ DOLGUSU KALICI BİR İŞLEM MİDİR?

Elmacık kemiği dolgusu, 6 ile 18 ay kalıcı etkiye sahiptir. Dolgu işlemlerinin uygulama yapılan kişinin fiziksel koşullarına göre değişiklik göstermektedir.

Kişinin cilt yapısı

●   İşlem esnasında kullanılan dolgu maddesinin türü miktarı

●   Kişinin sigara, alkol vb. kullanım durumu

YANAK DOLGUSU SONRASI SÜREÇ NASILDIR?

Elmacık kemiği ve yanak dolgusu yapılan kişiler, operasyondan 1 gün sonra günlük hayatına devam edebilmektedir. Diğer dolgu işlemlerinin aksine elmacık kemiği dolgusunda ödem, şişlik, morluk gibi yan etkiler görülmemektedir. İşlem sonrası oluşması muhtemel küçük kızarıklıklar olabilir, ancak söz konusu kızarıklıklar rahatsız edici boyutlarda olmayacağından günlük hayatı etkilemez.

Elmacık kemiği dolgusu veya yanak dolgusu yaptıran kişilerin, en az birkaç gün makyaj yapmaması gerekmektedir. 

Üste Çık
SİZİ ARAYALIM