Meme Dikleştirme

Meme dikleştirme ameliyatları, memede sarkıklık yapan cilt dokusunun toparlanması işlemidir. Özel çizimler yapılarak bu fazla cilt ya da çok az miktarda doku çıkartılır. Sarkık olan meme başı ve meme dokusu, daha dik ve dolgun bir meme elde edilecek şekilde yapılandırılır.

MEME DİKLEŞTİRME NEDİR?

Mastopeksi de denilen meme dikleştirme, hacmi yerinde ancak sarkmalar gösteren memelerin kolayca istenen forma getirilmesini sağlar. Gevşek deri dokusu toparlanarak ve meme ucu ideal pozisyona çekilerek işlem tamamlanır. Daha dolgun ve dik göğüsler bu yolla sağlanır.

Çeşitli nedenlerle deformasyona uğrayan meme yapısı, yer çekiminin de etkisiyle sarkma eğilimi gösterir. Belirli bir yaştan sonra daha kolay gerçekleşen sarkma durumu kadınların kâbusu haline gelir. Göğüste daha genç ve hacimli bir form istenir. Böyle durumlarda çözüm, meme dikleştirme operasyonlarıdır.

MEME NEDEN SARKAR?

Göğüs sarkması, yumuşaklık ve deformasyon kadınların en hassas oldukları konuların başında yer alır. Yapısında kas içermeyen, tamamen yağ ve süt bezlerinden oluşan göğüs dokusu zamanla yer çekimi, yaşlanma, sık kilo alıp verme, doğum, emzirme, yanlış sütyen kullanımı gibi nedenlerle eski diri ve dik görünümlerini yitirir. Memenin içi boşalarak ya da derisi aşırı derecede bollaşarak sarkar ve estetik açıdan kadınların çeşitli çözüm arayışlarına yönelmelerini sağlar.

Memeler yer çekiminin etkisiyle ve yaşa bağlı olarak, derinin elastikiyetini kaybetmesiyle birlikte giderek sarkabilir. Sık kilo alıp verme, doğum, emzirme işlemleri ve memelerin aşırı büyük olması sarkmanın daha erken yaşlarda oluşmasına sebebiyet vermektedir. Bu durumda meme dikleştirme operasyonu gerekir.

MEME DİKLEŞTİRME AMELİYATI

Meme dikleştirme cerrahisinde, istenen göğüs boyutu, şekli, sertliği, meme ucu çevresinin konumu ve derinin elastikiyet durumu gibi birçok faktör Promed Clinic uzman doktorları tarafından göz önünde bulundurulmaktadır.

Tüm meme dikleştirme ameliyatlarında meme başının çevresinde bir iz olur. Bazı kişilerde meme başı ile meme altı katlantısı arası dikey bir iz, bazı kişilerde ise bu dikey izle beraber meme altı katlantısı boyunca yatay bir iz de kullanılmaktadır. Meme dikleştirme ameliyatı yaklaşık 2 saat sürmektedir.

1

MEME DİKLEŞTİRME AMELİYATI SONRASI İYİLEŞME SÜRECİ

Operasyondan sonraki süreçte çok dikkatli olunması ve kişinin kendisini yoracak şeylerden uzak durması gerekir. Kişiler doktorun tavsiye ettiği gibi dinlenmeli ve iyileşmek için bedenine zaman tanımalıdır. Ameliyat sonrasındaki dönemde kişi 4 hafta boyunca sırtüstü yatmalıdır. Bu süreçte yüzüstü yatmaktan kaçınmak önemlidir. Meme dikleştirme ameliyatlarında kesi yerlerinde izler bir süre kalır, ancak 1-3 ay içerisinde toparlanarak izler hafifler ve görünmez hale gelmeye başlar.
Operasyon öncesinde ve sonrasında bir süre sigara ve alkol kullanımı sınırlandırılmalı veya kesilmelidir. Kan sulandırıcı etkiye sahip ilaçlar kullanılmamalıdır. Meme yapısının istenen şekli alarak toparlanmasına yardımcı olması için 1 ay kadar sporcu sütyeni kullanılması gerekir. Operasyon sonrasında ağrı kesici kullanımının bir sakıncası yoktur.

Üste Çık
whatsapp telegram viber vk
SİZİ ARAYALIM