>
PRP’NİN SAÇLARDAKİ İYİLEŞTİRİCİ GÜCÜ

PRP’NİN SAÇLARDAKİ İYİLEŞTİRİCİ GÜCÜ

Trombosit açısından zengin plazma veya PRP, vücuttan alınan bir miktar kanın işlenerek cilde enjekte edilmesi olarak tanımlanır. PRP, enjekte edildiğinde iyileşmeyi desteklediği düşünülen bir maddedir.

Saç diplerimizden ayak parmaklarımıza kadar bizi saran cildimiz, vücudumuzun en geniş organıdır. Cildimizin en üst katmanı olan derimiz; hava alan eşsiz gözenekleri, nem tutan dokusu, elastik yapısı yardımıyla bizi dış etkenlerden koruyan bir kalkandır. Bazı durumlarda kalkanımız zarar görebilir; PRP tedavisi yardımıyla işte bu zararların ortadan kaldırılması amaçlanır.

BAZI YETİŞKİNLİK PROBLEMLERİ

Çocukluk çağlarımızda eğer bilinen bir hastalığımız yoksa, tüm doku ve organlarımız sağlıklıdır. Doğuştan gelen bu sağlığı o yıllarda sorgulamamak çok normal. Ancak yaş almak, zamanla bir sorun haline gelmeye başlar. Vücudumuzun farklı bölgelerinden anlamını bilmediğimiz tepkiler almaya başlarız. Tepkiler iç organlarımızdan, sinir hücrelerimizden, cildimizden, kemik ve kıkırdak dokulardan gelebilir. Tepkilerin nereden geldiğini tespit edip sorun odaklı tedaviler almamız gerekebilir. PRP tedavisi, belki de ihtiyacımız olan tedavi şekli olabilir!

Biz yaş almaya devam ettikçe, en büyük organımız olan cildimiz de diğer organlarımız gibi kademe kademe yaşlanmayı sürdürür ve yaşlanmanın etkilerini derimizde görmeye başlarız. Bu etkiler kimi zaman ince kırışıklıklar, kimi zaman sarkmalar, dökülmeler, bazen de alt cilt katmanlarının besinsiz kalması sonucu görülen, saç dökülmeleri gibi farklı tepkiler şeklindedir. Bu yazıda sizlere PRP tedavisinin, bu sorunlara nasıl derman olabileceğinden bahsedeceğiz.

BAŞTAN AYAĞA DERİMİZİ KORUMAK

Cildimiz, değerini fazlasıyla bilmemiz gereken bir yapımızdır. Dışarıdan gelebilecek zararlı mikroorganizmalardan bizi koruyan, Vitamin D senteziyle hayatımızı etkileyen, dışarıdan aldığımız besinleri kullanarak dokularında su tutabilen ve gerekli esnekliği sağlayabilmek için belirli seviyede kolajen üretebilen cildimizin zamanla yorulması kaçınılmazdır. Bu sebeple, o bize nasıl iyi bakıyorsa bizim de ona iyi bakmamız şart.

Bunun için çeşitli bakım yöntemleri kullanabiliriz. Vücut veya saç derimizde bakım kremleri, yağlar, besleyici vitaminler gibi birçok yol olmasına rağmen daha kalıcı çözümlerin peşine düşmemiz gerekebilir. Bu sebeple PRP tedavisi, adeta bir kurtarıcıdır ve imdadımıza yetişir. Çünkü PRP, uygulanan bölgedeki hücrelerin yenilenmesini sağlayan, büyüyüp onarılmalarına yardım eden etkili bir tedavi şeklidir. Üstelik doğal olmayan hiçbir ürün kullanılmaz. PRP uygulaması, kendi kanımızın trombosit yönünden zengin bölümünün işlenerek, tedavisi amaçlanan bölgeye enjekte edilmesidir. Vücudumuz için güvenli olduğu kadar besleyici ve yararlıdır.

SAÇ DÖKÜLMESİ NEDEN OLUR?

Cildimiz yaş almayı sürdürürken dokularına yeterince su ve besin taşınamaması, yapısında bozulmalara ya da cilt dokularıyla bağlantılı yapıların zarar görmesine neden olur. Bu yapılardan biri saç kökleridir. Deri ve deri altı katmanlarındaki besin eksiklikleri saç köklerini etkileyerek daha güçsüz saçlara, saç dökülmelerine ve kellik problemine sebep olur.

Saç köklerine besin taşıma görevi hiç kuşkusuz kana aittir. Parmak uçlarımızla saç diplerimize uyguladığımız bakımlar genellikle dokulara işlemez. Sadece kafa derisi pullanmalarını, yüzeysel kaşıntılarını önleyebilen yağ ve krem masajlarıyla saç dökülmelerini önlemek mümkün değildir.

Saç tellerinin ve köklerinin güçlenmesi, dökülmelerin durması için kaliteli kan dolaşımının önemini bilmeliyiz. Tüm bu sebeplerle saç köklerine taşınan kan miktarının arttırılması ve bu kanın trombosit yönünden zenginleştirilmesi önemlidir.

SAÇ DÖKÜLMESİNİ ÖNLEYEN PRP TEDAVİSİ

Kaliteli, besleyici ve büyütücü değere sahip kanın saç derisindeki dolaşımını arttırmak için PRP uygulaması kullanılır. PRP ile saç derisine ve derinin alt katmanlarındaki dokulara canlılık etkisi sağlanır. Çünkü PRP tedavisinde, vücudumuzdan bir miktar kan alınarak işlenir ve saç derimize enjekte edilerek buradaki kanın zenginleştirilmesi sağlanır.

Saç dökülmelerinin önlenmesi, köklerinin beslenmesi için bu işlem doğrudan saç köklerine enjeksiyon yöntemiyle gerçekleştirilir. Ancak PRP tedavisi sadece saç tedavilerinde değil, vücudun farklı bölümlerindeki sorunların tedavisinde de kullanılıyor. Böyle durumlarda enjeksiyon, tedavi istenen bölgeye uygulanıyor.

PRP NASIL UYGULANIR?

Bu noktada kanın zenginleştirilmesinin ne anlama geldiğini soruyor olabilirsiniz. O halde basit bir şekilde ifade edelim:

Vücudumuzda dolaşan kanın yapısında farklı hücreler bulunur. Bu hücrelerin birbirinden farkı ise görevleridir. Kanın yapısındaki katı maddelerin yanı sıra plazma adı verilen sıvı madde, kanı oluşturan en büyük kısımdır. Plazma içerisinde trombositler, besleyici hücreler, proteinler, yaşamsal faktörlü kimyasallar bulunur.

İşte kanın besleyici ve büyütücü plazma kısmı, PRP tedavisinde kullanılmak üzere diğer hücrelerden ayrıştırılır. Elde edilen plazma yapısı besinler ve besleyici trombositler yönünden oldukça zengindir. Yapısı besleyici ve zengin olan bu kan, enjeksiyon yöntemiyle istenilen bölgeye enjekte edilerek, buralardaki kan yapısının zenginleştirilmesini sağlamış olur.

PRP tedavisi, birkaç hafta aralıklarla ve birkaç seans şeklinde uygulanır. Uygulamanın kaç seans olacağı, probleme ve kişiye göre değişiklik gösterebilir. Buna hekiminizle birlikte karar vermeniz en uygun yoldur. Konuyla ilgili uzmanlığı bulunmayan merdiven altı kliniklerden uzak durmak kaydıyla, güvenle yaptırabileceğiniz tedavidir.

PRP İLE YARALAR HIZLI İYİLEŞİR

Belli başlı tedaviler, birçok konu için ışık olabiliyor. PRP tedavisi de bunlardan biridir. PRP uygulamalarının adını sadece saç dökülmelerinde duymazsınız. Cilt tedavileri, saç köklerinin beslenmesi, yara iyileşmeleri gibi durumlarda başvurulan önemli bir tedavidir. Üstelik yan etkiler oluşturacak, kimyasal içerikli bir tedavi olmaması, çoğu insan tarafından tercih edilmesini açıklıyor. Tamamen doğal, kendi kanımızın alınıp işlenerek tekrar bize enjekte edilmesiyle mucizeler yaratan bir uygulama. Mucizevi etkisiyle yara iyileşmelerinde bile etkili olmasının görülmesinden beri, yara tedavisinde sıklıkla kullanıldığını bilmenizi isteriz.

Bilimsel pek çok yararı bulunan PRP, adeta tıp biliminin üst düzey teknolojisi olarak anılabilir, çünkü birçok tedavide destekleyici bir tedavi yöntemi olarak kullanılır. Yara tedavilerinde de birçok yöntemi geride bırakarak hekimler tarafından tercih edilir. PRP uygulaması, yaranın iyileşmesini sağlayan enzim ve proteinlerin aktif hale getirilmesini destekler, yaraların onarılmasını hızlandırır. Bunları yapabilmesinin nedeni, içeriğindeki trombositlerde iyileşmeyi hızlandıran yaklaşık 30 büyüme faktörü bulunmasıdır.

Yüzeyin kapanmasını hızlandırarak yara bölgesinde damar oluşumu sağlayan PRP, buradaki kan dolaşımının artmasına sebep olur. Tedavi sonucunda yaralar sağlıklı, estetik ve hızlı bir şekilde kapanır.

NEDEN PRP?

Yazıda da bahsettiğimiz gibi pek çok sağlık sorununda PRP uygulamalarından yararlanmakta herhangi bir sakınca yok. Ancak yine de daha farklı tedavi yöntemleri varken PRP’nin neden tercih edilmesi gerektiğini ve yararlarını öğrenmek isteyebilirsiniz. En önemli tercih sebebi tabii ki doğal ve kendi kanımızın kullanılıyor olmasıdır. Bu sebeple sağlık açısından güvenilir bir durum.

Yaşımızın ilerlemesi, bazı kişilerde görülen diyabet ve benzeri hastalıklar yara iyileşmelerini yavaşlatabilir. İyileşmesi zor kronik yaralar, insanlarda veya hayvanlarda görülebilir. İşte buna benzer durumlarda da PRP tedavisi, en etkili uygulama yöntemlerinden biridir.

Cilt problemleri, bazı sağlık sorunları, cilt altı katmanlardaki güçsüzlükler gibi sorunların kaynağı kan dolaşımı zayıflığı ve büyüme faktörü yetersizlikleri ise PRP uygulaması en iyi tedavi yöntemidir. PRP, kan dolaşımını etkileyerek hücrelere oksijen taşınmasını arttırarak nokta atışı tedaviler uygular.

Üste Çık
SİZİ ARAYALIM