Varis Tedavisi

Varis, toplardamarların görevini yerine getirememesi sonucunda damarların genişlemesi ve basınçla boğumlanmasıdır. Varis, deri üzerinde mor, yeşil veya kırmızı renklere sahip olabilen kılcal damarlardan deri üzerinde oluşan yaralara kadar tüm şikâyetlerin temeli olabilmektedir.

Kadınlarda olduğu kadar erkeklerde de görülen varisler halk arasında yanma, ağrı ve sızı şikâyetiyle tanınır. Tıbbi alanda varisin tanısı ise damarların genişlemesi ve kirli kanın birikmesinin anlaşılmasıyla konur.

VARİS ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

●      KILCAL VARİS (KILCAL DAMAR)

Damar genişlemesinin ilk adımları olan kılcal varisler genelde saç teli inceliğinde karşımıza çıkmaktadır. Mor veya kırmızı olarak ciltte kendini belli edebilen bu tip varisler değişikliklere uğrayarak ilerlememektedir. Yaygın bir şekilde bulunan kılcal varisler sağlığınızı ciddi anlamda tehdit etmeyen varis çeşitleri grubunda yer alır. Görünüm olarak daha çok rahatsız eden kılcal varislerde ağrı minimum seviyededir.

●      ORTA BOY (RETİKÜLER) VARİSLER

Orta boy varisler 2 ila 3 mm olarak kıvrımlı şekilde ciltte görülebilen varislerdir. Orta boy varislerin renkleri yeşil ve mordur. Tıpkı kılcal varislerde olduğu gibi ağrı ve sızı yapabilen orta boy varisler toplardamardaki kapakçığın işlevini yerine getirememesinden kaynaklanmaktadır. Köpük yöntemiyle varis tedavisi altında kısa sürede çözümlenen orta boy varisler, tekrar etme olasılığı az olan varis çeşitleridir. Yanmanın daha sık olduğu orta boy varisler genelde diz kapaklarının altında ve ayak bileği çevresinde yaygındır.

●      BÜYÜK BOY (TOPLARDAMAR) VARİSLER

Ciltteki görüntüsü maksimuma ulaşmış olan büyük boy varislerdendir. Büyük boy varis bazen görüntüyle ortaya çıkabilirken bazen de şiddetli ağrıya sebep olabilir. Ancak yüzde 90 oranda büyük boy varisler ciltten kendini net bir şekilde şişlikle ve boğumla belli eder. Boyu 3 mm’den büyük olan varisler büyük boy varisler olarak tanımlanmaktadır.

VARİS TEDAVİSİNDE KULLANILAN YÖNTEMLER


İlaçlar: Doktor tarafından varisin derecesine göre verilen ilaçlar varis tedavisinde oldukça etkilidir.
Varis çorabı: Varislerin tedavisi için özel olarak üretilen varis çorapları da varis tedavisinde kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır.

Skleroterapi: Sklerozan maddesinin iğne yardımı ile varis damarına girilip enjekte edilmesiyle yapılan bir tedavidir. Damarın kapatılması amaçlanan sklerozan tedavisiyle olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Kılcal ve orta boy varis tedavisinde en etkili yöntem olarak ifade edilen skleroterapi doktorlar tarafından da önerilen varis tedavisi yöntemlerindendir.

Lazer: Bilindiği üzere lazer tedavisi her alanda kullanılmaktadır. Varislerde lazer tedavisi de olumlu sonuçları verebildiğinden sıkça tercih edilen yöntemlerden birisidir.

Ameliyatsız endovenöz ablasyon tedavileri: Ameliyatsız varis tedavisi yöntemlerinde, varisli damar koparılarak vücut dışına çıkarılmaz. Varisli damar dokuların içinde bırakılır ancak damar iç yüzeyi yakılarak damar kapatılır. Büyük damarlarda bu işlem lazerle yapılırken ilişkili damarlarda ya da kılcal damarlarda damarın büyüklüğüne göre köpük skleroterapi veya sıvı skleroterapi ile yapılmaktadır.

Ameliyatsız varis tedavisi, varis ameliyatına göre daha kısa zamanda yapılmaktadır. Ayrıca işlem sonrası iyileşme dönemi daha kısa olmaktadır. Bu yöntemin uygulandığı kişilerde tedavi sonrasında iğne giriş deliğinden başka hiçbir iz kalmaz. Bu nedenle işlem aslında estetik varis tedavisidir. Ameliyatsız varis tedavisinde dokular içinde bulunan varisli damarlara ultrason eşliğinde işlem yapılır. İşlem sırasında ultrasonun kullanımı neredeyse bir zorunluluktur.

Köpükle varis tedavisi: Varis tedavisi köpük ile tedavi edilmeye başlanmıştır. Özellikle son yıllarda çok sık kullanılan bir tedavi yöntemi olmuştur. Bu yöntem orta genişlikteki varisli damarlara ve kılcal damar varislerine uygulanır.

Köpük tedavisi sırasında özel bir ilaç belli işlemlerle doktor tarafından köpürtülür, çok ince iğneler yardımıyla varisli damar içine uygulanır. Bu ilaç, özelliği itibariyle damar iç yüzünü yakarak ince damarlarda lazerle varis tedavisindeki etkiyi yaratır. Damar, ilacın etkisiyle yandıktan sonra hastalıklı damarda dolaşım durur ve sonra da tamamen kapanır. Köpük tedavisi, lazerle varis tedavisi sonrasında tamamlayıcı tedavi olarak uygulanabilir. Tedavi sonrasında kişi hemen yürüyerek işine, evine ya da spora gidebilir.

Sıvı skleroterapi ile varis tedavisi: Özellikle örümcek ağı gibi çok ince olan ve cilt yüzeyinden görünen kılcal varislere uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminde özel bir ilaç köpürtülmeden doğrudan damar içine uygulanır. Ayak bileklerinde ve ayak yüzeyinde oluşan kırmızı renkli çok ince kılcal damarların tedavisinde sıvı skleroterapi uygulaması son derece başarılı sonuç vermektedir.

Cerrahi tedavi: Ülserasyon ve kanama gibi tehlikeli durumlarda başvurulan yöntemlerde cerrahi tedavi de bulunmaktadır. Cerrahi girişimlerle varisin yarattığı olumsuz etkiler yok edilebilmektedir.

TEDAVİDE KULLANILAN YÖNTEMLER

Médicaments : Les médicaments donnés par le médecin selon le degré de varices sont très efficaces dans le traitement des varices.
Bas de contention : Les bas de contention, spécialement conçus pour le traitement des varices, font partie des méthodes utilisées dans le traitement des varices.
Sclérothérapie : C'est un traitement réalisé en injectant la substance sclérosante dans la veine variqueuse à l'aide d'une aiguille. Des résultats positifs peuvent être obtenus avec un traitement sclérosant, qui vise à la fermeture du vaisseau. La sclérothérapie, qui s'exprime comme la méthode la plus efficace dans le traitement des varices capillaires et moyennes, est l'une des méthodes de traitement des varices recommandées par les médecins.
Laser : Comme on le sait, la thérapie au laser est utilisée dans tous les domaines. Le traitement au laser des varices est l'une des méthodes les plus préférées car il peut donner des résultats positifs.
Traitements d'ablation endoveineuse non chirurgicaux : Dans les méthodes de traitement des varices non chirurgicales, la veine variqueuse n'est pas retirée du corps en la cassant. La veine variqueuse est laissée à l'intérieur des tissus, mais la surface interne de la veine est brûlée et la veine est fermée. Dans les grosses veines, ce processus est réalisé au laser, tandis que dans les veines ou capillaires associés, il se fait avec la sclérothérapie à la mousse ou la sclérothérapie liquide, selon la taille de la veine.
Le traitement non chirurgical des varices est effectué dans un temps plus court que la chirurgie des varices. De plus, la période de récupération après la procédure est plus courte. Après le traitement, il n'y a pas de cicatrices autres que le trou d'entrée de l'aiguille chez les personnes qui ont été traitées avec cette méthode. Par conséquent, la procédure est en fait un traitement esthétique des varices. Dans le traitement non chirurgical des varices, les varices dans les tissus sont traitées par guidage échographique. L'utilisation de l'échographie pendant la procédure est presque une nécessité.
Traitement des varices avec de la mousse : Le traitement des varices a commencé à être traité avec de la mousse. C'est devenu une méthode de traitement très courante, surtout ces dernières années. Cette méthode est appliquée aux varices de largeur moyenne et aux varices capillaires.
Pendant le traitement à la mousse, un médicament spécial est moussé par le médecin avec certaines procédures et appliqué dans la veine variqueuse à l'aide d'aiguilles très fines. Ce médicament crée l'effet dans le traitement des varices au laser dans les veines minces en brûlant la surface interne de la veine. Une fois que la veine est brûlée par l'effet du médicament, la circulation dans la veine malade s'arrête puis se ferme complètement. La thérapie à la mousse peut être appliquée comme traitement complémentaire après le traitement au laser des varices. Après le traitement, la personne peut se rendre au travail, à la maison ou au sport en marchant immédiatement.
Traitement des varices par sclérothérapie liquide : C'est une méthode de traitement appliquée notamment aux varices capillaires très fines comme une toile d'araignée et visibles depuis la surface de la peau. Dans cette méthode de traitement, un médicament spécial est administré directement dans la veine sans mousse. La sclérothérapie liquide donne de très bons résultats dans le traitement des capillaires rouges très fins sur les chevilles et les pieds.
Traitement chirurgical : Le traitement chirurgical est également inclus dans les méthodes utilisées dans les situations dangereuses telles que les ulcérations et les saignements. Les effets négatifs des varices lors d'interventions chirurgicales peuvent être détruits.

Üste Çık
SİZİ ARAYALIM