Ozon Terapisi

Ozon(O3) üç oksijen atomundan oluşan gaz halinde bir molekül olup oksijene göre daha kararsız bir yapıdadır. Renksiz ve keskin kokulu bir gaz olan ozon, keşfinden sonraki ilk yıllarda dezenfeksiyon (mikropları temizlemek) amacıyla kullanılmıştır. Dezenfekte edici etkisinin nedeni güçlü okside edici özelliğidir. Tüm mikropları ve toksinleri okside edebilir, yani yapılarını bozabilir. Ozon çok reaktif bir gaz olup canlılar için toksiktir. Ozona karşı en hassas organlar ise akciğer ve gözlerdir.

Ozon yüzey temizliğinde, su temizliğinde, sanitasyonda kullanılır. Virüsleri ve bakterileri öldüren bir gazdır. Ozon solunarak alınamaz. Sadece zeytinyağıyla yapılabilen bir kremle vücuda sürülebilmektedir ya da direkt kas içine veya eklem içine enjekte edilmektedir.

Bir de majör hemoterapi adlı bir yöntem bulunmaktadır. Burada hastanın kanı vakumlu bir şişeye alınıp, ozonla zenginleştirilip hastaya geri verilmektedir. Ayrıca diyabetik ayak denilen, iyileşmeyen ayak yaralarında, ekstremite yaralarında, ekstremiteyi özel ozonlu oksijenli karışımda tutarak uygulanan tedavi yöntemleri de bulunmaktadır.

MEDİKAL OZON

Medikal ozon, minimum yüzde 95 oksijen ve maksimum yüzde 5 ozondan oluşmaktadır. 1980'li yıllardan itibaren tıbbi amaçla ozon kullanımı artış göstermiştir. Ozon tedavisi, belirli bir miktarda medikal ozonun vücut boşluklarına ya da dolaşım sistemine uygulanması olarak tanımlanmaktadır.

OZON TEDAVİSİNİN FAYDALI OLDUĞU HASTALIKLAR

●        Osteomiyelit, plevral amfizem, fistülün eşlik ettiği apseler, enfekte yaralar, bası yaraları, kronik ülserler, diyabetik ayak ve yanıklar

●        Hipertansiyon

●        Diyabet

●        İlerlemiş iskemik hastalıklar

●        Gözde maküler dejenerasyon (atrofik form)

●        Kas iskelet sistemi hastalıklar ve eklem kireçlenmeleri

●        Kronik yorgunluk sendromu ve fibromiyalji

●        Ağız boşluğundaki kronik ve tekrarlayan enfeksiyonlar ve yaralar

●        Özellikle antibiyotiklere ve kimyasal tedavilere dirençli bakterilerin, virüslerin mantarların neden oldukları akut ve kronik enfeksiyöz hastalıklar (hepatit, HIV-AIDS, herpes ve herpes zoster enfeksiyonu, papillomavirus enfeksiyonları, onikomikozis ve kandidiyazis, giardiyazis ve kriptosporidiyozis). Bartolinit ve vajinal kandidiyazis

●        Alerji ve astım

●        Otoimmün hastalıklar (multipl skleroz, romatoidartrit, Crohn hastalığı)

●        Senil demans (yaşlılığa bağlı bunama)

●        Akciğer hastalıkları: amfizem, kronik obstrüktif pulmoner hastalık, idiyopatik pulmoner fibrozis ve akut respiratuar stres sendromu

●        Deri hastalıkları: Psöriyazis (sedef) ve atopik dermatit

●        Kansere bağlı yorgunluk

●        Erken evre böbrek yetmezliği

OZON TEDAVİSİNİN YARARLARI

●        Hücre ve dokulara giden kan dolaşımını hızlandırır.

●        Bağışıklık sistemini güçlendirir, enfeksiyon hastalıklarına karşı direnci arttırır.

●        Damarları (arter ve venler) yeniler, tansiyonun düzelmesini sağlar.

●        Kan ve lenf sistemini temizler.

●        Derinin üçüncü bir böbrek ya da ikinci akciğer sistemi gibi çalışmasını sağlar.

●        Daha temiz, yumuşak ve daha gençleşmiş bir cilt.

●        Kaslarda biriken toksini gidererek kasları gevşetir ve yumuşatır, esnekliğini arttırır.

●         Eklem ağrılarını ve kas rahatsızlıklarını iyileştirir.

●        Hormon ve enzim üretimini normale döndürür.

●        Beyin fonksiyonlarını ve hafızayı kuvvetlendirir.

●        Depresyon ve sıkıntıyı ferahlatır.

●        Stres hormonu olarak bilinen adrenalini okside ederek genel bir sakinlik sağlayarak depresyon kaynaklı gerginliği gidermeye yardımcı olur.

UYGULAMA ŞEKİLLERİ

Uygulama şekilleri olarak damar içine yani intravenöz, kas içine yani intramuskuler, eklem içine yani intraartiküler, akciğer zarı içine yani intraplevral, makat içine yani intrarektal, omurga disklerinin içine yani intradiskal ve lokal uygulama sayılabilmektedir.

Ozon tedavisinin klasik uygulaması iğneyle olan uygulamadır. Bu yöntem de 2 çeşittir:

Majör Yöntem: En yaygın kullanım metodudur. Bu metotla kişiden 50-200 ml arasında alınan kan, tedavi seanslarının sayısı ve uygulanacak ozon dozu; hastanın genel durumuna, yaşına ve esas hastalığına bağlı olmaktadır.

Minör Yöntem: Kişiden alınan 2 – 5 cc arası kan, belirlenmiş dozda ozonla karıştırılarak kişiye enjekte edilmektedir.

Vücut Boşluklarına Ozon Verilmesi: Rektal – Makat yoluyla, vajinal ve kulak yoluna püskürtme yöntemi ile kişiye ozon verilmektedir.

Eklem ve kas içine ozon gazı verilmesi: Kas iskelet sistemi rahatsızlıklarında, uygun bir iğneyle belirli dozda ozon gazı kişinin eklemlerine ve kaslarda ağrılı bölgeye enjekte edilmektedir.

Ozon torbası: İyileşmeyen yaralarda ve diyabetik ayaklarda, cilt lezyonlarında, enfeksiyonlarda, dolaşım bozukluklarında, nöropatik ağrılarda ve huzursuz bacak sendromunda kullanılmaktadır.

Ozon kupa: Özellikle yatak yarası olarak bilinen bası yaralarında kullanılmaktadır.

Üste Çık
SİZİ ARAYALIM