Kol Germe

KOL GERME AMELİYATI NEDİR?

Kol germe ameliyatları; yaşla birlikte görülen doku sarkmalarında veya hızlı kilo alıp vermelerde, üst kol bölümünde gerçekleşen deri sarkmalarının toparlanması işlemidir. Kol germe ameliyatı sonrası sıkı ve genç doku görünümü elde edilir. Sosyal yaşamda bireylerin özgüvenlerini etkileyen bu durum, kol germe operasyonuyla ortadan kaldırılır.

KOL GERME AMELİYATI YÖNTEMİ

Vücuttaki yumuşak dokuların olduğu bölgeleri çevreleyen deri dokusu, zaman geçtikçe farklı etkilerle sarkma eğilimi gösterir. Bu yumuşak dokulu bölgelerden biri de kolların dirsek ile koltuk altı arasındaki bölümüdür. Kol germe işlemi, bu sarkmaların toparlanması için uygulanan cerrahi bir yöntemdir. Sarkan dokular toparlanarak gerilir ve yeni kol görüntüsü elde edilir.

KOL GERME KİMLERE UYGULANIR?

Vücutta meydana gelen sarkmaların bireyde özgüven eksikliği yaşatması sebebiyle kol germe ameliyatı, son zamanlarda en çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden biridir. Genellikle aşırı kilo alıp vermeler sonucu yaşanan bu durum, genetik veya yaş faktörlerinden dolayı da görülebilir. Cinsiyet fark etmeksizin herkese uygulanabilen bu işlem sıklıkla kadınlar için kullanılır.

Kişiler, kol sarkmaları sebebiyle giysi seçimlerinde bile tereddüt yaşayabilmektedir. Kolları açıkta bırakan giysilerden kaçınmaya eğilim gözlenir. Bu gibi durumlarda ameliyat yoluyla sorun çözüme kavuşturulur. Kol germe operasyonları 18-60 yaş arası kişilere uygulanabilen cerrahi işlemdir.

KOL GERME AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Operasyon, Promed Clinic uzmanları tarafından anestezi işlemi altında gerçekleştirilir. Öncelikle gerekli tetkikler yapılır ve kişiye anestezi uygulanır. Ardından fazla yağ dokusu, yağ alma işlemiyle çıkarılır ve fazla deri dokusu alınarak kol germe işlemi tamamlanır. Alınan bölge, kişideki sarkmalara ve yağlanma derecesine bağlı olarak değişebilmektedir.

OPERASYONA NASIL KARAR VERİLİR?

Üst kol bölgesinde sarkmalar ve yağlanmalar görülen kişilerin bir muayeneden geçmesi gerekir. Uzman hekimlerce yapılan muayene sonucu kişideki sarkmanın derecesi tespit edilir. Sadece yağ alma işleminin çözemeyeceği durumlarda mutlaka kol germe operasyonuna karar verilir. Kol germe operasyonunda hem yağ alımı hem de sarkmaların toparlanması ve deri germe işlemi bir arada uygulanır. Bu da ameliyat sonrası süreçte yaşanacak sorunların önüne geçer.

3

KOL GERME SONRASI İZ KALIR MI?

Operasyon, dirseğin iç kısmından koltuk altına doğru ince bir kesi yapılarak uygulanır. Dikişler alındıktan sonra hastanede haftada bir pansuman yapılır. Genellikle görünmeyen bir bölge olduğundan, buradaki dikiş izi çok fazla fark edilmez. İzler tamamen kaybolmasa da, 2 ay içerisinde belirginliği azalacaktır.

OPERASYON SONRASI İYİLEŞME SÜRECİ

Kol germe ameliyatı sonrası iyileşme süreci, lokal anestezi uygulandığında diğer ameliyatlara göre daha kısadır. Uzman doktorun önerisiyle bazı aşırı sarkmalarda genel anestezi de uygulanabilir, böyle durumlarda iyileşme süresi de etkilenebilir. Kişinin 1 gün hastanede yatışı istenir.

Ameliyat sonrasında takip eden uzman doktorun önerdiği süre boyunca kol korsesi kullanılması tavsiye edilir. Deri altı dokunun daha çabuk toparlanmasına yardımcı olan bir uygulamadır. Ayrıca olası ağrı durumlarında, doktor önerisiyle ağrı kesici kullanılabilir. Tamamen iyileşme süresi ortalama 2-3 haftadır. Kol germe ameliyatı olanlar bu süreçte ağır işlerden kaçınmalıdır.

Üste Çık
whatsapp telegram viber vk
SİZİ ARAYALIM