Porselen Diş Kaplama

Porselen diş kaplama, çeşitli nedenlerle doğal özelliklerini ya da işlevini kaybetmiş dişlere uygulanan estetik bir işlemdir. Porselen diş ile hem sağlıklı görünen dişlere hem de estetik bir gülüşe sahip olmak mümkündür.

Porselen kaplama; porselenden meydana gelen ve diş yüzeyini kaplamak için üretilen bir tür diş kaplama tekniğidir. Dişlerinizle ilgili estetik kaygılar nedeniyle ve gülüşünüzü saklamak için ekstra çaba harcamamanız adına, diş yüzeyinin üst tabakasına yerleştirilen porselenden oluşan tedavi biçimidir. Ayrıca bu tedaviyle dişlerdeki şekil ve çiğneme bozuklukları da giderilir.

PORSELEN DİŞ KAPLAMA NASIL YAPILIR?

Promed Clinic uzman diş doktorlarının muayenesinin ardından; öncelikle dişler kaplamanın yerleştirilmesine uygun hale getirilmek üzere törpülenerek temizlenmektedir. Ardından temiz dişlerin mold yöntemiyle kalıbı alınmaktadır. Bu kalıp sayesinde, üretilecek porselen kaplamanın boyutları hatasız olarak hesaplanır. Dişinizin bir çeşit görüntüsü olan kalıp üretime gönderilir ve birkaç gün içerisinde Promed Clinic diş hekiminiz tarafından özel bir yapıştırıcı yardımıyla temizlenmiş dişlerinize oturtulur. Porselen diş kaplama yaklaşık olarak 3 seans sürmektedir.

PORSELEN DİŞİN AVANTAJLARI

Porselen diş kaplama, son yıllarda estetik diş görünümü için sıklıkla tercih edilir. Uzman ellerde yapılan porselen kaplamada mükemmel sonuçlar elde edilir. Porselen dişin birçok avantajı bulunur. Dayanıklı bir malzemeden üretildiği için, zarar görmeden uzun zaman boyunca porselen dişi kullanmak mümkündür. Dişlerde estetik görünümün, düşük maliyet üzerinden sağlanabilmesi sebebiyle en çok tercih edilen kaplama uygulamalarındandır.

Porselen diş kaplamada tedavi süreci diğer işlemlere göre çok daha kısa sürer. Güzel bir gülüş sağlar. Estetik kaygı taşıyan kişiler tarafından da sıkça tercih edilen bir yöntemdir. Dişteki şekil bozuklukları, çiğneme bozuklukları, asimetrik çene kapanması gibi sorunlar da porselen kaplama yoluyla tedavi edilebilmektedir.

PORSELEN DİŞ KAPLAMA ÇEŞİTLERİ

Ana maddesi porselen olan diş kaplamalar kendi içinde çeşitlerine göre üçe ayrılır:

●        Porselen diş kaplama

●        Seramik diş kaplama

●        Metal diş kaplama

Porselen dişin kaplanacağı alana göre tedavi yönteminde farklılıklar görülebilir.

 

1)  TEK DİŞ PORSELEN KAPLAMA

Günlük hayatta darbe ya da kaza sonrası zarar görmüş bir diş için kullanılan kaplama yöntemidir. Gerekli olan durumlarda tercih edilir.

2)  ÖN DİŞ PORSELEN KAPLAMA

Genellikle estetik kaygılar nedeniyle, kozmetik açıdan daha hoş bir görüntü yaratmak için tercih edilen bölgesel kaplama yöntemidir. Görünen dişler kaplandığından daha düşük maliyet için tercih edilir. Ön dişlerdeki şekil bozuklukları ve boşluklar da bu yolla tedavi edilebilir.

3)  FULL PORSELEN DİŞ KAPLAMA

Dişlerin ön ve arka kısmını komple kaplayan porselen kaplama türüdür. Seramik madde üzerinde, metal içermeyen ve cam seramik konularak dayanıklılığı pekiştirilmiş kaplama türüdür.

PORSELEN KAPLAMA KİMLERE YAPILIR?

Porselen diş kaplama uygulamaları, 18 yaşından büyük herkese uygulanabilmektedir. Dişlerinde estetik bir görünüm isteyen kişiler tarafından tercih edilir. Dişlerinde şekil bozuklukları bulunan, istenmeyen renklenmeler olan veya buna benzer şikayetlere sahip kişiler için porselen kaplama uygundur.

Üste Çık
SİZİ ARAYALIM