Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe kulak estetiği yani otoplasti, şekil bozuklukları gözlemlenen kulaklara estetik ve doğal bir görünüm kazandırılması yöntemidir. Halk arasında kepçe kulak adıyla bilinen şekil bozukluklarının tedavisinde kullanılır. Kulak kıkırdağına uygulanan operasyon sayesinde, kulaklarının görüntüsünden rahatsız olan kişiler özgüven kazanarak sosyal hayatlarına devam eder.

KEPÇE KULAK NEDİR?

Kepçe kulak denilen sorun, kulak kıkırdak dokusunun yeterince gelişmemesi sonucu oluşan genetik bir durumdur. Dış kulak bölümündeki kıkırdak yapı, başın yan yüzeyine uzak bir açı göstererek yana doğru kıvrılır. İşitmeyle alakası olmayan bu durum, çocukluk çağından itibaren kişide estetik kaygılar oluşmasına sebep olur.

Psikolojik açıdan yıpratıcı olabilen kepçe kulak görünümüne veda edip doğal ve daha küçük kulaklara sahip olmak mümkündür. Otoplasti kulak estetiği, bu sorunu yaşayanlar tarafından en çok tercih edilen estetik operasyonlardandır. Özellikle çocukluk çağında, okul döneminde başlayan rahatsızlık hissi, çevreden alınan tepkilerle şekillenir. Bebeklik çağından sonra bu sorunun kendiliğinden ortadan kalkması söz konusu değildir. Bu sebeple, kepçe kulak görünümüne sahip çocukların okul öncesi dönemlerinde bir uzmana görünmeleri gerekmektedir.

KEPÇE KULAK AMELİYATI (OTOPLASTİ)

Otoplasti de denilen kepçe kulak ameliyatı, kulak şeklinin istenmeyen görüntüsünü tedavi etmek amacıyla yapılan cerrahi bir işlemdir. Promed Clinic uzman kadrosu tarafından oldukça basit bir operasyonla kulak yapısı standart bir görünüme getirilir. Otoplastiyle sadece kulağın dış bölgesine estetik bir işlem uygulandığından, işitme duyusuyla alakalı bir müdahalede bulunulmaz, iç kulak hiçbir şekilde operasyondan etkilenmez.

KEPÇE KULAK ESTETİĞİ NASIL YAPILIR?

Kulağının görüntüsünden rahatsız olan kişilerin bir uzmana başvurmasıyla başlayan süreçte, uygunluk tespiti sonrası operasyon yapılmaktadır. Otoplasti operasyonu yaklaşık 1-2 saat sürer, genel ya da lokal anestezi uygulanır. Kulak arkasından kesi açılarak işlem gerçekleştirilir. Kulak kıkırdak dokusu istenilen forma getirilerek kalıcı dikiş uygulamasıyla sabitlenmesi sağlanır. Acı ve ağrı hissi olmadan, rahat bir operasyon süreci geçirilir.

OPERASYON ÖNCESİ SÜREÇ NASIL İŞLER?

Kulakların yeni şekline kavuşması için gerçekleştirilecek operasyon öncesi, uzman hekim ile operasyon olacak kişinin iletişimi çok önemlidir. Uzman hekim, otoplasti öncesi ve sonrası hakkında kişiyle detay paylaşmaktadır. Kişinin uzman hekim tarafından doğru bilgilendirilmesi, ameliyat öncesi şartlarındandır.

Operasyon uygulanacak kişi reşit değilse, tüm bilgilendirmeler ebeveynlere yapılır. Detaylı muayene sonucu uygun görülen prosedür başlatılır ve hekim tarafından belirlenen zaman diliminde operasyon gerçekleştirilir.

1

KEPÇE KULAK ESTETİĞİNDE YAŞ SINIRI NEDİR?

Bebeklik çağından itibaren gelişme gösteren kulak yapısı, istenmeyen görünüme ulaştığında kulak estetiği uygulanabilir. Genellikle okul öncesi dönemde, 5-6 yaş civarında operasyona karar verilir. Operasyonun çocuklar okula başlamadan önce yapılması, sosyal yaşamlarının etkilenmemesi ve buna bağlı olarak özgüven kaybı yaşamamaları açısından gereklidir.

OTOPLASTİ SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Kişiye otoplasti sonrası bandaj uygulanmaktadır. Aynı gün içinde eve gidilmesinde bir sakınca yoktur, bandajın çıkarılması için 2-5 gün içinde kliniğe gelinmesi beklenir. Ameliyat sonrasındaki devam eden süreçte, 10 gün boyunca gün aşırı pansuman uygulanması gerekir ve bu süreç sonunda dikişler alınarak kişinin günlük hayatına dönmesi sağlanır. Kulak kıkırdağında hissedilen hassasiyet ise 7 gün sürmektedir, kişinin kulağa zarar verici hareketlerden kaçınması gerekir.

Ameliyat sonrası iyileşme süreci, kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte birkaç hafta sürmektedir ve bu süreç içinde geceleri kulak bandı takılmalıdır.

Üste Çık
whatsapp telegram viber vk
SİZİ ARAYALIM