Ameliyatsız burun estetiği kapsamında, buruna yağ enjeksiyonu uygulaması yapılabilir. Tekniğin uygulanabilmesi için öncesinde liposuction işleminin kullanılması ve yağ hücrelerinin elde edilmesi sağlanır.

Burnunda küçük dokunuşlar isteyen ve burnunun işlevinde ciddi problemler bulunmayan kişilere uygulanır. Herhangi bir kesi açılması gerekmeden, kişiden alınan yağ hücrelerinin transfer edilmesi şeklinde uygulanır.

Burunun hangi kısmına dolgu yapılacaksa o bölgeye, vücudun belirli bölümlerinden alınan yağ hücreleri transfer edilir. Bu işlem için öncelikle vazer liposuction işlemi kullanılır ve yağ hücreleri elde edilir. Ardından işlenen bu yağ hücreleri, burunun doktor tarafından belirlenen bölgelerine enjeksiyon yardımıyla yavaşça uygulanır. Cilde kesi ya da dikiş uygulamak gerekmez.

  • İşlem sonrasındaki 24 saat içinde burnunuza dokunmamalı, ovuşturmamalısınız.
  • Yatış pozisyonunuza dikkat etmeniz önemlidir.
  • İşlemden hemen sonra makyaj yapılması önerilmez, 24 saatin geçmesi beklenmelidir.
  • Sıcak duş, hamam, sauna, güneşlenme, ağır sporlar gibi etkinlikler en az 3 gün ertelenmelidir.
  • İşlem bölgesinin güneşten korunması da önemli noktalardan biridir.
  • İlk 2 hafta boyunca gözlük takmamanız önerilir.

Dolgu işlemi için vücutta fazlalık yaratan herhangi bir bölgeden yağ alınabilir. Yağ hücreleri sıklıkla kalıcılığı yüksek olan bel, basen, uyluk, karın, gıdı gibi bölgelerden alınır. Böylece daha uzun süren dolgu etkileri sağlanır.

Diğer dolgu işlemlerinde de olduğu gibi bir miktar şişmeler ve morluklar, buruna yağ enjeksiyonu uygulandığında da görülür. Bu etkiler 1-2 hafta içinde geçmeye başlar. Cerrahi operasyon gibi belirgin zorluklar yaşanmaz.

Buruna yağ enjekte edilerek biçimlendirilmesi, cerrahi operasyon kadar uzun ve zahmetli bir süreç değildir. Hızlı uygulanır, genel anestezi ve buna bağlı oluşabilecek komplikasyonlara karşı alternatiftir, işlemden hemen sonra sonuç alınır, pratik bir uygulamadır.

Yağ enjeksiyonuyla yapılan dolguların tek eksisi, zamanla erimeleridir. Kalıcı işlem için burun ameliyatı şarttır.

Enjekte edilmesi kısa bir işlemdir, 10-15 dakika içinde tamamlanır. Fakat işlemden önce liposuction yöntemiyle farklı bir bölgenizden yağ hücrelerinin alınması ve işlenmesi, işlem bölgesine uygulanan lokal anestezinin etki etmesinin beklenmesi göz önüne alındığında toplam 2 saat sürebilir.

Dolgu uygulamalarında kullanılan malzeme, kalıcılık süresinde etkilidir. Yağ enjeksiyonuyla yapılan burun dolgusu işlemleri ortalama 18 ay kalıcılığa sahiptir. Kişiden kişiye değişen kalıcılık 2 yılı bulabilir.

Üste Çık
SİZİ ARAYALIM