Plazma Pen

Plazma, bir maddeye enerji verilerek o maddenin sırasıyla katı, sıvı ve gaz forma dönüştürülmesiyle ortaya çıkan enerjidir. Kısacası, maddenin dördüncü formudur.
Plazma Pen, uygulamanın yapılacağı bölgede maddenin üçüncü evresindeki (gaz hâlde) azot ile su buharını, yüksek enerji vererek plazma enerjisine çevirmektedir.

Promed Clinic uzmanları tarafından yumuşak dokulardaki tahribatları ortadan kaldırmak ve yeni doku oluşumunu başlatmak amacıyla kullanılan bu enerji, cildin yüzeyinde bir etki yaratır. Plazma Pen’in uç kısmı, cilde belirli bir uzaklıktan uygulanarak cildin üst katmanındaki hücreleri doğrudan katı formdan gaz forma dönüştürür (süblimleşme) ve enerji üretir.

PLAZMA PEN NASIL UYGULANIR?

Plazma Pen uygulaması, cildin en üst tabakasında buharlaşma sağladığından yağ ve sinir dokularına, kıl köklerine veya kılcal damarlara olumsuz etkide bulunmaz. Ayrıca, süblimleştirici etkisi sayesinde ısının noktasal hedef dışına yayılmasını engeller.

Plazma Pen uygulaması, bölgenin genişliğine bağlı olarak 10 ila 60 dakika içerisinde tamamlanmaktadır. Kişiye göre değişmekle birlikte genellikle her ay, ayda 2-3 seans hâlinde uygulanmalıdır. Bazen tek seansta da sonuç alınması mümkün olmaktadır. Plazma uygulaması öncesinde kişiler en az 7 gün süresince kan sulandırıcı ilaç, alkol ya da ağrı kesici kullanmamış olmalıdır.

PLAZMA PEN KULLANIM ALANLARI

•Cilt hücrelerinin çekilip sıkılaştırılmasını sağlaması sebebiyle Plazma Pen, alt ve üst göz kapağındaki gevşeyen fazla derinin toplanıp sıkılaştırılmasında kullanılır. Ameliyatsız uygulanan göz kapağı estetiği uygulamalarındandır.

•Göz kapağındaki ve çevresindeki kırışıklıkları (kaz ayakları), ksantelazma (göz kapağında sarı lekeler) olarak adlandırılan lekeleri,

•Özellikle sigara kullanan kişilerde görülen dudak üstü çizgileri ile kırışıklıkları,

•Yüz, boyun, kulak önü ve karın bölgesindeki sabit kırışıklıkları,

•Güneş ışınları, yaş alma, hamilelik vb. sebeplerle oluşan cilt lekelerini,

•Ciltteki et beni, siğil, çil gibi lezyonları,

•Yara, ameliyat ve akne izlerini, hatta aktif akneleri,

•Ciltteki çatlaklarını, kleotidi ve sarkmaları tedavi etmekte kullanılır.

PLAZMA PEN UYGULAMASININ AVANTAJLARI

Plazma Pen uygulamasının en önemli avantajlarından biri, aynı noktada ortalama 200 ila 300 nanometre derinliğe ulaşması sebebiyle oldukça güvenli olmasıdır.

Çok hızlı yenileme sağlayan plazma enerjisi uygulaması, cerrahi bir yöntem olmadığından işlem esnasında hiçbir cerrahi işlem kullanılmaz (kesi açılmaz, dikiş yapılmaz), yara izi kalma ve enfeksiyon oluşturma riskleri yok denecek kadar azdır.

İlgili bölgeye uygulanan anestezi kremi sayesinde rahatlıkla ve kısa sürede tamamlanmaktadır. Uygulama esnasında açık yara oluşturmayan Plazma Pen’in yan etkileri yok denecek kadar az görülür. Deride incelmeye yol açmaz, morluk, aşırı şişlik, kanama gibi sonuçlar oluşturmaz.

Maliyet avantajı da sunan Plazma Pen uygulaması, uyku düzeni, zararlı alışkanlıklar, su tüketimi, beslenme alışkanlıkları gibi pek çok faktöre bağlı olarak yaklaşık 2 ile 5 yıl süresince kalıcı etkiye sahip olabilmektedir.

PLAZMA PEN UYGULAMASI SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Plazma Pen uygulaması sonrası sağlık merkezine gidilerek pansuman yaptırılmasına gerek yoktur.
Uygulamanın yapıldığı bölge tam iyileşme sağlanana kadar güneşten ve yapay UV ışınlarından korunmalıdır. Ekran ışıkları da dâhil olmak üzere tüm zararlı ışınlardan korunmak için, gün boyu birkaç defa tedavi bölgesine likit fondötenli güneş koruyucu kullanılmalıdır.
Plazma Pen uygulanan bölgede ödem (ilk birkaç gün), küçük leke ve kabuk oluşması beklenen bir durumdur. Ödemin çözülmesi için Promed Clinic uzmanları tarafından verilen ödem çözücü solüsyon kullanılmalıdır. Üstü kapatılmaması ve kesinlikle koparılmaması gereken kabuklar 1 hafta ila 10 gün içerisinde dökülerek alttaki epitel dokuyu ortaya çıkarmaktadır.
Plazma Pen uygulaması sonrası iyileşme süresi zarfında kişilerin cildini düzenli olarak pH 5,5 seviyesinde olan nötr bir sabunla temizlemesi, alkollü ürünler kullanmaması ve uygulamayı yapan Promed Clinic uzmanları tarafından kendilerine önerilen göz damlasını kabuklu bölgeye uygulaması gerekir. Hijyen kurallarına uyulmamasının enfeksiyon oluşturma riskini doğuracağı unutulmamalıdır.
Uygulama sonrası çoğu kişinin aynı gün içerisinde işine dönmesi mümkündür.

Üste Çık
SİZİ ARAYALIM