PRP Tedavisi

PRP, ‘Platelet Rich Plasma’ anlamına gelir. Otolog koşullu plazma olarak da bilinen PRP, kırmızı kan hücrelerini uzaklaştırmak için santrifuj işlemi sonrası kandan elde edilen trombosit açısından zengin plazma proteininin konsantresidir.

PRP tedavisi,  kişinin vücudundan kan (10cc-20cc) alındıktan sonra santrifuj ile plazmasının ayrıştırılarak, vücuda enjeksiyon yoluyla geri verilmesi işlemidir. Elde edilen plazma, ‘platelet’ denilen hücrelerden oldukça zengindir. Bu sebeple PRP adını alır. Vücuttaki temel görevi kanın pıhtılaşmasını sağlamak olan plateletler yani trombositler, içerdikleri büyüme faktörleri sayesinde yara iyileşmesinde önemli role sahiptir.

PRP NASIL YAPILIR?

PRP uygulanacak kişilerden bir miktar kan alınarak santrifüj işlemi yapılır. Bu işlemin sonunda tüplerdeki kan, bileşenlerine ayrılır. Her mililitresinde yaklaşık 200 bin trombosit bulunan kanın kırmızı hücrelerden oluşan kısmı ayrılır. Böylece mililitrede 1,5 milyona kadar trombosit yoğunluğuna sahip olan bir jel elde edilir. Diğer hücrelerden ayrıştırılarak elde edilen bu trombosit zengini plazma yani PRP, kişinin uygulama alanlarına cilt altından enjekte edilir.

PRP uygulaması, uygulanan bölgeye göre seans farklılıkları gösterebilir. Ortalama olarak 3-8 seans olabilmektedir. Seanslar genellikle 2 haftada bir uygulanır. Seanslar tamamlandıktan sonra, yılda 1 işlem yapılmaya devam edilebilir.

PRP NASIL ETKİ EDER?

Trombositlerin kanın pıhtılaşmasıyla ilgili işlevleri vardır, fakat aynı zamanda bir doku hasarının iyileşmesini sağlayan salgılar da üretirler. PRP uygulamasıyla, kolajen uyarılma sistemi tetiklenerek dokulardaki hasarın onarımı sağlanır. Yaşlanmanın etkilerini geriye çevirecek olan doğal büyüme faktörleri, uygulama bölgesinde yoğunlaşır.

Her insanın cilt yapısı ve dokuları birbirinden farklıdır. PRP tedavisi sonrası en iyi sonuca ulaşmak için birden fazla seansa ihtiyaç duyulabilmektedir.  Elde edilen genç görünüm yaklaşık 9-18 ay arası etkisini korur.

PRP KİMLERE UYGULANMAZ?

Uygulama öncesinde kişilerin hastalık öyküleri alınır, gereken testler yapılarak Promed Clinic uzman hekimleri tarafından incelenir. Kan hastalıklarına sahip olanlara, geçmişte ya da süregelen kanser öyküsü bulunanlara, kan sulandırıcı kullanan kişilere, otoimmün hastalığa sahip kişilere, hamilelere ya da emziren annelere, uygulama alanında enfeksiyon olması durumunda PRP tedavisi yapılmamaktadır.

PRP TEDAVİSİNİN AVANTAJLARI

PRP tedavisi, kişinin kendi kanıyla vücudundaki bazı hastalıkların ve cildindeki problemlerin hızla iyileşmesine katkı sağlar. Saçlarda güçsüzleşmelere ve dökülmelere sebep olan saç derisinin onarımı da PRP tedavisiyle mümkündür. Kişinin kendi kanından elde edilen sıvı, doğrudan saç derisine enjekte edilerek o bölgedeki dokuların gelişip iyileşmesini destekler. İçerik bakımından tamamen doğal olması, tercih sebepleri arasındadır. Uygulama sırasında acı ve ağrı hissedilmez, hafif sinek ısırığı etkisiyle işlem kolayca tamamlanır.

İlaç yerine kişinin kendi kanının kullanıldığı PRP tedavisinde, özellikle çevresel ve genetik faktörlerle birlikte yavaşlayan hücre yenilenmesinin önüne geçilir. PRP; saç dökülmesinden cilt gençleştirmeye, ağrı tedavisinden ortopedik pek çok hastalığın tedavisinde kullanılır.

Üste Çık
SİZİ ARAYALIM