Obezite cerrahisinde kullanılan tıbbi bir malzemedir. Gastrik balon da denir. Mide içine endoskopi yöntemiyle yerleştirilerek iştahı azaltmayı amaçlar. Midede kaldığı süre boyunca yeme düzeninizi şekillendirir ve hızlı doyma hissi yaşatır. Mideye yerleştirildikten sonra renkli bir sıvı ya da hava yardımıyla şişirilerek 10 santimlik yuvarlak bir alanı kaplar. Sağlık açısından uygun bir kiloya ulaşıldığında balon mideden çıkarılır.

İşlem obezite cerrahisi alanında uygulansa da, cerrahi bir yöntem denemez. Herhangi bir kesi, dikiş uygulaması bulunmaz. Sadece endoskopi yöntemiyle uygulanan kısa süreli bir işlemdir.

Mideye kısa sürede yerleştirilen gastrik balon, 6 ay ila 1 yıl arasında midede kalır. Uygulamanın amacı, bu süre içerisinde beslenme alışkanlıklarınızı değiştirerek sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlamaktır. 

Mideye yerleştirilen gastrik balonun ciddi riskleri bulunmaz. Sadece, dışarıdan yerleştirilen bir cisim olduğu için vücut tarafından yabancı olarak algılanabilir. Bu gibi durumlarda kişinin midesinde yanma, bulantı, ağrı, kramp gibi şikâyetler görülebilir.

Mide balonu sanıldığı gibi patlayabilen bir malzeme değildir, ancak delinme yaşanabilir.

Mide balonu çok nadir de olsa, şiddetli kaza sonucu alınan darbelerle veya mide asidi oranının yüksek olmasıyla delinebilir. Delinen balonun içindeki mavi sıvı mideye sızar ve idrar yoluyla dışarı atılır. Bu sıvı vücut için tehlikeli değildir.

Balon içindeki mavi renkli sıvının bu şekilde sızması sonucu kişi idrarını yaparken mavi bir renk görür. Bu durumda doktora bildirilmeli, balonun çıkarılması sağlanmalıdır.

Endoskopi yöntemiyle mideye yerleştirilen ve içi doldurularak şişirilen balon, yine endoskopiyle tam tersi bir şekilde çıkarılır. Çıkarma işlemi ortalama 15 dakika içinde tamamlanır.

Öncelikle iğneler ve enjektörlerle balonun içi boşaltılarak söndürülür, ardından boş balon yemek borusundan ağıza doğru çekilerek çıkarılır. İçi boşaltılan balon iyice küçülür ve kolayca çıkabilir.

Gastrik balon mideye yerleştirildikten sonra, yediklerinize dikkat etmeniz önemlidir. Doyma hissi çok kolay geleceği için, vücut için en besleyici gıdaları tüketerek sağlıklı beslenmenize katkı sağlamalısınız.

Mide kapasitesi sınırlı olduğundan az ve sık yemek önemlidir. Ayrıca düzenli bir şekilde kilo vermek ve verilen kiloyu korumak için karbonhidratı sınırlandırmalı, protein ağırlıklı beslenmelisiniz.

Günlük egzersiz ve yürüyüşleri ihmal etmemeli, aktif bir yaşamı benimsemelisiniz.

Mideye uygulanan balon yeme alışkanlıklarınızı değiştirecektir. Bu sebeple eskisi kadar yoğun bir beslenme programının içinde olmayacaksınız.

Fakat zamanla tekrardan kilo almanın önüne geçmek için, mide balonu varken uygulanan yeme tarzına ve diyetlere devam edilmelidir. Egzersizler de bırakılmamalı, sık hareket edilmelidir.

Aksi takdirde verilen kilolar, gastrik balon çıkarıldıktan sonra tekrar alınabilir.

Orta veya hafif düzeyde kilo problemi yaşayan kişilere rahatlıkla uygulanabilir. Egzersiz ve diyetle desteklenen bir program uygulanarak kilo verilmesi sağlanır. İleri düzey kilo fazlalıklarında ise obezite ameliyatı öncesinde uygulanarak fazlalıkların giderilmesi sağlanır.

Basit bir uygulamayla mide içine yerleştirilen balon, ortalama 15-25 kilo kaybedilmesine yardımcı olabilir. Dikkat edilmesi gereke nokta, balon çıkarıldıktan sonra tedavi süresince edinilen beslenme alışkanlıklarına devam edilmezse verilen kilolar geri gelebilir.

Üste Çık
SİZİ ARAYALIM