Kişiden bir miktar kan alınarak plazmasının ayrıştırılması, ardından zengin trombosit içerikli bu sıvının tekrar kişiye enjekte edilmesidir. Kan, santrifüj denilen bir cihazla ayrıştırılır. Mikro iğneler yardımıyla deri altına enjekte edilen PRP, hangi bölgede gelişim bekleniyorsa oraya uygulanır.

Saç derisinin gelişmesi ve beslenip saç köklerini büyütmesi için plazma direkt olarak saç derisine enjekte edilir. Böylelikle, saç kökleri beslenir, güçlenir ve dökülmelerin azalması sağlanır. Derideki hücreleri besleyip zengin kan akışını arttıran PRP uygulamaları ortalama 3-6 seans sürer. Her bir seansın uygulanma süresi ortalama 20-30 dakikadır.

Birçok insan tarafından sıklıkla tercih edilen işlem çok ince uçlu iğnelerle yapıldığından, aşırı bir acı ve ağrı hissi yaşatmaz. Bu ince iğneler nazikçe saç derinizin altına sıvıyı enjekte eder. Normal kabul edilen hafif sızlama hissedilebilir, bu da kan aldırırken hissedilen bir sızı kadardır. İşlem sonrasında da herhangi bir ağrı yaşatmaz, cerrahi bir uygulama değildir.

Saç köklerinde yoğun dökülmeler görülmeye başlandığında çeşitli ek tedaviler talep edilebilir. Bunun nedeni, aşırı dökülmeleri önleyebilmek ve sağlıklı saç kökleriyle yaşamaya devam etmektir. Ancak saç köklerinin geri döndürülemez bir şekilde kaybedilmesi durumunda PRP ve benzeri uygulamalarla saçların tekrardan çıkması mümkün değildir. Kalıcı dökülme görülen saç derisinde tekrar saç çıkmasını sağlayan tek uygulama saç ekimidir. Kalıcı saç dökülmesi problemi için yapılan PRP uygulamaları, henüz kaybedilmemiş ve dökülme evresine girmemiş saç köklerinin dökülmelerini önlemek için yapılabilir.

Saç köklerinin beslenerek canlanmasında önemli bir tedavidir. Saçların daha canlı, parlak ve gür görünebilmesini, çok daha güçlü olmasını sağlar. Saç dökülmelerini durdurduğu da bilinen etkilerinden biridir. İnce telli saçların kalınlaşması ve dolgun görünmesi bu tedavinin sonuçlarındandır. Saç ekimi yöntemlerinden sonra köklerin iyi tutunması için uygulanır.

Uygulama sonrası olumlu etkiler hissedilmeye başlanır, ancak etkilerin gözle görülür şekilde belirginleşmesi en az 3 seansı bulacaktır. PRP sonrasındaki olumlu etkiler 6-8 ay boyunca saçlarınızda görülmeye devam eder.

Saç köklerinin ekilen bölgeye tutunması ve sağlıklı saçların büyümesi için saç ekimi sonrası uygulanabilmektedir. Saç ekimi işleminin üzerinden en az 3 hafta geçtikten sonra PRP uygulaması yapılabilir. Ekilen saç köklerinin tutunmasına yardımcı olan bu işlem, ekim bölgesindeki kaliteli kan akışını arttırır. Saçların hızlı uzamasına sebep olarak yeni saçlarınıza daha erken kavuşmanızı sağlar.

Fizik tedavilerde, diş hekimliğinde, kalp ve damar cerrahisinde, plastik cerrahide kullanılan bir uygulamadır. Çoğunlukla cilt problemlerinin giderilmesinde veya cildin beslenmesinde kullanılır. İşlemin en fazla uygulandığı cilt bölgeleri saç derisi ve yüzdür. Bunların dışında daha genç bir görünüm için boyun, dekolte bölgesi veya ellere uygulanır.

PRP uygulamaları, çok çeşitli vücut bölgelerinde de uygulanabilir. Diz, dirsek, omuz, kalça, topuk gibi bölgelerde kullanılır. Çatlak ve leke tedavilerinde de tercih edilebilir.

PRP Tedavisi kadın ve erkek olmak üzere tüm yaş gruplarından herkese uygulanabilir.

  • Eklem ve kas rahatsızlıkları,
  • Saç dökülmeleri ve kellik problemleri,
  • Yumuşak doku iyileştirilmesi,
  • Cilt yenilenmesi gerektiren sarkma, kırışıklık ve akne izi gibi durumlarda PRP tedavisi sıklıkla tercih edilir.
Üste Çık
whatsapp telegram viber vk
SİZİ ARAYALIM