Meme Küçültme

Meme küçültme ameliyatı; eşit görünen simetrik, dik ve estetik göğüslere kavuşmak amacıyla yapılmaktadır. Kişiler olması gerekenden büyük memelerin yarattığı sırt, boyun ve omuz ağrılarından kurtularak daha dinamik ve çekici bir görünüm kazanır.

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI NEDİR?

Meme küçültme ameliyatları, estetik kaygıların yanı sıra vücutta oluşan bazı sağlık problemleri nedeniyle de gerçekleştirilebilmektedir. Olması gerekenden daha büyük meme yapısı omuz, sırt, bel ağrılarına ve kamburluğa sebep olabilir. Medikal problemlerin yanı sıra, orantısız ve büyük göğüslere uygun kıyafet bulamamak amacıyla da meme küçültme operasyonları gerçekleştirilebilir.

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI ÖNCESİ NELERE DİKKAT EDİLMEDİLİR?

Gebelik

Doğum sonrası emzirmenin problem oluşturabilmesi sebebiyle hamilelik şüphesi olan veya hamilelik planlayan kişilerin, ameliyat kararını geciktirmesi gerekebilir. Meme küçültme cerrahisiyle memedeki yağ ve deri dokuları alındığından, ameliyat sonrası iyileşme tamamlandığında gebelik ve emzirme konularında sorun yaşanmaz.

Obezite

Vücut ağırlıkları çok yüksek olan obez kişilerde veya kilo vermeyi planlayan bireylerde ameliyat kararı doğru olmayabilir. Obezite ameliyat risklerini artırdığı gibi, ameliyat sonrası yeterli başarı elde edilmesini önleyebilir. Kilo verilmesi meme boyutlarını küçültmeye katkıda bulunur ve ameliyat planının değişmesi söz konusu olabilir. Bu sebeple, planlanan kiloya ulaşılması sonrasında meme küçültme açısından tekrar değerlendirme yapılması daha doğrudur.

Kronik hastalıklar

Diyabet, kalp ve damar hastalıkları gibi kronik rahatsızlıkları olan kişilerde meme küçültme gibi elektif cerrahiler öncesi hekim onayının alınması önemlidir.

Sigara ve alkol tüketimi

Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar yara iyileşmesini olumsuz etkilediğinden, ameliyat sonrası riskleri artırırlar. Bu sebeple, bu alışkanlıkların bırakılması gerekir.

1

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Deri ve meme içinde bulunan yağ dokusunun alınmasıyla gerçekleştirilen meme küçültme ameliyatı, vücut gelişimini tamamlamış olan 18 yaşının üzerinde olan bireylere uygulanabilmektedir. Meme küçültme ameliyatı, genel anestezi altında yapılır. Ameliyat, lolipop kesi ve ters T kesi yöntemleri kullanılarak, memenin boyutuna göre 1 ile 5 saat içinde tamamlanır. Metodun belirlenmesinde meme boyutu, meme kıvrımına göre meme başının duruş yeri, meme dokusu, cilt yapısı, meme başı ile omuz ve kalça arasındaki mesafe gibi parametreler göz önünde bulundurulur. Lolipop kesi yönteminde, meme ucunun çevresi dairesel olarak kesilir ve ardından meme dokusu ve fazla cilt dokusu alınır.
Süt kanallarının zarar görmemesi için özen gösterilerek deri kapatılır, ardından iyileşmenin hızlanması ve meme içinde biriken kanın dışa atılması için bölgeye dren koyularak ameliyat tamamlanır.
Ters T kesi yönteminde ise memenin alt kısmında ters T harfi şeklinde kesi yapılır. Fazla olan meme dokusu ve cilt alındıktan sonra operasyon, lolipop türü kesi yönteminde olduğu gibi sonlandırılır. Meme küçültme ameliyatından sonra kişinin, bir gün süreyle hastanede yatması gerekir. Dren çekildikten ve pansuman yapıldıktan sonra hasta taburcu edilir. Operasyonun ardından 1. ve 2. haftanın sonunda kontrol yapılır. 2. haftada yapılan kontrol sırasında dikişler alınır ve izlerin azalması için özel kremler kullanılır. Özel sütyen sayesinde hasta, 1 hafta ev istirahatinin ardından günlük yaşamına dönebilir. Ancak 6 hafta boyunca sporcu sütyenine benzer nitelikte özel bir sütyen takılması önerilir. Operasyon sonrasında 6 ila 12 ay boyunca memelerde hafif şiddette batma ve sızlama hissedilebilir. Ancak bu his, kişinin yaşam kalitesini düşürecek nitelikte değildir.

MEME KÜÇÜLTME OPERASYONLARINDAN SONRA NELERE DİKKAT EDİLİR?

Meme küçültme operasyonlarının akabinde 3-7 gün istirahat edilmesi tavsiye edilir. Operasyon sonrasında memelerin baskısını önleyen spor sütyenlerin kullanılması gerekir. Ameliyatın akabinde hekim tarafından verilen antibiyotik ve ilaçların doğru kullanımı iyileşme sürecini hızlandırır, olası ağrıların önüne geçer. Pansuman günlerinin belirlenen zamanlarda yaptırılması enfeksiyon riskini azaltır ve iyileşme süresini hızlandırır. Operasyon sonrası 1 ay boyunca ağır yük kaldırılmaması ve ağır işlerin yapılmaması tavsiye edilir.

Meme ameliyatı sonrası bölge ödemli ve şiş olarak görünebilir. Bu durum 3-4 hafta içerisinde azalmaya başlar. Göğüslerin yeni görünümüne tam olarak ulaşması 1 yıllık süreyi kapsar. Sigara ve alkol kullanımının hücre yenilenmesinde olumsuz rol oynaması sebebiyle uygulama sonrasında 1 ay boyunca sigara ve alkol kullanımının sınırlandırılması tavsiye edilir.

Üste Çık
whatsapp telegram viber vk
SİZİ ARAYALIM