Rinoplasti Burun Estetiği

Burun estetiği yani rinoplasti, burun yapısının değiştirilerek daha sağlıklı ve estetik bir forma getirilmesini amaçlayan cerrahi müdahaledir. Burun içerisindeki kemiklere ve kıkırdak dokuya yapılan bu müdahale, kişinin yaşam kalitesini yükseltmede etkilidir.

KİMLER BURUN ESTETİĞİ YAPTIRABİLİR?

Yüzün tam orta hattında yer alan burun, ilk bakışta göze çarpan en önemli organdır. Burundaki küçük bir değişiklik bile anında fark edilir. Bu sebeple, burnunda şekil bozukluğu veya buna bağlı olarak gelişen sağlık problemi bulunan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Burun görüntüsünden rahatsız olan kişiler, sağlık problemleri bulunmasa bile plastik cerrahiye yönelmektedir.

Özellikle rinoplasti, burun estetiğiyle ilgili en çok tercih edilen işlemlerden biridir. İstenilen doğal görünüme sahip olmak için uzmanın yetkinliği çok önemlidir. Rinoplasti operasyonlarında uzman hekim adeta bir heykeltıraş gibi çalışır ve burun yapısını şekillendirir.

RİNOPLASTİ NEDEN YAPILIR?

Bir plastik cerrahi yöntemi olan rinoplasti sadece kozmetik bir işlem değildir. Gerekli görüldüğü durumlarda sağlık sebebiyle de mutlaka uygulanmalıdır. Doğuştan ya da travma sonucu oluşan şekil bozukluklarının giderilmesinde başvurulması gereken bir operasyondur. Birçok problemin çözüm yolu olan bu uygulama, Promed Clinic uzmanlarının ellerinde mükemmel sonuçlanmaktadır.

Nefes almada zorluk, sinüzit problemleri, horlama, estetik kaygı gibi durumların birinde veya birkaçında rinoplasti uygulanır. Rahat bir nefes almak ve aynı zamanda estetik bir görünüm kazanmak için rinoplasti operasyonuna başvurabilirsiniz.

Burun ucunun şekillendirilmesi, burun deliklerinin düzenlenmesi, konka büyümesinin tedavisi, burun açısının ideal duruma getirilmesi, burun kemiği eğriliğinin giderilmesi rinoplasti ile mümkündür. Tüm bu sebeplerden dolayı yüz estetiğinde en çok tercih edilen operasyonlardan biridir.

RİNOPLASTİ NASIL YAPILIR?

Operasyon, genel anestezi yöntemiyle uygulanır ancak bazı küçük dokunuşlarda uzman hekim lokal anestezi yöntemini tercih edebilir. Operasyon öncesi kişiye özel gerçekleştirilen görüşmelerle tedavi şekline karar verilir. Açık rinoplasti ve kapalı rinoplasti olmak üzere iki tekniği bulunur.

Kapalı rinoplasti tekniğinde kesiler burun içindedir. Burnun dışına kesi yapılmadan, burun deliklerinden uygulanan bir tekniktir ve doktorun görüş alanı dar olacağından zor bir uygulamadır.

Açık rinoplastide ise kesiler burnun alt tarafından yapılır ve doktorun görüş alanı daha geniş olur. Bu sayede daha kolay bir müdahale gerçekleşir. Kesi bölgesi dışında, uygulamalarda fark bulunmaz. Operasyon süresi ortalama 2 saattir.

Rinoplasti operasyonu, diğer plastik cerrahi operasyonlarıyla kombine gerçekleştirilebilir. Kombine ameliyatlar, aynı anda iki veya daha fazla operasyonun yapılması işlemidir. Bu yöntemle kişiler birden fazla operasyonun iyileşme sürecini tek seferde atlatırlar. Çene ameliyatları, dudak dolgu işlemleri gibi işlemler rinoplastiyle eş zamanlı yapılabilmektedir.

RİNOPLASTİ SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Ameliyattan sonraki süreçte dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar bulunmaktadır. Çoğu bilgi uzman doktor tarafından operasyon yaptıran kişiye iletilir. Ameliyattan sonra, burunda atel ve burnun iç kısmında tampon bulunur. Operasyon sonrası hafif kanamalar beklenen bir durumdur. Tamponlar, bu kanamalar için kullanılır.

İlk 1-2 hafta içerisinde mutlaka başı yüksekte tutacak bir yastıkla yatılması önerilir. Bu önlem, hem kanamalar için gereklidir hem de uyurken morarmaların ve şişmelerin artmasını engeller, iyileşme sürecini hızlandırır. Rinoplastiden hemen sonra kişi kendisini halsiz ve yorgun hissedebilir. Eve gidip bir süre dinlenerek bu süreci atlatabilmektedir.

Üste Çık
SİZİ ARAYALIM