EN SON TEKNOLOJİ SAÇ EKİMİ YÖNTEMİ: DHI TEKNİĞİ Saç dökülmeleri, çeşitli sebeplerle...
DHI TEKNİĞİ

EN SON TEKNOLOJİ SAÇ EKİMİ YÖNTEMİ: DHI TEKNİĞİ

Saç dökülmeleri, çeşitli sebeplerle gerçekleşebilir. Bu dökülmeler bazen mevsimsel ve normal bir döngüdeyken, bazen de alarm verdiren türden olabilir. Yaş, dökülme yoğunluğu, cinsiyet, genetik gibi birçok faktör göz önünde bulundurularak saç dökülmelerini sınıflandırmak mümkündür.

Eğer saç dökülmeniz erkek tipi bir dökülmeyi ifade ediyorsa, saç ekimi işlemleri derdinizin tek çözümüdür. Fakat merak etmeyin; saç ekiminde devrim başladı! Ağrı düzeyi düşük, hızlı ve pratik bir saç ekimi yöntemi olan DHI tekniğini bu yazıyla birlikte keşfetmeden önce saç dökülmesinden biraz bahsedelim.

SAÇ EKTİRMELİ MİYİM?

Saçlarımız, belki de bakımı için en uzun zamanımızı ayırdığımız bir parçamızdır. Rüzgarda savrulduklarında gururlandıran saçlarımız ne kadar gür ve bakımlı olursa kendimizi o kadar iyi hissederiz. Diğer insanlarla olan özgüvenli iletişimimizi bile etkileyebileceğini düşünürüz. Bu sebeple saç kaybı yaşamaya başladığımızda panik hissetmemiz gayet normaldir.

Yine de her saç dökülmesi endişelenmeyi gerektirmez. Bazı durumlarda dökülmeler normaldir ve saç yoğunluğumuzda gözle görülür bir azalma yaşanmayabilir. Bu sebeple saç ekimi gibi bir konunun gündeme gelmesi bile gereksizdir. Zaten saç derisinde açılmalar fark etmeyen insanlar saç ektirmeyi düşünmez.

Ne zaman ki derideki boşluklar açılmaya başlar, dışarıdan da fark edilecek düzeye gelir; işte o zaman saç ekimi yöntemlerinin araştırılması dönemine girilir. Kadın ya da erkek olmaktan bağımsız olarak saç dökülmeleri herkesin başına gelebilir, ancak çoğunlukla erkeklerde görülmesi muhtemeldir. Saç ekimi gerektirebilecek dökülmeler o kadar ani ve hızlı gerçekleşir ki, üzerinizde bir miktar korku hissettirebilir. Neyse ki çözümünün olması, içinize su serpebilir.

SAÇ DÖKÜLMESİ NORMAL Mİ?

Özgüven kaynağımız, biricik saçlarımız zamanı gelince dalından koparak düşen yapraklar gibi foliküllerinden ayrılarak dökülürler. Her saç telinin 4-6 yıl kadar bir yaşam süresi bulunur. Ömrünü tamamlayan saç teli işte bu şekilde dökülür ve yerine yeni bir saç teli büyümeye başlar. Farklı zamanlarda tüm saç tellerimizde yaşanan bu dökülme süreci normal kabul edilir. Bu sebeple günde ortalama 100-150 saç telinin dökülmesinde bir sorun yoktur.

Saç dökülmesi, normal süreçten farklı ve yoğunluğu azaltacak şekilde artarsa tehlike çanları çalıyor demektir. Her elimizi atışımızda, elimize birçok saç teli geliyorsa aşırı dökülmeden söz edilebilir. Aşırı dökülmelerin nedenleri ise çok farklı olabilir.

Dikkate alınması gereken saç dökülmelerinin başlıca nedenleri genetik yatkınlık, çevresel faktörler, kullanılan zararlı kimyasallar, cilt hastalıkları, sağlıksız beslenme, hormonal sorunlar, vitamin ve mineral eksiklikleri, ilaç kullanımı, stres ve depresyon diyebiliriz.

SAÇ EKİMİNDE EN İYİ YÖNTEM HANGİSİ?

Saç ektirmeyi tercih ettiğinizde, ekim yöntemlerinin avantajlarını araştırmaya başlamanız çok normal. Araştırmadan bu işleme girişmemeniz daha doğru olur. Beklentilerinizi bilmeniz ve hangi sonuçları alabileceğinizi öğrenmeniz, ileride yaşanacak beklenmedik durumların önüne geçer.

Saç ekimi yöntemlerinin kendine göre farklı avantajları bulunur. DHI yöntemi, saç ekiminde devrim niteliği taşıyan direkt ekim yapabilme özelliğiyle en gözde yöntemdir. Hızlı iyileşme, pratik uygulama, doğal ve sık saç görünümü gibi birçok avantajı bulunur.

DHI TEKNİĞİ NEDİR?

Saç ekimine karar verenlerinizin “DHI yöntemi nedir?” diye sormaya başladığını duyar gibiyiz. Birçok avantajı bulunan bir saç ekimi yöntemi olan DHI yöntemi, pratik uygulaması sayesinde dikkat çeker. Bu işlemde, diğer ekim yöntemleri gibi ekim yapılacak bölgeye kanal açma işlemi uygulanmaz. DHI tekniğinin kelime anlamı da tam olarak budur. Choi Implanter adı verilen bir kalem yardımıyla yapılan DHI işlemi, adını doğrudan saç ekimi yapmasından alıyor. DHI (Direct Hair Implantation) Choi kalem, donör bölgeden saç köklerini tek tek alarak ekim bölgesine hızlıca yerleştirir. Saç ekimi yapan ekip, bu işlem dışında deriye zahmetli bir kanal açma işlemi uygulamaz.

TÜM SAÇLARI KAYBETMEYE GEREK YOK

DHI tekniği ile saç ekimi yaptırmak için saçsız alanların büyük ve geniş olması beklenmez. Yani tamamen saçsız kalmayı beklemenize gerek yok. Hafifçe açılan ve belirginleşen saçsız bölgelere de DHI Choi kalemle kolayca ekim yapılabilir. Bu da uygulamanın en büyük avantajlarından biridir.

Saç ekimi işlemlerinde tıraş önemlidir. Daha kolay bir ekim gerçekleştirilmesi açısından yapılan tıraş işlemi herkes tarafından tercih edilmeyebilir. Güzel haber şu ki; bu devrim yöntemle uzun ve güzel saçlarınızı tıraşlamadan da saç ekimi yaptırabilirsiniz. DHI yöntemi ile saç ekimi işleminde kullanılan Choi Implanter kalem, boş bölgelere kolayca erişebilir.

KAŞLAR, KİRPİKLER, BIYIKLAR, SAKALLAR

Saç, sakal, bıyık, kaş, kirpik ekimlerinin tümünde DHI tekniği kullanılabilir. Kaş ve kirpik bölgelerinin dar olması ve bu sebeple ince işçilik gerektirmesi ekim işlemlerinde zorlayıcı olabilir. Fakat DHI tekniğinde bu durum da sorun olmaktan çıkar. İnce, kıl folikülü genişliğinde olan DHI Choi Implanter kalemi, işçilikle kıl nakli gerektiren dar alanlarda mükemmel sonuçlar verir. Kalem tek tek kıl köklerini istenen bölgelere yerleştireceğinden, bu işlem için en uygun tekniktir. Seyrek kaş yapınız, gür olmayan kirpikleriniz bu yolla kısa sürede onarılabilir.

CHOI KALEM NEDİR?

Esasen bildiğimiz, yazı yazmaya yarayan bir kalem değildir elbette. Choi Implanter kalemi, saç ekimi işlemine yarayan, ince ve silindirik uçlu bir cihazdır. Saç telinin kalınlığında olması, saç kökünü nazikçe tutarak almasını ve başka bir bölgeye aktarmasını sağlar. DHI tekniğinin en önemli elemanı olan Choi kaleminin ucu, saç derisine hafif bir dokunuş yaparak işlemi tamamlaması için oldukça keskindir. Bu tekniğe DHI kalem tekniği dendiği de denir.

CHOI IMPLANTER KALEMİ NASIL KULLANILIR?

Saç ektirmeye ve uzman kliniğe karar verdikten sonra başınızdan geçecek operasyon sürecini merak ediyor olabilirsiniz. Süreç genellikle her yöntem için aynı şekilde işler, ancak işlemin uygulanmasında farklılıklar görülür. DHI yöntemindeki uygulama farklılığı, kullanılan Choi Implanter kalemidir.

Sıklıkla bahsettiğimiz gibi, Choi kalem, uzman tarafından karar verilen donör (verici) bölgenizden saç köklerinizi tek tek alır ve uygun ekim bölgesine yerleştirir. Yerleştirme işlemini de kendi kanalını kendisi açarak, yani anında gerçekleştirir. Diğer yöntemlerde kıl köklerini yerleştirmek için sürecin uzaması ve saç ekimi uzmanları tarafından başın saçsız bölgesine kanal açma işlemi uygulanması gerekirken, bu yöntemde uzman sadece kalemi kullanır.

DHI MI YOKSA FUE Mİ?

Her saç ekimi tekniği, uygulama farklılıkları gösterse de temelde saçlarınıza kavuşmanızı sağlar. Yine de dökülmenizin cinsine, yoğunluğuna ve diğer özel sebeplere göre en uygun yöntemin tercih edilmesi gerekir.

FUE saç ekimi yönteminde tek tek alınan greftler, saç ekimi uzmanları tarafından kanal açma işlemi gerçekleştirilene kadar bekletilir. Saçların yerleştirilmesi istenen alanda kanal açma işlemi uygulanır ve bir süre bekletilen greftler bu bölgelere yerleştirilir. DHI yönteminde ise saç ekimi uzmanları Choi kalem adı verilen aleti kullanarak tek bir saç kökünü alarak ekilmesi istenen alana hızlıca yerleştirir. Yani aynı anda kanalı açarak kıl kökünü yerleştirir. Bu sebeple pratik olarak kabul edilir.

İki yöntemde de saç ekiminin genel süreci uzundur. Sadece bir yöntemde kökler tek tek toplanıp bekletilerek ardından ekilirken, diğer yöntemde tek tek alınan kökler alındıktan hemen sonra ekilerek işleme devam edilir. DHI yönteminin buradaki en önemli avantajı kökleri bekletmemesi ve doğrudan ekmesidir. Bu sayede kökler hızlıca ekilir, ancak süreç uzunluğu farklı bir olgudur.

DHI tekniğinde ekim sürecinin uzunluğunun tek nedeni ince bir işçilik gerektirmesidir. Doğal sonuçların elde edilmesi, Choi Implanter kalemini kullanan uzmanın el becerisine bağlıdır ve işlem sonunda mükemmel sonuçlar elde edilir.

DHI Choi kalem sayesinde ekilecek bölgede daha sık uygulamalar yapılabilmesi doğal sonuçlar için avantajdır. Ayrıca diğer yöntemlere kıyasla DHI tekniğinde kesikler ve kanamalar çok az olacağından iyileşme süreci de oldukça hızlıdır.

Üste Çık
whatsapp telegram viber vk
SİZİ ARAYALIM