SAÇLAR İÇİN VİTAMİN BOMBASI: MEZOTERAPİ Mezoterapi, vücut için gerekli tüm enzimlerin derinin orta tabakasına...
SAÇLAR İÇİN VİTAMİN BOMBASI: MEZOTERAPİ

SAÇLAR İÇİN VİTAMİN BOMBASI: MEZOTERAPİ

Mezoterapi, vücut için gerekli tüm enzimlerin derinin orta tabakasına enjekte edilmesini ifade eder. Öyleyse saçlarımızla ne alakası olabilir?

Işıltılı, canlı, güçlü saçlar her zaman ve herkes tarafından tercih edilir. Kim güçsüz, sönük, mat saçlara sahip olmak istesin ki? Tabii ki her güzelliğe layık olduğumuzu düşünmeli, saç bakımımızı da bu sebeple ihmal etmemeliyiz. Saçların ışıl ışıl, güçlü ve gür olması için en etkili medikal bakım yöntemini merak edenleriniz için açıklayalım; mezoterapi mucizesi.

Mezoterapinin güçlü ve sihirli etkisini saçlarda görebilmenin yolu, özel besleyici ve büyütücü vitamin karışımının saç derisine ince iğneler yardımıyla enjekte edilmesidir. Böylece saçların, köklerinden uçlarına kadar sağlıkla beslendiğini görebilirsiniz.

Üstelik mezoterapi, sadece saç derisine uygulanan bir işlem değil. Cildimizin gençleşmesi, güzelleşmesi veya iyileşmesi için yüzümüze, ellerimize, uygun olan bölgelere mezoterapi işlemi uygulanabiliyor. Çok eski tarihlerden beri uygulanan bu yöntem, günümüzde etkisini korumaya devam ediyor.

 

MEZOTERAPİ NEDİR, NE DEĞİLDİR?

Mezoterapi; cildinin beslenmesini, vitamin ve mineralleri almasını isteyen kişilerin tercih ettiği oldukça etkili bir medikal estetik işlemidir. Cilt uzmanları tarafından uygulanan mezoterapi, klasik bir cilt bakım yöntemi değildir. Mezoterapi işleminde cilde ince iğnelerle vitamin, mineral, aminoasit, hormon etkisine sahip büyüme ajanları içerikli besleyici bir karışım enjekte edilir. Cildin bu besinler yoluyla doğrudan beslenmesi, mezoterapinin temel amacıdır. Yüz, saç derisi ve vücut olmak üzere birçok bölgeye mezoterapi uygulanabiliyor.

 

MEZOTERAPİNİN UYGULAMA ALANLARI

Sağlıklı ve hoş bir beden yapısı için uygulanan mezoterapi işlemi için çeşitli bölgelerin kullanıldığından bahsettik. Mezoterapi işleminin en çok tercih edildiği cilt bölgesi saç derisi gibi düşünülebilir, ancak diğer vücut bölgelerinde de etkisi gözlemlenebilen, besleyici bir uygulamadır. Bu sebeple birçok neden için kullanılabilir. Tedavi edilmesi gereken cilt probleminin bulunduğu bölgeye doğrudan özel karışımlar enjekte edilerek yapılır. Belli başlı uygulama alanlarını şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Cilt üzerinde oluşan güneş lekeleri ve diğer lekelerin tedavisi

  • Saç dökülmeleri, saç derisi sorunları tedavileri ve kellik tedavisi

  • Kilo kaybı

  • Selülit problemleri ve deride oluşan çatlaklar

  • Ciltte görülen yaşlanma belirtilerinin giderilmesi

  • Sarkma problemleri

 

SAÇ MEZOTERAPİSİNİN ETKİNLİĞİ

Saç mezoterapisinde, besleyici ve büyütücü etkiye sahip vitamin, mineral, aminoasit, büyüme ajanlarından oluşan özel karışım direkt olarak saç derisine enjekte edilir. Saçta uygulanan karışımda ayrıca kafa derisinde kan dolaşımının artmasını sağlayan coenzim Q10, minoxidil gibi maddeler de kullanılıyor. Bu sayede saç köklerinin canlandırılması sağlanarak daha güçlü ve dökülmeyen saçlar elde ediliyor. Mezoterapi sonrasındaki süreçte saç dökülmelerinde büyük oranda azalma görülüyor.

Saç mezoterapi işleminin saç köklerini etkilemesi, saç derisinde kan dolaşımının artmasıyla gerçekleşir. Ayrıca cilde enjekte edilen büyüme ajanları dokulara erişir ve büyümeyi durduran dokuların uyarılmasını sağlar. Cansız dokular ve saç folikülleri onarılır, beslenir. Mezoterapinin saçlarda gösterdiği etkiler bu şekilde sağlanır.

 

SAÇ MEZOTERAPİSİ YAPTIRABİLİR MİYİM?

Saç mezoterapisi, saç dökülmeleri yaşayan ve ciddiyetinden korkmaya başlayan kişilerin sıklıkla tercih ettiği bir işlemdir. Fakat sadece saç dökülmesi problemi yaşayanlar değil, saçlarının beslenerek gürleşmesini ve sağlıkla parlamasını isteyenler de mezoterapi işlemini tercih edebiliyor. Fazlasıyla yararı bulunan, herhangi bir yan etkisi olmayan saç mezoterapisini yaptırmanızda genellikle bir sakınca olmayabilir. Kadın veya erkek olmak da bu işlem için belirleyici bir durum değil.

Genetik ve geri döndürülemez bir saç dökülmeniz varsa, uzman tarafından kontroller yapılarak mezoterapinin uygulanıp uygulanmaması gerektiğinin kararına varılabilir. Bazı durumlarda bu sebeple mezoterapi işlemi uygulanmayabilir. Öncelikle mutlaka uzmanın saç derinizi kontrol etmesi gerekiyor. Onay verildiği takdirde uygulanmasında bir sorun bulunmayacaktır.

Yine de sağlıkla ilgili her uygulamada olduğu gibi mezoterapi işleminde de istisnai sakıncalar olabilir. Bu sebeple gebelere, kalp problemi yaşayan ve ilaç kullananlara, emziren annelere, kan pıhtılaşma problemi yaşayanlara, alerjik reaksiyon gösterenlere, kanser hastalarına, felç geçmişi olanlara uygulanması sakıncalı olarak görülüyor.

 

SAÇ MEZOTERAPİSİ SEANSLARI NASIL OLMALI?

Canlı, güçlü, parlak ve gür saçların hayalini kuruyorsanız mezoterapi düşünmenizin zamanı gelmiş olabilir. Çünkü evde uygulanan herhangi bir kozmetik bakım kesinlikle bu etkiyi yaratmayacaktır. İstediğiniz bakım yağlarını ve kremlerini kullanın, sonuç hep hüsran olabilir veya düşük düzeyli etkilerini görebilirsiniz. Oysa mezoterapi işleminde saçlarınızın vitamin, mineral ve yararlı enzimler yardımıyla beslenmesi sağlanır. Bu sebeple belirli aralıklarla mezoterapi seansları almalı, bir süre sonra saçlarınızdaki olumlu etkileri görüp mutlu hisler yaşamalısınız.

Saç mezoterapisi seansları haftada 1 ya da iki haftalık bir periyod olarak uygulanır, ortalama 10 hafta kadar sürer. Bu süreçte etkiler kendini göstermeye başlamalıdır. Zararsız ve kısa bir işlem olan saç mezoterapisi işlemi, saç ekimi sonrasında tamamlayıcı bir tedavi olarak da kullanılabilir.

Bu gibi durumlarda saç ekimi işleminden 5-6 ay sonra saç mezoterapisi uygulanması sağlıklı olur. Saç ekimi sonrası uygulanmasındaki amaç; gelecekte yaşanabilecek dökülmelerin önüne geçmek, saç derisinin hızlıca kendini onarmasına destek olmak ve ekilen saçlardan yüksek verim almaktır.

Üste Çık
whatsapp telegram viber vk
SİZİ ARAYALIM