Mezoterapi

MEZOTERAPİ NEDİR?

Mezoterapi; vitaminlerin, minerallerin, aminoasitlerin, enzimlerin tek başlarına ya da genellikle karışım halinde derinin orta tabakasına mikroenjeksiyon ile uygulanması yöntemidir. Mezoterapi dünya genelinde cilt yenileme, anti-aging, bölgesel zayıflama, selülit, çatlaklar, lekeler, yara izleri, saç tedavisi, akut ve kronik ağrı, spor yaralanmaları, çeşitli deri hastalıkları tedavisinde kullanılır. Mezoterapi cilt altındaki kolajen ve elastin gibi yapıları uyararak etkisini gösterir. Bu şekilde o bölgedeki kan dolaşımı düzenlenir.

 

MEZOTERAPİ HANGİ DURUMLARDA UYGULANIR?

Mezoterapi birçok farklı durumda uygulanabilir. Mezoterapinin en sık uygulandığı durumlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Cilt yaşlanması ve sarkması,

  • Leke tedavisi, güneş lekeleri,

  • Deri çatlakları,

  • Selülit,

  • Saç dökülmesi, saç tedavisi,

  • Gözaltı morlukları ve gözaltı torbaları,

  • Spor yaralanmaları,

  • Vitiligo (derideki pigment yetersizliği),

  • Akut ve kronik ağrılar,

  • Fibromiyalji(geceleri yeterince uyku almasına rağmen sabah kalktığında insana kendini hiç uyumamış gibi hissettiren yumuşak doku romatizması).

 

MEZOTERAPİ UYGULAMA ALANLARI

YÜZ MEZOTERAPİSİ

Güneş ışınlarının vermiş olduğu hasar ve derinin kolajen yapısındaki azalma bir araya gelerek cildin dolgunluğunu ve görünümünü bozar. Yüz mezoterapisi (mezolifting) yönteminde ilaçlar küçük miktarlarda karıştırılarak cildin alt tabakalarına direkt olarak verilir. Ayrıca ilaçlar çok az miktarda verildiği için kullanılan maddelerin yan etki olasılığı azalır. Yüz mezoterapisi (mezolifting) cildi yenileyen, cilt kırışıklığına ve sarkmalarına karşı etkili, doğal ve faydalı bir yöntemdir.

Mezolifting oldukça etkili bir anti-aging tedavidir. Ciltte kolajen sentezini uyararak gençleşme, sıkılaşma ve parlaklık sağlar. Bu sebeple yüz mezoterapisi sonrası cilt daha taze ve dinlenmiş görünür. Cildin elastikiyeti artar ve cilt sarkması azalır. Kırışıklıklar hafifler, cilt aydınlık ve genç bir görünüme kavuşur.

Yüz mezoterapisi yönteminde cildi yenileyen hyaluronik asit, antioksidanlar, vitaminler, mineraller ve aminoasitler cilt altına minik iğnelerle uygulanır. Bu faydalı maddelerin direkt cilde verilmesi ve cildin uyarılması kolajen ve elastin üretimini artırır, ciltte nemlenme sağlanır ve cilt yenilenir. Uygulama öncesi cilt temizlenir ve dezenfekte edilir. İşlemden yarım saat önce anestezik krem sürülebilir.

Yüz mezoterapisi başlangıçta 1-4 hafta aralıklarla uygulanır. Ortalama 4-6 seans sonrası 6 ayda bir tekrarı yapılabilir. Yüz mezoterapisi sonuçları ikinci seanstan sonra ortaya çıkmaya başlar. Tedavi bittikten sonra bile cilt yenileme etkisi devam etmektedir.

İĞNESİZ MEZOTERAPİ

İğneli mezoterapi uygulamasına alternatif olarak geliştirilen iğnesiz mezoterapiyle artık ağrı ve acı olmadan cildi yenilemek mümkündür.

Mezopeeling olarak da adlandırılan iğnesiz mezoterapinin en önemli özelliklerinden biri içeriğinde bulunan etken maddelerin güçlü karışımıdır. Ayarlanmış oranlarda TCA (Trikarboksilik asit) ve H2O2 kombinasyonu içeren yöntem, cilde hasar vermeden fibroblast büyüme faktörlerini uyararak ciltte etki sağlamaktadır. Böylece ciltte iğne kullanmadan, iğnesiz olarak bio güçlendirme ve canlandırma sağlanmaktadır. Uygulama sonrasında cilt altında kolajen üretimi ve güçlü lifting etkisi devam ederek cildin sorunlarını tedavi eder ve yeni kolajen oluşumunu tetikleyerek hücrelerde biyolojik uyarım gerçekleştirir.

Mezoterapi yaptırmak isteyen, fakat enjeksiyon işleminden korkan hastalar için ideal olan mezopeeling işlemi yüz, boyun, göğüs ve dekolte bölgelerinde yaşanan gevşemeye yönelik sıkılaştırma, skar ve iz tedavisi, çatlak tedavisi ve leke tedavisinde kullanılır. Uygulamada çok başarılı sonuçlar elde edilir.

Mezopeeling dolguyla kombine edilirse her iki uygulamanın etkisinin arttığı bir sinerji yakalanır. Lazer veya radyofrekans tedavilerinde, ip ve roller ile birlikte de kullanılabilir. 

SELÜLİT MEZOTERAPİSİ

Selülit her yaş grubundan kadınlarda ve erkeklerde görülebilen bir dolaşım rahatsızlığıdır. Problem genelde hormonal faktörlere bağlı lenf drenaj sorunu sonrası ortaya çıkmaktadır. Mezoterapi ile cildin altına enjekte edilen maddeler selülitli alanda kan akımını ve lenfatik dolaşımı düzenler, yağ depozitlerini çözer ve son olarak sertleşmiş bağ dokuyu düzeltir. Bu şekilde selülit görünümü yok edilir. Selülit tedavisinde mezoterapi uygulanarak 4-10 hafta süre içinde, haftada bir uygulamayla başarılı sonuçlar alınır.

BÖLGESEL YAĞLANMA MEZOTERAPİSİ

Mezoterapi; karın, bel, kol ve bacaktaki bölgesel yağlanmaların giderilmesinde liposuctiona alternatif tedavi olarak sunulmaktadır. Enjeksiyon alanındaki yağ dokunun yıkılmasını sağlar. Tedavi, eğer diyet ve egzersizle desteklenirse sonuçları normalden daha uzun süre kalıcı olur.

MEZOTERAPİ SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Mezoterapi seanslarından önce ve sonra aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır. Seans sonrası, uygulama yapılan bölgeye yaklaşık 10-15 saat su değdirilmemelidir. Kot, dar pantolon gibi vücudu saran pantolonlar giyilmemesi tavsiye edilir. Mezoterapi seanslarından sonra 48 saat zorlu hareketler, 10-15 saat banyo ve makyaj yapılmamalıdır.

 

1

Üste Çık
whatsapp telegram viber vk
SİZİ ARAYALIM