Mide Balonu

Mide balonu ya da gastrik balon, geçici olarak mide içine yerleştirilen şişirilebilir tıbbi bir cihazdır. Obezite tedavisinde kullanılan, cerrahi olmayan bir yöntemdir.

MİDE BALONU NEDİR?

Mide balonu, belirli bir hacmi olan ve endoskopi işlemiyle mideye yerleştirilen silikon bir malzemedir. Balon, midede belirli bir miktar yer kapladığı için daha az gıda tüketilerek hızlı tokluk hissi yaşanmasına yardımcı olur. Diğer adıyla elipse mide balonu olarak bilinen yutulabilir mide balonu, obezite tedavileri için kullanılmaktadır.

Cerrahi bir işlem veya anestezi olmadan mide içerisine yutulabilir bir balon yerleştirilir. Doğru uygulanan bir diyet programıyla birlikte hızlı bir şekilde kilo vermek mümkündür. İşlevsellik bağlamında diğer balon çeşitlerindeki yöntemlerle aynıdır. Yutulabilir mide balonu taktırdıktan sonra mide kapasitesi azalır, kişiler daha az yemek yiyerek tok kalır. Bu sayede kilo verme gerçekleşir.

YUTULABİLİR MİDE BALONU KİMLERE UYGULANIR?

●      Obezite ve fazla kilo problemi olan kişilere,

●      Anestezi problemi yaşayan kişilere,

●      Tansiyon, diyabet gibi rahatsızlıklar yaşayan kişilere,

●      Vücut kitle indeksi 25’in üzerine çıkmış hastalara,

●      Ameliyat olmak istemeyen hastalara uygulanmaktadır.

Bu kişilerin haricinde; vücut kitle indeksi 25’in altında olan, estetik amaçlı zayıflamak isteyen, psikolojik problemi olan, mide fıtığı bulunan, alkol bağımlılığı olan, daha önce mide cerrahi işlemi geçiren, gebe veya emziren kişilere mide balonu uygulanmaz.

MİDE BALONU NASIL TAKILIR?

Mide balonu operasyonları 15-20 dakika içinde tamamlanır. İşlem hafif anestezi altında, endoskopi yöntemiyle uygulanır. Uygun görülen yatış pozisyonu alınarak anestezi şekli belirlenir. Hasta için genel anestezi belirlenmediyse, sedasyon verilerek uyutulması sağlanır.

Yaklaşık olarak 10 cm uzunluğunda bulunan silikon balon mide içerisine yerleştirilir. Mide içerisine yerleştirilen balonun yuvarlak bir şekil alması için sıvı veya havayla şişirme işlemi uygulanır, yeterli seviyeye ulaştığında aktarım durdurulur. Durdurulduktan sonra balonun ağzı kapatılır. Kapatılma aşamasında mide içerisindeki balon tekrar kontrol edilerek uygulanan işlem tamamlanır.

Kişi 2-3 saat gözlem altında tutulduktan sonra taburcu işlemleri yapılır. Cerrahi bir operasyon olmadığı için kişinin kısa sürede günlük yaşantısına dönmesi sağlanır.

Mide balonu, yerleştirildikten sonra uygun görülen 6-12 aylık bir süreçte midede kalmaya devam eder. Çıkarıldıktan sonra, bu süreçte uygulanan beslenme alışkanlığını aynen sürdürmek çok daha kolaydır.

Yutulabilir mide balonu Yorumları

UYGULAMA SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Uygulama sonrası beslenmede dikkat edilmesi gereken en önemli kural, katı-sıvı ayrımı yapmaktır. Yemeklerden 30 dk önce ve sonra sıvı alınmaması gerekir. Böylelikle mide genişlemesi ve yetersiz beslenme engellenir.

Gazlı içecek tüketimi hem mide rahatsızlıklarına, hem de mide  genişlemesine sebep olduğu için uzak durulması gereken içeceklerdendir. Karbonhidrat tüketimi sınırlandırılarak protein ağırlıklı beslenme sağlanmalıdır. Tatlılardan, sağlıksız atıştırmalıklardan, rafine şeker içeren gıdalardan uzak durulmalıdır. Alkolden, yüksek kalori içerdiği için ve ayrıca reflü şikayetlerini arttırdığı için mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır.

Üste Çık
whatsapp telegram viber vk
SİZİ ARAYALIM