Selülit Tedavisi

Selülit, basit bir ifadeyle derideki çukurlu ve tümsekli yapıyı işaret eden estetik cilt problemidir. Aslında deri yüzeyinden fark edilen bu yapı, cildin alt katmanlarında bulunan yağ hücrelerinin büyümesiyle ilgilidir.

Gergin halatları andıran bağ dokularını çevreleyen yağ hücreleri, cildin diğer katmanlarını sıkıştıracak şekilde büyür. Böylelikle cilt yüzeyinde girintili çıkıntılı bir görüntü meydana gelir. Oluşan bu görüntüye selülit adı verilir.

SELÜLİT OLUŞUMUNUN NEDENLERİ

Kış aylarında vücudumuzu ihmal ettiğimiz durumlar olabilir. Bedenimiz kış aylarında aşırı besin tüketimine yatkındır, hareketlerimiz yaz aylarına göre daha kısıtlıdır. Böyle bir durumda aşırı yağlı ve şekerli gıdalar tüketerek selülit oluşumuna zemin hazırlayabiliriz.

Ancak selülit konusunda şunu da bilmek gerekir; sadece beslenme alışkanlıkları değil, genetik yatkınlık da selülit oluşumunda etkilidir. Selülit oluşumu, vücutta depolanan yağ miktarıyla alakalıdır. Promed Clinic uzmanları tarafından uygulanan selülit tedavisi sonucu bu sorun ortadan kaldırılabilmektedir.

SELÜLİT KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Kadın erkek ayırt etmeksizin cilt yüzeyinde selülit gözlemlenebilir. Ancak vücut yağ oranlarındaki farklılık açısından kadınlarda erkeklerden daha fazla rastlanır. Genetik faktörler, obezite sorunları, hormonal bozukluklar, hareketsiz yaşam, sağlıksız beslenme gibi nedenleri bulunabilir.

Aşırı kilolu kişilerde selülit görülme oranı fazladır, ancak zayıf kişilerde de selülit oluşumu görülür. Bunun sebebi cilt altındaki yağ dokularıdır ve herkeste bulunur. Ayrıca sık kilo alıp veren kişilerde de derinin elastik dokusu zarar görerek selülit oluşabilir.

SELÜLİT TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Cilt yüzeyinde estetik açıdan sorunlar yaratan selülit görünümü, farklı tedavi yöntemleriyle giderilebilir. Bu yöntemlerden biri lazer lipoliz tedavisidir. Cildin girintili çıkıntılı görüntüsünü oluşturan, aşırı büyüyen yağ hücreleri bu işlemle tahrip edilir. Tahrip edilen yağ hücreleri vücuttan atılır ve cilt sıkılaştırılır.

Selülit tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem ise radyofrekans sistemidir. Radyofrekans, ses dalgalarının ısı enerjisiyle termal bir etki sağlayarak vücuttaki yağları eritmesi işlemidir. Radyofrekans işleminde, termal enerji yağ dokularını genişleterek bu dokulara oksijen girmesini sağlar. Oksijenin dokulara girmesiyle yağlarda erime gerçekleştirilir.

Uygulama açısından kolay ve etkili başka bir yöntem de yüzeysel doku masajı ve krem uygulamasıdır. Tedavinizi yapan uzman tarafından önerilen etkili selülit kremlerini ve düzenli masaj hareketlerini bir arada uygulamalısınız.

Selülit nasıl geçer 2021

SELÜLİT OLUŞUMU NASIL ENGELLENİR?

Her konuda olduğu gibi selülit oluşumunu yavaşlatmada da şüphesiz dengeli beslenmenin, sıvı tüketiminin ve spor yapmanın büyük bir önemi vardır. Dar giysiler giymek, aşırı kahve veya kafein içerikli besin tüketmek, egzersiz yapmamak, yeterli miktarda su tüketmemek gibi faktörler selülit oluşumunu etkiler.
Aşırı yağlı, şekerli gıdaların tüketiminin azaltılması tedavi sürecinde mutlaka uygulanmalıdır. Ancak bu durum bir cilt problemidir ve oluşumundan sonra etkili tedavi uygulaması planlanmalıdır. Farklı tedavi formları, ciltteki görünümünü yok edebilir.

SELÜLİT TEDAVİSİ KAÇ SEANSTIR?

Uygulanacak yönteme ve selülit yoğunluğuna bağlı olarak genellikle 4-8 seans uygulanabilmektedir. Bazı kişilerde daha az veya daha fazla seansa ihtiyaç duyulabilir. Her bir seans arası 15 gündür.

Üste Çık
whatsapp telegram viber vk
SİZİ ARAYALIM