Vücuttan yağ alma işlemidir. Bu işlem için özel vakumlu bir cihaz kullanılır. Yağlar önce parçalanarak akışkan hale getirilir, ardından vakumlama yöntemiyle alınır. Operasyon genel veya lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Vücutta, vakum kanüllerini yerleştirmek için 2 mm’lik ince kesiler açılarak yapılır.

Aşırı kilolu olmayan, vücudunda normalden fazla yağlanma bulunan kişilere uygulanan yağ alma ameliyatı, lokal ya da genel anestezi yapılarak uygulanır. Vücudun fazla yağlanma gösteren bölgelerine kesi yapılarak ince kanüller yerleştirilir. İlaçla parçalanan yağ hücreleri sıvı hale getirilir ve kanüller yardımıyla dışarı atılır.

İşlem uygulanacak kişinin kilosuna, yağlanma durumuna ve sağlığına göre değişebilmekle birlikte, 8-10 kiloya kadar yağ alınabilir. Tek seferde çok fazla yağ alınması sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu sebeple aşırıya kaçmadan uygulanır.

Ayrıca sık sık yaptırılmaması gereken ciddi bir operasyondur. Bu sebeple operasyon sonrası yediklerinize dikkat etmeniz, tekrar yağlanmamaya özen göstermeniz gerekir.

Ciddi kronik hastalığı bulunmayan, ileri düzeyde olan tehlikeli obezite tanısı almamış, hamile olmayan, yeni doğum yapmış olmayan herkese uygulanabilen bir işlemdir. Cinsiyet gözetmeksizin tüm yetişkinlere yapılabilir.

Yağ alma işlemi, bölgesel yağlanmaların fazla olduğu, buna bağlı şekil bozuklukları ve sağlık sorunları yaşatan bölgelere uygulanabilen bir operasyondur. Obez kabul edilen kişilerin herhangi bir operasyon geçirmesi risk oluşturur. Ayrıca fazla kilolar verilmeden bölgesel yağları almak hiçbir şey ifade etmez. Öncelikle sağlıklı bir kiloya düşülmesi, ardından liposuction işleminin uygulanması ve gerekirse germe işlemi yaptırılması gerekir.

Vücuttan belirli bir oranda yağ aldırma işleminin bariz riskleri yoktur. Neredeyse tehlikesi en düşük operasyonlardan biridir. İşlem sadece yağ dokularına uygulandığından organlara herhangi bir ters etkisi olmaz. Tüm ameliyatlarda bulunan riskler göz önüne alındığında, bu işlem için de düşük oranda risk görülme ihtimali bulunabilir.

Vücuttaki fazla yağ hücrelerinin alınması sonucu deride sarkmalar oluşabilir. Deri kendini toparlayamadığında, elastik yapısı bozulduğunda, alt dokudaki yağlar alındığı için oluşan boşluklar sarkmalara neden olabilir.

Bu gibi durumlarda yağ alma işlemine ek olarak germe de yapılmalıdır. Bu aşamada, sarkan dokuların olduğu cilt bölümü gerilerek fazla deri dokusu kesilir ve dikiş uygulanır.

İşlem sırasında uygulanan anestezilere bağlı olarak ağrı hissedilmese de, operasyon sonrasındaki iyileşme aşamasında birkaç gün ağrı duyulabilir. Bu durumda doktorunuzun önerdiği ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir ve 2-3 gün içerisinde ağrı azalmaya ve geçmeye başlar.

Kişiden kişiye değişen bir süre söz konusudur. Alınacak yağ miktarına ve işlem bölgesine göre değişiklik gösteren süre ortalama 1-3 saat arası değişir. Liposuction yanında başka işlemlerin uygulanıp uygulanmayacağı da bu konuda belirleyici olmaktadır. Çünkü bu operasyon, diğer operasyonlarla birlikte en sık uygulanan işlemdir.

Üste Çık
SİZİ ARAYALIM