Ameliyatsız germe işleminde kullanılan kolajen ipler, cilt altı dokuda 6 ay kalır, daha sonra yavaş yavaş eriyerek kaybolur. Fakat ipler kaybolduktan sonra dahi etkileri 2 yıl sürer. Bunun nedeni, iplerin ilk yerleştirildiği andan itibaren,  Bu süre içerisinde cilt altı dokularda yenilenme, kolajen üretimi, sarkmaların toparlanması devam eder.

Burun ucunda düşüklük ve hafif burun eğrilikleri bulunan kişilere uygulanan ameliyatsız burun estetiği yöntemlerinden biridir. Burun dokularına yerleştirilen kolajen iplerle gerginlik sağlanır.

Ameliyatsız yüz germe işleminin diğer adı PDO Lifting’dir. İşlem için, tıbbi amaçlarla kullanılan ve zamanla eriyen PDO ipler kullanılır. Aynı zamanda kolajen ip askı olarak da bilinir. Cilde yerleştirildiği bölgedeki kolajen üretimini arttırarak kırışıklık görünümünü azaltır.

Yüzde çok fazla hasar oluşturmayan ve çabuk iyileşen bir işlem olsa da, etkileri 2 hafta içinde belirgin bir hale gelir. Tamamen etkilerini hissetmek için 2-3 ay gerekebilir; bu süreçte kolajen aktivasyonu gerçekleşir ve dokular yenilenir.

İp askılama ile yapılan kaldırma işlemleri, yüzünde erken yaşlarda sarkmalar ve düşüklükler görülen kişilere uygulanabilir. Sanılanın aksine, ileri yaşlarda yapılma zorunluluğu yoktur. Bu sebeple 30’lu yaşlardan itibaren yapılabilir. İleri yaşlarda da kullanılan yöntem, ameliyatsız ve pratik bir işlem olması sebebiyle erken yaşlarda daha fazla tercih edilir.

Yüzünde sarkmalar bulunan kişilerin belirlenen bölgelerine işaretlemeler yapılarak uygulamaya başlanır. İşaretli işlem bölgeleri lokal anesteziyle uyuşturulur. Daha sonra cilde uyumlu özel ipler, ince iğneler yardımıyla uyuşturulan bölgelerden cilt altına yerleştirilerek işlem tamamlanır.

Burun ip askısı yapılırken, burun ucu kıkırdağından ince bir iğneyle girilerek ipler yerleştirilir ve yukarı sabitlenir.

İşlem ameliyatsız olduğundan, hafif bir ödem ve morluk oluşma ihtimali dışında başka bir komplikasyon yaratmaz. Herhangi bir yara veya dikiş izi bulunmaz. İşlemden hemen sonra kişi günlük hayatına geri dönebilir. Oluşan hafif ödem ve morluklar, minimum 1 hafta ya da 2 hafta içinde yok olur. Bu süreçte makyaj uygulamaları yapılabilir, ancak nazikçe uygulanmalıdır. Yüz ovuşturulmamalı, masaj yapılmamalı ve yüzüstü yatmaktan kaçınılmalıdır.

İşlemle kaldırılan buruna 4-5 günlük bir süre boyunca flaster uygulanır. Bu sayede burnun yeni formunun korunması sağlanır. Flaster günlük yaşamda zorluk çıkarmaz, 4-5 gün sonra çıkarılır. İşlem sonrası dinlenmek gerekmez. Ödem ve morluklar çok düşük düzeydedir.

  • Medikal bir işlemdir ve cerrahi operasyonlara göre pratik bir şekilde uygulanır. Ağrı, sızı hissi yaşatmaz.
  • İşlem sonrasında hemen günlük hayata geçilebilir. Klinik istirahatine ihtiyaç duyulmaz.
  • Kısa süreli bir işlemdir.
  • Cilde uyumlu PDO ipler kullanılır, güvenlidir. Cilt dokularına zarar vermez.
  • Kullanılan ipler esnekliğe sahiptir. Bu nedenle mimikleri etkilemez, rahatça mimik yapabilmenizi sağlar.
  • Etkileri hemen görülebilir.
  • Ödem ve şişlik gibi etkilerin iyileşme süresi çok kısadır.
Üste Çık
whatsapp telegram viber vk
SİZİ ARAYALIM