Erkeklerde, olması gerekenden daha fazla meme büyümesi durumunun görülmesidir. Tek taraflı görülebildiği gibi iki memede de oluşabilir. Hormonal sebeplerle büyüyen meme dokusu, erkeklerde görsel kaygılara ve paniğe neden olabiliyor.

Erkeklerde görülen meme büyümesi, yağ dokularından veya meme dokularından kaynaklanıyor olabilir. Jinekomasti kaynaklı büyümelerde, meme başının alt kısmında sertlik, şişlik, hassasiyet ve ağrı hissedilir. Meme ucunda akıntı görülebilir.

Kilo alan kişilerde yağ depolanması sebebiyle görülen büyümeler yumuşak yapıdadır ve eriyebilir. Yağ dokularından kaynaklı büyümeler jinekomasti değildir.

Erkeklerde büyüyen meme dokusunun yumuşak olması, yalancı jinekomasti şikâyeti olabilir.  Meme ucu bölgesinde sertlik oluşumu görülmediyse, kilo alınıp verilmişse veya kişinin spor geçmişi sebebiyle kaslar erimişse yalancı jinekomasti görülebilir.

Jinekomasti sporla geçmez. Büyüyen meme dokusu, ancak ameliyatla yok edilebilir. Yağ dokularının meme bölgesinde depolanmasıyla görülen erkek meme büyümeleri ise sporla eritilebilir. Çünkü bu durum yalancı jinekomastiyi işaret eder.

Genel olarak hormon kaynaklı bir sağlık problemidir. Östrojen hormonunun artış göstermesi sebebiyle oluşur. Çok farklı sebeplerle görülebilir. Örneğin kullanılan bazı ilaçlar, alkol ve madde kullanımı gibi zararlı alışkanlıklar jinekomasti oluşumuna sebep olabilir. Testosteron seviyelerini düşüren bazı hastalıklar sonucu tetiklenebilir.

Erkeklerde yaygın olarak ergenlik çağında veya yaşlılıkta görülür. Nedenleri çeşitlilik gösterdiğinden, bebeklik çağı da dahil olmak üzere farklı yaşlarda görülebilir.

Bebeklik ve çocukluk çağında görülen erkek meme büyümesi kendiliğinden geçer. Ergenlik çağındaki erkeklerde görülen meme büyümelerinin yüzde 85-90 oranındaki kısmı tedavisiz atlatılır. Bu vakaların erişkin dönemde de devam etmesi veya erişkin dönemde başlayan erkek meme büyümeleri, ameliyatı gerekli hale getirir.

Ağrı, hassasiyet veya psikolojik sorunlar yaratan jinekomasti şikâyeti ameliyatla giderilir. Meme dokusu, cerrahi bir işlemle çıkarılır. Küçük kesiler yapılarak operasyon sorunsuz bir şekilde tamamlanır. Bu operasyonlarda, eğer meme dokusuyla birlikte fazla yağ dokusu da mevcutsa,  liposuction işlemi de dahil edilir.

Jinekomasti ile meme kanseri belirtileri benzerlik gösterir. Örneğin iki durumda da meme başında sertlik, hassasiyet ve akıntı görülebilir. Bu yüzden uzman kontrolü ve tedavi şarttır.

Üste Çık
SİZİ ARAYALIM