Migren Botoksu

Migren; başın ense ve şakak bölümlerinde, göz çevresinde şiddetli ağrı ve zonklamaya sebep olan, bazen bulantı ve kusma benzeri vücut tepkisi gözlemlenebilen nörolojik rahatsızlıktır.

Hayatı olumsuz yönde etkileyen ve sıklıkla rastlanan migren ağrılarının bilinen kesin bir çözümü olmamakla beraber, migren botoksu ile ağrı şiddeti azaltılabilmektedir.

Botoks migren tedavisi; baş bölgesindeki bazı noktalardaki sinirleri sıkıştıran kasların bloke edilmesine dayanan bir tedavi yöntemidir. Tedavi, sinirlerin sıkışmasının önüne geçer. Yüzüne botoks işlemi uygulanan kişilerin ortak geri bildirimi sonucu keşfedilen migren botoksu uygulaması, migren ağrılarının şiddetini azaltmada etkili bir uygulamadır.

MİGREN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Farklı tip belirtileri bulunan migrenin etkileri fazlasıyla yoğundur. Diğer baş ağrılarına benzemeyen migren ağrıları, ataklar halinde başlar ve bu ataklar 4 ile 72 saat arasında sürebilmektedir. Zonklama hissi veren migren ağrısı orta ya da şiddetli düzeyde seyreder. Migren ağrısına bulantı ve kusma da eşlik edebilir. Fiziksel aktivite veya ani baş hareketleri migren ağrısını şiddetlendirebilir.

MİGRENİ TETİKLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

Migren ataklarının gerçekleşmesini tetikleyen birden çok faktör bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

Hormonal değişimler (özellikle kadınlarda regl dönemi), hamilelik, menopoz, tuzlu ve işlenmiş gıdalar, yemek düzeninde değişiklik, alkol (özellikle şarap), fazla kafein tüketimi, stres, uyku düzeninde değişiklik veya uykusuz kalma, yüksek ses, parlak ışık, bazı keskin kokular, yoğun cinsel aktivite, yüksek fiziksel aktivite, basınç. 

MİGREN TEDAVİSİ

Migren, kişilerde neden oluştuğu bilinmeyen ve bu nedenle de tam olarak tedavisi olmayan bir hastalıktır. Migren ağrısına eşlik eden bulantı, kusma gibi farklı belirtilerin ortadan kaldırılması için çeşitli yardımcı tedavi yöntemleri uygulansa da, ağrı ataklarını tamamen durduracak mucize bir yöntem bulunmaz. Bu nedenle migren ağrısı çeken kişilere düzenli olarak ağrı kesici ve benzeri ilaçlar verilerek ataklar olabildiğince hafifletilmeye çalışılır. Migrenin en şiddetli aşaması olan bu ağrıyı kesmek için son dönemde en sık kullanılan yöntemlerden biri, uzun süre etkisini koruyan enjeksiyon yöntemidir.

MİGREN BOTOKSU NASIL YAPILIR? 

Migren tedavisinde enjeksiyon uygulaması, kronik migren atakları yaşayan kişilerde kullanılan bir tekniktir. Bu teknikle migrende en büyük şikayeti yaratan ağrı şiddetinin ve sıklığının azaltılması amaçlanır. Uygulamada alın bölgesi, şakaklar, boyun ve omuz bölgeleri enjeksiyon için uygundur. Bu bölgelerdeki birçok farklı noktaya enjeksiyon yapılır. İşlem ortalama 5 - 10 dakika içinde tamamlanır.

1

MİGREN TEDAVİSİNDE ENJEKSİYON UYGULAMASI NEDİR?

Kronik migren tedavisinde kullanılan botoks enjeksiyon uygulamaları, kronik migrenin tedavi edilmesini sağlayan etkili bir yöntemdir. Botoks enjeksiyonuyla, ağrı oluşan bölgelerdeki sinir iletimi engellenerek kronik migrenin şiddetli ağrıları giderilebilir. Kronik migreni olan kişilere nöroloji doktoru tarafından bu uygulama önerilebilir.

Kronik migren sahibi kişilere uygulanan enjeksiyon tedavisi, aşırı ağrı kesici kullanımını minimuma indirir ve kişinin migren ağrısı yaşamadan günlük hayatına devam etmesini sağlar. Enjekte edilen madde, sinir uçlarından ağrıyı başlatacak olan ileticileri durdurur, bu sayede ağrıyı başlatacak salınım önlenir ve ağrı beyne ulaşmaz.

Üste Çık
whatsapp telegram viber vk
SİZİ ARAYALIM