Meme Büyütme

Meme büyütme, meme şeklini değiştirmek ve meme dokusunu artırmak için meme implantları veya yağ greft mammoplasti tekniklerini kullanan bir kozmetik cerrahi tekniğidir. Göğüs ve göğüs duvarındaki konjenital defektleri düzeltmek için büyütme mammoplastisi uygulanır.

Memede biçim bozukluğu ya da küçüklüğünün sebepleri sık sık kilo alıp vermek, doğum ve emzirme faktörleri, bazen de genetik faktörler olabilmektedir. Bu gibi durumlarda memeyi göğüs kafesinde ideal yerine ve ideal büyüklüğüne kavuşturmak gerekir. Küçük memeli kadınlar meme implantları desteğiyle göğüslerini büyütebilir ya da yaşlanma, hamilelik gibi nedenlerden memelerinde sarkma problemi yaşayan kadınlar daha dik ve estetik memelere sahip olabilmektedir.

MEME BÜYÜTME OPERASYONU NASIL YAPILIR?

Meme büyütme ameliyatı için en çok tercih edilen ve en kolay yöntem meme protezi ile büyütmedir. Meme büyütme ameliyatında en önemli konulardan biri kişinin isteğine ve vücut yapısına uygun silikon protezin seçimidir. Protezlerin büyüklüğü, şekli ve yüzeyi muayene esnasında danışan ile Promed Clinic uzman doktorlarının ortak kararı sonucu seçilmektedir.

MEME BÜYÜTME SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Meme büyütme ameliyatı yaklaşık 1 saat sürmektedir. Bir gün hastanede kalınması gerekebilir. Kas altı planda meme büyütme yapılmışsa danışanlar 1-2 gün göğüs bölgesinde baskı hissedebilmektedir. Fakat oluşan gerginlik ve ağrı ilaçlarla kesilebilecek seviyededir. Kas üzeri meme protezi uygulanmışsa hemen hemen hiç ağrı olmaz. Meme protezleri hastanın memesinin ve meme başının uygunluğuna göre meme altından veya meme başından yerleştirilebilir. Her iki yöntemde de hemen hemen hiç görünür yara izi kalmaz. Ameliyat sonrası üçüncü gün banyo yapılabilir ve yaklaşık bir hafta içerisinde günlük yaşama dönülebilir. Yaklaşık bir ay sporcu sutyeni takılır ve bu süre boyunca ağır kaldırma ve ağır egzersizlerden kaçınmak gerekir.

●        Yürüyüşler yapılabilir fakat yoğun efor gerektiren, göğüs kaslarını zorlayıcı (tenis, yüzme gibi)  sporlar 6-8 hafta ertelenmelidir. 

●        Genellikle birkaç gün içinde işe dönebilmekle birlikte, 1 hafta araba kullanılmaması, 3 hafta süreyle ağır şeyler kaldırılmaması ve kolların yukarı hareket ettirilmemesi önerilir.

●        Yara iyileşmesinin yoğun olduğu ilk 15 gün içerisinde terlemekten kaçınılmalıdır. 

●        4-6 hafta süreyle göğsün direkt güneşten korunması önerilir. Özellikle kesi izi 50 faktörlü güneş kremiyle veya bantla güneşten korunmalıdır, aksi takdirde iz daha koyu bir renk alır.

●        Göğüs protezi hamileliğe engel değildir. Olumsuz bir durum arz etmeden emzirme işlemi yapılabilir.

●        Mamografi kontrolleri öncesinde çekim yapan teknisyene mutlaka bilgi verilmelidir. Çekim buna göre yapılmalıdır. Göğüs protezleri MR ve bilgisayarlı tomografiden etkilenmez, kolaylıkla radyolog tarafından filmler yorumlanabilir.

●        Silikon göğüs protezlerinin son kullanma tarihi yoktur. Fakat kişilerin hayatındaki döngü ve değişikliklerden dolayı büyüklük ve yer değişimi talep edilebilmektedir. Eğer büyüklük değiştirilecekse protezler yenileriyle değiştirilmelidir.

●        Altında tel destekli (balenli) olan sütyenler en az 3 ay kullanılmamalıdır.

●        Meme başında his kaybı gibi geçici değişiklikler hissedilebilir, ancak geçici sürelidir.

1

MEME BÜYÜTME OPERASYONU NASIL YAPILIR?

Meme büyütme ameliyatında yerleştirilecek meme implantı için doktor; göğüs altı kıvrımı, kolunuzun altı ve meme ucu etrafında kesi işlemi uygulayabilir. Kesi işleminin akabinde doktor, göğüs dokunuzu bağlardan ve kas dokusundan ayırır. Bu ayrışma, göğüs duvarı dışındaki kasın arkasında ya da önünde cep oluşmasına sebep olur.
İmplant cerrah tarafından bu cebe yerleştirilerek göğüs ucunun arkasında ortalanır. Implantlar boş bir şekilde yerleştirilir ve yerleştirme işleminden sonra steril tuzlu su ile doldurma işlemi tamamlanır. Silikon implantların içi önceden silikon jel ile doldurulur.
Implatın yerleştirilme işlemi bittikten sonra doktor kesik alanına dikiş atacak, cilt yapıştırıcısı ve cerrahi bantla bandaj işlemini gerçekleştirecektir. İşlem dahilinde yara izinin en aza indirgenmesi için kesi alanının doğru seçilmesi büyük önem taşımaktadır.

Üste Çık
whatsapp telegram viber vk
SİZİ ARAYALIM