Vücudun belirli bölgelerinde tümsekli çukurlu bir görünüm oluşturan, portakal kabuğu şeklindeki cilt görünümüne verilen addır. Cilt altı dokulardaki yağ hücrelerinin yerleşimi ve ebadı selülitli bir görünüme sebep olur. Dolaşım bozukluğuna işaret eden ve tedavi edilmesi gereken bir cilt problemidir.

Çoğu kişide görülen selülit oluşumları, çeşitli nedenlerle gerçekleşebilir. Kötü beslenme, yetersiz sıvı tüketimi, hormonal değişimler, genetik faktörler gibi sebeplerle görülebilir.

Yağ hücrelerin büyümesi ve bağ dokularla olan etkileşimlerinin değişmesi sonucu cilt yüzeyinden fark edilir.

Her yaş grubunda karşılaşılabilir. Ergenlik çağından itibaren ya da daha erken bile rastlanmaya başlanır. Sadece ileri yaşa ait bir problem olarak görülmemesi gerekir. Günümüzde hareketsiz bir yaşam, beslenme alışkanlıklarının farklılıkları, fast-food ve işlenmiş gıdaların daha sık tüketilmesi selülit oluşumlarını büyük ölçüde tetikler.

Genellikle üst bacak ve kalça bölgelerinde görülür. Görünürlüğünün farklı dereceleri vardır. Kimi selülit hafif düzeyli olurken kimi selülit formu yoğun bir şekilde belli olur.  

Var olan selülitler, doktor kontrolünde uygulanan medikal yöntemler olmadan yok edilemese de, henüz oluşmamış selülit görünümü bir takım önlemlerle engellenebilir.

Beslenme alışkanlıklarınıza dikkat etmek, aşırı şekerli ve yağlı gıdalardan, karbonhidrat tüketiminden kaçınmak, sıvı tüketimini arttırmak, dar giysileri tercih etmemek, aktif bir yaşamı benimsemek ve düzenli spor yapmak en uygun önlemlerdir.

Lazer lipoliz, radyofrekans, mezoterapi, G5 masajı gibi klinik uygulamalar selülit tedavisinde kullanılan etkili yöntemlerdir. Uygulanan tedavilerle yağ hücrelerinin fazla olan kısmı tahrip edilerek ciltten uzaklaştırılıyor. Bu sayede cilt görünümü normal bir form kazanıyor.

Selülit tedavisi için uzun ve etkili seanslar uygulanır. Seanslar bittiğinde kalıcı iyileşme sağlanır. Tedavi sırasında ve sonrasında beslenme alışkanlıklarınızın düzene girdiğinden emin olmanız, kilo kontrolü sağlamanız ve bol su içmeniz önerilir.

Ortalama 4-8 seans arası gerekir. Kullanılan yönteme ve selülit derecesine bağlı olarak seans sayıları değişebilir. Her bir seans arası en az 15 gün olmalıdır.

Cilt bozukluklarının giderilmesi için evde uygulanan çeşitli yöntemler bulunur. Genellikle selülit kremleri, kuru fırçalama veya masaj yöntemleriyle tedavi sağlanacağı düşünülür. Bu yöntemler tedavilere yardımcı yöntemlerdir, ancak tamamen çözüm sağlamaz. Selülitlerin oluşumunu engellemek için kullanılabilirler. En etkili tedaviler, uzman kontrolünde ve klinik ortamda gerçekleştirilen medikal uygulamalardır. Böylece cilt yapısında meydana gelen bozukluklardan hızlı bir şekilde kurtulmanız sağlanır.

Üste Çık
SİZİ ARAYALIM