Kirpik yoksunluğu yaşayan kişilerin doğal kirpik görünümüne kavuşması için kirpik ekim işlemi uygulanır. Doğal olmayan diğer yöntemlerle uğraşmak istemeyen, doğal kirpik yapısının ortaya çıkmasını bekleyen kişilerin tercihi üzerine gerçekleştiriliyor.

Kirpiklerin çeşitli sebeplerle dökülerek seyrekleşmesi, uzamaması ya da doğuştan bulunmaması gibi kirpik problemlerini ortadan kaldırmak için uygulanan kirpik ekimi kalıcı bir işlemdir. Takma kirpik uygulamalarından farkı, ekim işleminin doğal sonuçlar vermesidir.

İşlem, donör bölge kabul edilen ense, sakal, göğüs, bacak gibi bölgelerden alınan greftlerin göz kapaklarına nakledilmesiyle tamamlanır. Donör bölge genellikle ense olarak kabul edilir. Ekim işlemi için özel ince iğneler kullanılır. Lokal anesteziyle yapılır, acı ve ağrı hissettirmez.

 

Göz kapağı bölgesi çok büyük olmadığından, ekim işlemi için az kıl kökü kullanılır. Bu sebeple 1-2 saat sürmektedir.

Seyrek kirpiklerinin doğal bir süreç içinde büyümesini ve doğal görünmesini talep eden kişilere uygulanan yöntem, kalıcı bir işlemdir. Kendi kirpikleriniz gibi olan bu ekilen kirpikler, doğal dökülme ve tekrar büyüme döngüsü içine dâhil edilir.

Kirpiklerin çeşitli sebeplerle dökülmesi sonrasında ekim işlemi uygulanabilir.

  • Genetik olarak yaşanan kirpik seyreklikleri veya yoksunluğu sonrasında yapılabilir.
  • Kaza, yaralanma, yanık sebebiyle kirpik kayıpları yaşandığında uygulanabilir.
  • Alopesi areata tıbbi adıyla bilinen saçkıran hastalığı sebepli kirpik yoksunluğunda ekim yapılabilir.
  • Saç, kaş, kirpik gibi vücut tüylerinin yolunmasını ifade eden trikotilomani rahatsızlığında görülen kirpik kayıpları sonrasında ekim işlemi yapılabilir.
  • Kanser hastalarında kemoterapi sebebiyle dökülen kirpiklerin, tedavi bittikten sonra tekrar geri gelmemesinde uygulanabilir.

Kirpiklerin seyrekliklerini gidermek için uygulanan ekim işlemi, teknik olarak zararı bulunmayan bir işlemdir. Fakat diğer operasyonlarda olduğu gibi kirpiklerin ekilmesi de profesyonel ekip tarafından yapılmalıdır. İşlemi uygulayan uzmanın deneyimi ve bilgisi, başarılı sonuçlar almak için önemlidir.

İşlem öncesi istenen sağlık testlerinin yaptırılması ve kişinin işleme uygunluğunun belirlenmesi sağlanır.

Kirpiklerin ekilmesi işleminden bir süre sonra şok dökülme adı verilen dökülmeler başlayabilir. Şok dökülme, kılın büyüme evresiyle alakalı olup, son derece doğal bir süreçtir. 1-2 aylık bir süreci kapsar. Dökülen kirpik kıllarının ardından yenileri çıkacaktır. Bu sebeple kişilerin panik yapmaması gerekir, sağlıklı kıl kökünden yeni kirpiklerin büyüyüp şekil alması beklenmelidir.

Donör bölgeden alınarak göz kapaklarına yerleştirilen yeni kirpiklerin kökleri 4-6 hafta içinde ekildikleri alana tutunur. Bu süreç, kişiden kişiye değişen bir zaman diliminde gerçekleşir. Şok dökülme sonrasında ise kirpikler uzamaya başlar ve doğal görünmeye başlarlar.

Ekilen kirpiklerin kökleri saç derisinden veya farklı bir donör bölgeden alındığı için, normal kirpik boyutundan daha fazla uzayabilirler. Uzayan kirpikler, bir süre boyunca kesilerek ideal kirpik boyutlarına getirilmelidir. Zamanla yeni yerine alışan kökler çok fazla büyümemeye başlayacaktır.

Alt ve üst göz kapaklarına ekim işlemi uygulanabilir, ancak alt göz kapağı bu işlem için zor bir alandır. Çünkü kirpik ekimi sonrası özellikle alt göz kapaklarında ektropion adı verilen sarkmalar yaşanabilir. Bu durum işlemin kalitesini düşürecektir. Kirpiklere yapılan ekim işleminde estetik açıdan önemli olan üst göz kapağıdır. Üst göz kapağına yapılan ekim işlemi, kirpikleri doğal ve gür gösterir. Fakat talep doğrultusunda ve uzmanın muayenesi sonucunda alt göz kapağı için de süreç başlatılabilir.

Ektropion, göz kapaklarındaki doku gevşemeleri sebebiyle görülen sarkmalardır. Göz kapakları dışa ve öne doğru döner ve göz küresinin kapak tarafından örtülmesini engeller. Bu sorun doğuştan olabilir veya sonradan gelişebilir. Kapak kaslarının zayıflamasına bağlı olarak meydana gelir.

Üste Çık
whatsapp telegram viber vk
SİZİ ARAYALIM