Popo bölgesindeki fazlalıkları ve eksiklikleri gidermek için uygulanan, vücuda orantılı bir popo görünümü oluşturulmasını sağlayan bir estetik işlemler bütünüdür.

Bu yöntemle, kişinin popo görünümündeki ihtiyaca göre çeşitli işlemler kullanılır. Protez yerleştirme, yağ veya dolgu enjeksiyonu, popo germe ve dikleştirme işlemleri, kullanılan yöntemlerdir. Kişinin ihtiyacına göre birden fazla yöntem aynı operasyonda kullanılabilir.

Doktor muayenesi sonucu ihtiyacınız olan işlemlere karar verilerek ameliyat gününüz belirlenir. Ameliyat günü genel anestezi uygulanarak işleme başlanır ve tamamlanır.

Popo protezi kullanılmaya karar verilmişse, iki popo birleşme noktasından kesi yapılarak protezler cilt altına yerleştirilir. Kasların içine yerleştirilen protezler dışarıdan belli olmaz, sadece popo görünümüne hacim kazandırır.

Yağ enjeksiyonu yöntemiyle poponun yapılandırılması sağlanacaksa işlem 3 aşamalı bir şekilde uygulanır. İlk aşamada yağ alma yöntemi kullanılarak enjekte edilecek olan yağ hücreleri alınır. Sonraki aşamada alınan yağ hücreleri işlenir ve dolgu işlemine uygun hale getirilir. Son aşamada ise uygun görülen popo bölgesine enjekte edilerek işlem tamamlanır.

Vücutta fazla yağ dokularının popo bölgesinde birikmesi sonucu küçültme işlemi gerekliliği doğmuşsa, bu işlem için küçük kanüllerle yağların çekilmesi sağlanır. Liposuction adı verilen yöntem, popo küçültme işlemi için kullanılması gereken yöntemdir.

Operasyon ortalama 2-3 saat sürer. Kullanılan işlemler, operasyon süresinde belirleyicidir.

Popo büyütme ameliyatı kalıcı mı?

Uygulanan işleme göre kalıcılık durumu değişir. Popo protezleri, çıkarılmadıkları müddetçe kalıcılık gösteren tek uygulamadır. Uygulanan yağ ve dolgu maddesi enjeksiyonları ise belirli bir süre sonra yok olmaya başlar. Bu süre ortalama 1-1,5 yıl gibi düşünülebilir.

Diğer operasyonlarda da olduğu gibi 1 gün boyunca hastanede kalmanız gerekir. Ertesi gün taburcu edilir ve sosyal hayatınıza yavaş yavaş dönebilirsiniz. Yine de ilk 5 gün hassasiyet sürecektir. Operasyon sonrasındaki 2 gün boyunca duş almamanız önerilir.

İyileşmenin hızlı bir şekilde gelişmesi için bol bol yürüyüş yapılması tavsiye edilir.

Yaklaşık 1 ay boyunca şort korse kullanılması vücudu istenilen şekle sokmakta en önemli araçtır. Operasyondan 1 ay sonra vücut istenen formu kazanır.

Dolgu uygulamalarıyla yapılan popo estetiğinde ameliyat gerekmez. Eğer başka operasyonlarla birlikte uygulanmayacaksa ameliyatsız bir çözüm olarak dolgu enjeksiyonları kullanılır.

Fakat pazarlama amaçlı ifadelerle satılan kremleri kalçaya uygulayarak veya belirli egzersizleri düzenli olarak tekrarlayarak ameliyatsız popo büyütmek mümkün değildir. Bu yöntemler poponun sıkı görünmesi için kullanılabilse de, popoyu büyütmek ve ideal forma sokmak için popo estetiği uygulanmalıdır.

Vücut oranları iyi olan, ancak kalça bölgesi dar ve şekilsiz olan kişilere uygulanır. Aynı zamanda kilosu normal olup, kalça bölgesinde aşırı yağlanma bulunan kişilerde de küçültme işlemi yapılır. Bunun için yağ alma operasyonu da popo estetiğine dâhil edilir.

Vücudun ihtiyacına yönelik uygulanan işlemler popo yapısının dikleştirilmesinde, hacim kazanmasında, orantılı hatlar yakalanmasında, eklemeler ve çıkarılmalar yapılmasında kullanılır. İhtiyacı bulunan ve 18 yaş üstü olan herkese uygulanabilir.

Üste Çık
SİZİ ARAYALIM