Jinekomasti

Jinekomasti erkeklerde meme dokusunun olması gerekenden fazla büyümesi olarak bilinen hormonal bir sorundur. Büyüme, östrojen ve testosteron hormonlarının dengesizliği nedeniyle oluşur. Genellikle iyi huylu büyüme gözlenmektedir.

Her iki meme de düzensiz bir şekilde, birbirinden farklı boyutlara ulaşabilir. Vücutta jinekomasti gelişmesi sonucunda uygulanan jinekomasti ameliyatıyla bireylerin psikolojik ve bedensel sağlıklarına kavuşmaları sağlanır.

JİNEKOMASTİ NEDEN OLUŞUR?

Çok çeşitli sebeplerden dolayı kişinin bedeninde beklenmedik durumlar meydana gelebilir. Ergenlik çağındaki erkekler ve yaşlı erkekler, hormon düzeylerindeki normal değişikliklerin bir sonucu olarak jinekomasti geliştirebilirler. Ancak jinekomasti gelişmesi için başka nedenler de mevcuttur.

1-  HORMON DEĞİŞİMLERİ VE DÜZENSİZLİKLERİ

Testosteron ve östrojen cinsiyet özelliklerini belirleyen hormonlardır. Östrojen hormonu meme büyümesi gibi dişilik hormonlarına etki ederken, testosteron vücut kılları ve kaslar gibi erkeklik hormonlarını etkiler. Erkeklerde gerçekleşen jinekomasti, testosteron hormonunun azalıp östrojen hormonunun artması sonucu oluşmaktadır.

2-  UYUŞTURUCU VE ALKOL

Uyuşturucu maddeler ve alkol kullanımının jinekomastiye sebep olduğu bilinmektedir. Bu sebeple dengeli beslenmek ve zararlı alışkanlıkları bırakmak veya azaltmak önemlidir.

3-  İLAÇ KULLANIMLARI

Prostat, AIDS, anksiyete, ülser tedavilerinde kullanılan ilaçlar ile antidepresanlar, antibiyotikler, kemoterapi ilaçları gibi maddelerin içerikleri erkeklerde jinekomasti oluşumuna sebep olabilir.

4-  BİTKİSEL ÜRÜNLER

Sabun, losyon gibi maddelerde bulunan lavanta ve çay ağacı yağı, östrojenik madde içermesinden dolayı erkeklerde jinekomastiye sebep olabilir.

5-  SAĞLIK PROBLEMLERİ

Böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği, siroz, hipertiroidizm, tümörler, malnütrisyon gibi hastalıkların testosteron seviyesinde düşüşlere sebep olduğu ve jinekomastiyi tetiklediği bilinmektedir.

JİNEKOMASTİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Göğüslerde görülen şişlik ve hassasiyetle fark edilen jinekomastide tek meme dokusu ya da her iki meme dokusu boyut farkı gösterir. Meme ucunda akıntı, meme ucu altında yumru hissi gibi durumlar olabilir. Büyüme ve şişliklere zaman zaman ağrı eşlik edebilir. Belirtiler meme kanseriyle benzerlik taşıdığından mutlaka bir uzmana danışmak gerekir. Detaylı bir muayene ve testler sonucunda operasyon planlanabilir.

JİNEKOMASTİ AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Jinekomasti kendiliğinden düzelmezse, bireyin hayat kalitesini etkileyecek kadar ciddi ağrı, hassasiyet veya psikolojik sorunlar yaratabilir, bunun sonucunda tedavi gerekebilir. Uygulanan tedaviler ilaç kullanımı veya cerrahi müdahale şeklinde olabilmektedir.

Jinekomasti için yaygın olarak kullanılan iki farklı cerrahi yaklaşım bulunmaktadır. Liposuction ve mastektomi yaklaşımlarından kişiye en uygun olanına Promed Clinic uzman hekimleri karar verir.

Liposuction, yani yağ emme ameliyatında cerrah sadece meme yağını alır, ancak meme bezi dokusunu bırakır. Mastektomi türü cerrahi müdahalelerde ise meme bezi dokusu cerrah tarafından bütünüyle çıkarılmaktadır. Bu ameliyat genellikle sadece küçük kesiler kullanılarak uygulanır.

Jinekomasti ameliyatı yerine spor ve diyetle çözüm bulmaya çalışmak doğru değildir. Bu şekilde, meme dokusunda biriken yağ miktarının bir kısmı eritilebilir, ancak tamamen bu durum ortadan kaldırılamaz. Meme dokusundaki büyüme sadece yağ dokusu artışı kaynaklı olmayabilir.

Üste Çık
SİZİ ARAYALIM