Kırışıklık Botoksu

Kırışıklık, genellikle ciltte zamanla sertlik ve elastikiyet kaybından kaynaklı oluşan oyuklar, çizgiler veya buruşukluklardır. Normal sağlıklı cilt yumuşak bir haldedir. Dış tabakası da dahil güzel bir epidermise sahiptir; suya ve çevreye karşı iyi bir bariyer oluşturur. Cilt rengi eşit ve kusursuzdur.

Kırışıklık Botoksu; güneş ışınları, sigara ve alkol kullanımı, yetersiz bakım, sağlıksız beslenme, yorgunluk gibi çeşitli faktörler sebebiyle ciltte oluşan kırışıklıkları ortadan kaldırmaktadır.

KULLANIM ALANINA GÖRE BOTOKS UYGULAMA TİPLERİ

●      ALIN BOTOKSU NEDİR?

Alın bölgesinde mimiklere ve hareketlere bağlı olarak görülen, genellikle yatay olan çizgilerdir. Özellikle mimikler kullanıldığı zaman daha fazla belli olur. Alın bölgesine yapılan alın botoksu işlemiyle bu yatay ve bazen dikey çizgilerden kurtulmak mümkündür. Alın botoksu, sıklıkla kaş arası ve göz çevresi botoks uygulamasıyla birlikte kullanılır. Alın kırışıklıklarında ilk tercih alın botoksu uygulamasıdır.

●      ALIN BOTOKSU NASIL YAPILIR?

Alın bölgesindeki kırışıklıkların azlığına veya çokluğuna göre botoks miktarına karar verilmektedir. Alın çizgilerinin arasına yapılan alın botoksu uygulaması kaşlar yukarı kaldırıldığında ortaya çıkan kırışıkları önlemektedir. İki kaş arasına yapılan botoks ayrıca kaş çatma refleksinin azalmasını sağlamaktadır.

●      KAŞ ARASI BOTOKSU NEDİR?

Kaş arası botoksu, kaş arasında görülen kırışıklıklarının ve çizgilenmelerin yok edilmesi amacıyla yapılan bir işlemdir. Kaş arası kaslarının güçlü kullanımına bağlı olarak deri zaman içinde sürekli katlanmaya bağlı olarak çizgilenme ve kırışıklık problemi ile karşı karşıya kalmaktadır.

●      KAŞ ARASINA BOTOKS NASIL YAPILIR?

Kaş arasına botoks Promed Clinic uzman doktorları tarafından büyük dikkat ve özenle yapılır. Önce kaşlarınızı orta hatta yaklaştıran kasın başlangıç ve bitiş noktaları işaretlenmektedir. Beş dakika buz uygulaması sonrasında da botoks enjeksiyonu yapılmaktadır. Genellikle alın ve göz çevresi botoksu ile birlikte yapılır. Enjeksiyonlar sırasında çok hafif bir yanma hissi oluşur. Bu rahatsızlık hemen geçer. Oluşabilecek şişlikler bir iki saatten fazla sürmez.

●      GÖZ ÇEVRESİ - KAZ AYAĞI BOTOKSU NEDİR? (h3)

Göz çevresindeki kırışıklıklara, üçgen bir görüntü oluşturduğundan kaz ayağı denir. Bu bölgeye yapılan botoks yöntemine de “Kaz ayakları botoksu” denir. İşlemin amacı göz kenarlarında oluşan kırışıkların giderilerek pürüzsüz bir yapıya kavuşmasıdır.

●      KAZ AYAĞI KIRIŞIKLIKLARINA UYGULAMA NASIL YAPILIR? (h3)

Kişinin sahip olduğu kırışıklıkların biçimine, derinliğine göre doz miktarı ve uygulama noktaları belirlenir. Botoks uygulamasında temel hedef kırışıklık bölgesindeki kas dokusunun hareketlerini kısıtlamaktır.

Uygulama yaklaşık 10-15 dakika sürer. Göz çevresindeki deri çok ince olduğu için hissedilebilecek acı hissi için uygulama öncesi anestezik krem kullanılır. Botoks etkisini 2 gün sonra göstermeye başlar. Bir hafta sonra etkisi tam anlamıyla ortaya çıkar.

BOTOKS SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

●      Botoks işlemi yapıldığı gün spor yapılmamalıdır, sauna ve hamam gibi sıcak yerlere gidilmemelidir.

●      Botoksun yapıldığı gün cilt bakımı yaptırılmamalıdır. Cilt bakımı için 1 hafta beklemek gereklidir.

●      En az 3 gün havuza girilmemesi gerekir.

●      Ağız çevresine botoks uygulaması yapıldıysa aynı dönem içerisinde diş tedavisi yaptırılmamalıdır. Diş bölgesindeki enfeksiyondan dudak çevresi de etkilenebilir.

●      Makyaj malzemeleri uygulama sonrası birkaç gün kullanılmamalıdır.

●      İşlemden sonra 4 saat yüzüstü yatılmaması önerilir. Gece yüksek yastıkla yatmak olası şişlik ihtimalini ortadan kaldırmaktadır.

●      Botokslu cildin bir süre güneş görmesi tavsiye edilmez. Bu yüzden güneş koruyucu kullanılmalıdır.

●      Uygulama sonrası 1 hafta alkollü ve kafeinli ürünler tüketilmemelidir.

●      Yüzünüz ilk günler hassas olacağı için darbelere karşı kendinizi korumanız gerekmektedir.

1-4

BOTOKS SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Üste Çık
whatsapp telegram viber vk
SİZİ ARAYALIM