Liposuction

Liposuction yöntemi, plastik cerrahide kullanılan bir yağ alma operasyonudur. Liposuction işleminde cilt altındaki fazla yağ dokusu alınarak vücut yeniden şekillendirilir. Belirli bölgelerde yoğunlaşan aşırı yağlanmaları hedefleyen bir işlemdir.

LIPOSUCTION YÖNTEMİ

Vücutta biriken yağ depolarının yok edilmesi, liposuction yöntemiyle mümkün hale gelir. Kilo vermeye herhangi bir etkisi olmayan bu prosedür, sporla veya diyetle eritilemeyen inatçı cilt altı yağlanmalarının uzaklaştırılması için kullanılır. Estetik operasyonların içinde en fazla başvurulan işlemdir. Kişilerin bölgesel fazlalıklarına müdahale edilerek estetik kaygılarına son verme amaçlanır.

Liposuction uygulamasında, cilt altındaki yağ dokusunun bir kanül yardımıyla vakumlanması ve vücuttan atılması sağlanır. Liposuction, aynı zamanda diğer estetik cerrahi uygulamalarıyla kombine bir şekilde uygulanabilen bir yöntemdir.

LIPOSUCTION NASIL YAPILIR?

Liposuction işlemi genellikle fazla yağlanma görülen karın, bel, basen, diz ve kalça gibi bölgelere uygulanmaktadır. İşlem lokal ya da genel anestezi yardımıyla yapılır.

Liposuction uygulamasıyla, parçalanan ve akışkan hale getirilen yağ dokuları vakumlanarak alınır. Vakumlama işlemi için yaklaşık 2 mm’lik küçük kesikler açılır ve buralardan ince kanüller yardımıyla yağlar çekilir.

Ultrasonik ve lazer yardımlı çeşitleri de bulunmaktadır. Uygulanacak prosedür, doktorunuzun muayenesiyle tespit edilir.

LIPOSUCTION SONRASI SÜREÇ NASILDIR?

Liposuction sonrası en fazla 1 gün istirahat edilir, ardından kişi evine gidebilir. Operasyondan 2 gün sonra pansuman sargılarının çıkarılması ve 1 hafta sonra dikişlerin alınması gerekmektedir. Kişiler 3 ila 7 gün arası sosyal hayata dönebilir. Bu süreçte eğer herhangi bir ağrı varsa, doktorun önerdiği ağrı kesiciler kullanılabilir.

Liposuction sonrası 3 hafta süreyle korse kullanılması iyileşmeyi hızlandırması açısından uzman doktor tarafından önerilir. En kısa sürede iyileşebilmek için yürüyüş yapmak, bol hareket etmek gerekmektedir.

LIPOSUCTION SONRASI TEKRAR KİLO ALINIR MI?

Liposuction uygulaması, bölgesel yağ dokusu fazlalıklarını gidermeye yarayan bir işlemdir ve kilo vermede herhangi bir etkisi yoktur. Daha sıkı ve toparlanmış bir vücut formu oluşturmak için idealdir, ancak amacı kilo kaybı yaşatmak değildir. İşlem uygulandıktan sonra kişilerin yediklerine dikkat etmesi oldukça önemlidir, çünkü işlem sayesinde vücuttan alınan yağlar geri gelebilir. Promed Clinic uzmanı tarafından uygulanan liposuction işleminin sonuçları, 6-9 ay içerisinde tamamen belirginleşmeye başlamaktadır.

LIPOSUCTION HANGİ BÖLGELERE UYGULANIR?

Karın, bel, kalça, uyluk, bacak içi, bacak arkası, kol içi, göğüs, boyun, çene altı gibi vücudun çeşitli bölgelerindeki yağların liposuction yöntemiyle alınması mümkündür. İşlem vakumlama yoluyla gerçekleştirilir ve vakum işlemi milimetrik alanlardan yapıldığı için belirgin olmayan izler söz konusudur.

3

LIPOSUCTION KİMLERE UYGULANIR?

Bölgesel yağlanmalarda kullanılan bir uygulamadır. Diyetle ve egzersizle yakılamayan yağların alınması bu yolla sağlanır. Kilo vermeye etkisi bulunmayan bir işlemdir, ancak verilen kilolar sonrası belirli bölgelerde kalan yağ hücreleri liposuction yöntemiyle alınır. Vücut yapısının şekillendirilmesi bu yolla gerçekleştirilir.

Bazı operasyonlarda ek işlem olarak da liposuction işlemine başvurulur. İşlem öncesi gerekli muayeneler tamamlanır ve ciddi sağlık sorunları olmayan herkese uygulanabilmektedir.

Üste Çık
whatsapp telegram viber vk
SİZİ ARAYALIM