Tüp Mide Ameliyatı

Obezite cerrahisinde en yaygın kullanılan yöntem olan tüp mide ameliyatı, mide kapasitesi küçülterek açlık ve fazla kilo probleminin önüne geçmeyi hedeflemektedir. ‘Tüp mide’ adını almasındaki sebep, midenin kese görünümünün cerrahi işlemle tüp biçimine getirilmesidir. Tüp mide ameliyatının diğer adı mide küçültme ameliyatıdır.

TÜP MİDE (SLEEVE GASTREKTOMİ) AMELİYATI NEDİR?

Mide küçültme ameliyatı olarak da bilinen tüp mide ameliyatı (sleeve gastrektomi), midenin tüp şeklinde küçültülmesi işlemidir. Bombeli bir yapısı bulunan mide, laparoskopik yani kapalı cerrahi yöntemle kesilerek ve fazlalıkları alınarak silindir bir tüp görünümüne getirilmektedir. Kapasitesi küçülen midede iştah seviyesi de aynı oranda düşmektedir. Bu sebeple hızlı doyma sağlanarak kilo kaybı yaşanır.

TÜP MİDE AMELİYATININ AVANTAJLARI

Bir mide küçültme operasyonu olan tüp mide ameliyatında laparoskopik işlem uygulandığından iyileşme süreci, diğer yöntemlere kıyasla daha hızlıdır. Risk oranı en düşük obezite cerrahi uygulaması olduğundan sıklıkla tercih edilir. Sanılanın aksine, mideye herhangi bir yabancı cisim eklenmeden tamamen basit bir şekilde uygulanır.

Ameliyat sonrasında yaşanan iştah azalması sebebiyle, etkili bir şekilde kilo kaybı gerçekleşmektedir. Diğer kilo verme yöntemlerine göre daha hızlı ve sağlıklıdır, sindirim sistemi işleyişi bozulmaz.

MİDE KÜÇÜLTME NASIL YAPILIR?

Mide küçültme işlemi, sadece milimetrik birkaç delik açılarak uygulanır. Bu işlem için mide duvarında çok büyük kesi yapılmasına ihtiyaç yoktur. Bu durum iyileşme sürecine de etki eder, daha kolay bir operasyon gerçekleştirilir.

İşlem sırasında ince kamera ve aletler kullanılmaktadır. Açılan milimetrik deliklerden içeri bu alet ve kameralarla girilir. Midenin yaklaşık yüzde 70-80’lik kısmı kesilerek çıkarılır. Genel anestezi altında uygulanan operasyon, yaklaşık 60 ila 90 dakika arasında sürmektedir. Mide küçültme operasyonu sonrası iştah kontrol altına alınır ve kilo verme sağlanır.

AMELİYAT SONRASI İŞTAH KAYBININ SEBEPLERİ

Ghrelin hormonu, midede salgılanan ve açlık hissi yaşatan bir hormondur. Mide küçültme ameliyatında, midenin bu hormonu salgılayan kısmı alınmaktadır. Bu sayede ameliyat sonrasında açlık hissi büyük oranda azalmaktadır. Aynı zamanda mide ebadı küçüldüğünden çok çabuk doyma yaşanır. Ameliyat sonrasında kilo verme süreci de böylelikle başlamaktadır. Kişiler isteseler bile büyük porsiyonlar halinde yiyecek tüketemezler, fazla sıvı alımı gerçekleştiremezler. Bu sebeple dengeli ve az porsiyonlu bir yeme-içme programının belirlenmesi gerekmektedir.

Tüp mide ameliyatı fiyat 2021

TÜP MİDE AMELİYATININ AVANTAJLARI

Promed Clinic uzmanları tarafından gerçekleştirilen mide küçültme ameliyatı genellikle estetik kaygılardan dolayı değil, yaşamı tehlikeye sokan sağlık problemlerinin ortadan kalkması için tercih edilmektedir. Yine de ameliyat sonrası kişide büyük ölçüde kilo kaybı yaşanır ve bu durum kişileri tatmin edebilir. Tüp mide ameliyatı sonrası kişilerin karın germe ya da benzeri ameliyat talebi de olabilir, uzman doktorla birlikte ileri bir dönem için bu durum tartışılabilmektedir.

Diğer ameliyat türleri gibi tüp mide ameliyatı da 18-65 yaş arasındaki kişilere uygulanabilir. Genellikle ileri derece obezite (morbid obezite) tanısı almış, vücut kitle indeksi değeri 40’ın üzerinde olan kişilere uygulanmaktadır. Bunun dışında tip 2 diyabet hastalığında, metabolizma bozukluklarında, uyku apnesinde tercih edilebilmektedir.

Üste Çık
whatsapp telegram viber vk
SİZİ ARAYALIM