Sakal veya bıyık bölgesinde seyreklikler bulunan kişilerin bu bölgelerine, ensedeki saç derisinden alınan greftlerin yerleştirilmesi işlemidir.

Sakal görünümü erkeklerin en önem verdiği konulardan biridir. Aynaya baktıklarında seyrek sakal görmek erkekleri rahatsız eder. Sakalını doğal yollarla gürleştirmek isteyen kişilerin tercih ettiği sakal ekimi, donör bölgeden alınan köklerin sakal bölgesine ekilmesiyle gerçekleştirilir.

Diğer ekim yöntemlerinde olduğu gibi, sakala uygulanan ekim yönteminde de donör bölge genellikle ensedir. Enseden toplanan greftler, sakal bölgesine açılan kanallara yerleştirilerek ekim işlemi tamamlanır. DHI tekniğiyle sakal ekiminde, Choi implanter kalem kullanılır ve kanal açma işlemi ekim esnasında yapılır.

Lokal anesteziyle uygulanan sakal ektirme işlemi 3-6 saat arası sürer. Ekim süresi, boş bölgelerin büyüklüğüne ve ekilecek greft sayısına göre değişir.

Sakal bölgesi seyrek olan veya tamamen sakalsız olan kişilere rahatlıkla ekim yapılabilir. Bıyık ekimi de aynı mantıkla uygulanır. Sakal ve bıyık bölgesindeki boşluklara ekim yaptırmayı düşünen kişilerin 21 yaşının üzerinde olması beklenir.

Ergenlik döneminin tamamen bitmiş olması, sakal ve bıyık ekiminde önemli bir rol oynar. Çünkü sakal ve bıyık ektirecek kişinin hormon dengesinin normal seviyelerde olması ve sakal-bıyık kıllarının kesin olarak çıkmayacak olması gerekir. Ergenlik dönemindeki erkeklerin sakal yapıları henüz tam olarak oluşmaya başlayacağından, bu dönemin geçmesi beklenmelidir.

Sakal ve bıyık ekim işleminde kılların açısı çok önemlidir. Kanal açma işleminde açılara dikkat etmek, gelecekte kılların hangi yönde ve açıda uzayacağını belirler.

Ekim işlemi sonrasında bazı noktalara dikkat etmek, ekilen greftlerin tutunmasını kolaylaştırır. Ekim işleminden sonraki ilk 3 gün bölgeye su değdirilmemelidir. Yüzde ödem oluşmaması için 3 gün boyunca öne doğru eğilmemeniz gerekir.

1 hafta boyunca yüz ovuşturulmamalıdır. Sürtünmelere sebep olacak kıyafetlerden kaçınmak önemlidir. İyileşme sebebiyle oluşan kaşınmalara dikkat etmek ve bölgeyi kaşımamak gerekir.

İlk yıkama işlemi, operasyondan 2 veya 3 gün sonra Promed Clinic uzmanları tarafından klinikte yapılır. Nazikçe uygulanan işlemde özel yumuşatıcı solüsyonlar kullanılır, bu da yara görünümlerini yumuşatmak için gerekli bir adımdır.

Diğer günlerde yıkama işlemi, uzmanların belirttiği şekilde uygulanmalıdır ve kabuk dökme aşaması tamamlanmalıdır.

Birçok farklı sebepten dolayı sakal dökülmesi görülebilir. Aşırı düzeylerde stres, sağlıksız beslenme, hormonal dengesizlikler, deride görülen hastalıklar, yaralanmalar, yanmalar deri tahribatı yaşanmasına ve kılların dökülmesine sebep olur.

Sakal ve bıyık ekimi işleminden sonra, ekilen köklerdeki eski kıllar dökülür ve yerine yenileri uzar. Şok dökülme denen bu tipteki dökülmeler, operasyondan sonraki 2. haftadan itibaren görülmeye başlanır. Dökülen kılların yerine 4-8 ay içinde yenileri çıkmaya başlar. Tüm bu süreçlerden sonra toplam 1 yılın sonunda doğal sakal veya bıyık yapısı oluşur.

Operasyon sonrasındaki 3 günlük süreç, en hassas dönemdir. Bu süre içinde ekim bölgesine su değdirilmemelidir. İlk yıkama yapılana kadar köklerin hasar görmemesi için dikkat edilmelidir.

Operasyondan 2 veya 3 gün sonra, klinikte ilk yıkama işlemi yapılır. Ardından 7-10 günlük bir süreç içerisinde sakal bölgesinin nemli tutulması, fazla ovalamadan nazikçe yıkanması gerekir. Ekilen bölgede oluşan kabuklanmalar 10 günden sonra dökülür, kırmızı görüntü kaybolur.

Sakal sağlıklı bir bireyde günde ortalama 0,25-0,35 mm civarında uzar.

Sakal ve bıyık ekiminden sonra ilk iki hafta içerisinde tıraş olunmaması gerekir. İki haftanın sonunda kaliteli ve keskin bir bıçak ile tıraş olunması tavsiye edilir. Operasyondan sonra en az üç ay sadece tıraş bıçağı ile tıraş olunmalıdır. Tıraş makinesi kullanımı tavsiye edilmez.

Sakal ve bıyık ekim operasyonlarından sonra şok dökülmeler görülebilir. Operasyondan sonra 2 ve 6 aylık süreç arasında bir dökülme gerçekleşir. Şok dökülme ile dökülen sakallar 4 ve 8 ay arasında yeniden çıkmaya başlar ve 1 yılın sonunda beklenen görünüme ulaşır.

Sakal ve bıyık ekim işleminde bölgeye lokal anestezi uygulanır ve hasta herhangi bir acı hissetmez.

Üste Çık
whatsapp telegram viber vk
SİZİ ARAYALIM