Saç derisinde dökülmelere bağlı olarak gelişen gözle görülebilir açılmaların, sağlıklı saç kökleriyle kapatılması işlemidir. Sağlam saç kökleriyle yapılan işlem ömür boyu kalıcıdır. Ortalama 30 yaş üzerindeki saçsız veya saçlarında seyrelmeler yaşayan kişilere uygulanabilir.  

Saç ektirmeden önce, aktif saç dökülmelerinin azalması beklenir. Saç dökülmesinin şekli, şiddeti, yoğunluğu gibi durumların sağlıklı değerlendirilebilmesi için bu önemlidir. Genellikle 30 yaş üstü için ekim ideal olabilse de, erkek tipi saç dökülmeleri 40'lı yaşlara kadar devam edebilir. Bu sebeple kişinin eski saç çizgisi göz önüne alınarak işlem için uygunluğa karar verilebilir.

Donör bölgeden greft alımı, FUE yöntemiyle ekilecekse kanal açma işlemi ve saçların ekilmesi toplamda 5-8 saat arası bir süreyi kapsar. Ekilecek alanın genişliği, greft sayısı gibi konular işlem süresi üzerinde belirleyicidir.

Donör bölgeden greft alınması, FUE yöntemi ile ekim yapılacak ise kanal açma işlemi ve saç ekimi toplam 5-8 saat sürer. Ekim yapılacak bölgenin genişliği, greft sayısı gibi hususlar işlemin süresi üzerinde belirleyicidir.

Direkt saç ekimi anlamına gelen ve yenilikçi bir ekim yöntemi olan DHI tekniği, Choi Implanter adı verilen özel kalemlerle uygulanan bir yöntemdir. Donör bölgeden alınan köklerin saçsız bölgeye fazladan bir kanal açma işlemi uygulanmaksızın, doğrudan ekilmesini sağlar.

DHI tekniğinde, donör bölgeden alınan saç köklerini uygun boşluklara yerleştirmek için kullanılan medikal cihazlara Choi implanter kalem adı verilir. Choi kalemler kanal açma işlemi gerçekleştirebilirler. Bu sayede ekstra kanal açma işlem sürecine ihtiyaç duyulmaz. Kalem şeklinde oluşu, kullanım açısından kolaylık sağlar ve ekim işlemini pratik bir şekilde gerçekleştirir.

Saç ektirmek isteyen ama tıraş konusunda kafa karışıklığı yaşayan kişilerin en merak ettiği konu tıraşsız ekim işlemidir. Özellikle kadınlarda belirgin bir erkek tipi saç dökülmesi mevcutsa tıraşsız işlem tercih edilebilir. Tıraşsız saç ekimi, DHI tekniğiyle pratik bir şekilde gerçekleştirilebilir. DHI saç ekim tekniğinde büyük bir alanda kanal açma işlemi uygulanmadığından, tıraşsız işleme uygunluk söz konusudur.

Hastaların normal rutinlerine ve fiziksel aktivitelerine dönmeleri en az 10 gün sürecektir. Bu rutinlere kişilerin uyku pozisyonları, saç yıkama yöntemleri de dâhildir. Süreç içerisinde özel yöntemlerle saçları nazikçe yıkamak ve uyku pozisyonlarına dikkat etmek önemlidir. Ekim işlemi sonrası ilk 2-3 gün donör bölge bandajlıdır ve özenli bir bakım ister.

Operasyon sonrasındaki ilk 7 gün içinde şişlikler iner, kesilerin ve kabuklanmaların iyileşmesi operasyondan sonra yaklaşık 15 gün sürer.

Saç derisinde ideal bir görünüm için genellikle saç ve sakal bölgelerindeki kıl kökleri kullanılır. Donör bölge olarak kullanılabilen diğer vücut bölgesi de göğüstür. Göğüs kılları, saç veya sakal kıllarından daha incedir. Bu sebeple ön saç çizgisinde ve başın taç bölgesinde kullanıma daha uygundur.

Saç ektirme işlemi sonrasında 2-3 hafta sürecek bir dökülme döngüsü başlar. Ekilen köklerdeki saç telleri, doğal bir döngü içerisinde dökülür ve bir süre sonra kalıcı saçlar çıkmaya başlar. Bu dökülme türüne şok dökülme adı verilir. Şok dökülme, fazlasıyla normal bir süreçtir ve çoğu kişide gerçekleşir. Bazı kişilerde hiç yaşanmayabilir. Şok dökülme sürecine hazırlıklı olmak, bu bağlamda önemli bir konudur. Operasyonun net sonuçları 12 ay sonra ortaya çıkar.

Ekim işlemi sonrasında bir süre denize veya havuza girilmemeli, ekilen bölge güneşten korunmalıdır. Ağır sporlardan ve ekim bölgesine temastan kaçınmak da önemlidir.

Üste Çık
SİZİ ARAYALIM