Karın Germe

Abdominoplasti yani bilinen adıyla karın germe ameliyatı, karın bölgesindeki aşırı sarkmaların önüne geçmek için uygulanan cerrahi bir işlemdir. Zayıf karın kasları, sarkan dokular, çatlak deri sorunları gibi problemler karın germe ameliyatıyla düzeltilebilir.

KARIN GERME (ABDOMİNOPLASTİ) AMELİYATI NEDİR?

Abdominoplasti, orta ve alt karın bölgesindeki fazla yağ dokusunun alınarak sarkık derinin toparlanması ameliyatıdır. Bu işlem tam karın germe ameliyatı ve kısmi(mini) karın germe ameliyatı olarak uygulanabilmektedir. Sarkmanın derecesine göre yönteme karar verilir ve ameliyat gerçekleştirilir.

Hafif düzeyli sarkmalarda genellikle kısmi karın germe işlemi uygulanır. Kısmi abdominoplasti işleminde de tam abdominoplastideki gibi tüm deri ve cilt doku fazlalıkları alınır, ancak farklı olarak göbek üstü bölgesine germe işlemi uygulanmaz.

Obezite tedavisi olmayan bu yöntemle genel anestezi altında karın bölgesindeki sarkmalar toparlanır, fazla deri ve yağ dokuları çıkartılarak cilt gerilir. Böylece vücut şekli daha ideal forma ulaşır ve kişilerin psikolojilerinde olumlu etkiler gözlenir.

KARIN GERME AMELİYATI KİMLERE YAPILIR?

Hızlı kilo alıp vermelerde ya da doğum sonrasında yaşanan sarkmaların toparlanması amacıyla karın germe ameliyatı uygulanır. Aşırı kilolu kişilerde bu operasyonun yapılabilmesi için öncelikle belirli diyet programlarıyla kişilerin kilo vermeleri beklenir. Planlandığı miktarda kilo verilmediği sürece abdominoplasti uygulanmaz.

Kişilerin vücudundaki bölgesel yağ dokuları fazla, ancak deride sarkma yoksa liposuction yöntemi yeterlidir ve bu durumda da karın germe işlemi uygulanmaz. Aşırı kilolu olmayan, ancak bölgesel fazlalıkları ve sarkmaları bulunan kişilerde kolaylıkla ameliyat prosedürleri uygulanabilir.

Genellikle birden fazla doğum yapan kadınlar veya aşırı kilolu olup bu kiloları hızlıca veren kişiler abdominoplasti için en uygun adaylardır. Bu yöntemle karın bölgesinde istenmeyen bir görüntü oluşturan deri ve doku sarkmaları ortadan kaldırılır.

KARIN GERME NASIL UYGULANIR?

Promed Clinic uzman cerrahlarımız, fazlalıkları bulunan kişilerin tetkiklerini inceleyerek uygun görülen işlemlere karar verir. Bölgesel fazlalıkların yanında, kişilerde görülen sarkmaları toparlamak amacıyla karın germe prosedürü başlatılır.

Operasyon işleminde tüm karın ve bel bölgesindeki fazla yağ dokusu alınır, göbeğin altında yer alan cilt fazlası çıkartılır, göbek üstünde kalan bölüme bir germe işlemi uygulanır. Mini karın germe işleminde ise tüm fazla dokuların alınma işlemi uygulandıktan sonra üst göbek bölgesinde germe işlemi yapılmadan işlem tamamlanır.

Karın germe ameliyatı genel anestezi altında uygulanır. Ameliyatın süresi, bölgenin genişliğine ve uygulamanın tam ya da kısmi oluşuna göre değişkenlik gösterir. Kısmi uygulamalarda 1-2 saat arası süren operasyon, tam karın germe uygulamalarında 3-4 saati bulabilmektedir.

1

AMELİYAT SONRASI İYİLEŞME SÜRECİ

Abdominoplasti ameliyatı sonrası genellikle 1-2 gün içinde hastanede kalmak gereklidir ve bu süreç sonunda kişiler gerekli muayeneleri tamamlanarak taburcu edilir. Ameliyat sırasında yerleştirilmiş olan drenler genelde 3-5 gün içerisinde çıkarılır.

Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde 2-3 gün banyo yapılmaması önerilir. Bu süreç sonunda banyo yapılabilir, gündelik hafif işlere dönülebilir ancak yoğun aktivitelerden kaçınmak, ağır kaldırmamak ve yürürken öne eğimi önlemek, dikkat edilmesi gereken davranışlar arasındadır. Bir hafta sonra dikişler alınır. Ameliyat sonrası, kişinin iyileşme hızına göre 3-4 haftada iş hayatına dönülebilmektedir.

Ameliyat sonrası kişilerin 1 ay boyunca özel bir korse giymeleri beklenir. Bu korse, karın bölgesinin istenilen şekle girmesine yardımcı olur. Korse kullanmadan bölgenin toparlanması daha uzun zaman alabilir. Operasyona bağlı dikiş ve kesi izlerinin hafifleme süresi ise 3-6 ay arası değişmektedir.

Üste Çık
whatsapp telegram viber vk
SİZİ ARAYALIM