İmplant

Diş implantı, titanyumdan yapılma vidaların diş kemiğine yerleştirilmesiyle yeni bir diş kökü elde etme amaçlı yapılan bir tedavidir. Eksik dişler için sıklıkla kullanılan köprü ve protez gibi yöntemlerin yerini gelişen teknolojinin de etkisiyle implant yöntemi almıştır.

İMPLANT TEDAVİSİ NEDİR?

İmplant tedavisi; eksik dişler için geliştirilen titanyumdan yapılmış vidaların, çene kemiği içerisine yerleştirilme işlemidir. Çene kemiğinin içerisine yerleştirilen implantların üzerine diş protezleri yerleştirilir. İmplant diş kökü görevi gördüğünden, herhangi bir sağlıklı dişin kesilmesine ya da deformasyona uğramasına ihtiyaç duyulmaz.

İMPLANT TEDAVİSİ NE ZAMAN GEREKLİDİR?

Bir ya da birden fazla diş kaybının dental implantlarla tedavi edilebilmesinin dışında, kişinin tüm dişlerini kaybettiği durumlarda da tedavi sağlayabilmek mümkündür. Tüm dişlerini kaybetmiş kişilerde bir çeneye sekiz adet implant yerleştirilerek sabit bir protez yapılması için gerekli zemin hazırlanır. Yerleştirilecek implant sayısı kişiye göre değişiklik gösterebilir.

Bununla beraber dental implantlardan kök sağlamak amacıyla da yararlanılabilir. Yoğun kemik kaybı olan ve ileri cerrahi işlemlerden çekinen kişilere, bir çeneye 2 veya 4 adet implant yerleştirilir. Bu implantlar üzerine hareketli protezler yapılır. Estetiği sağlayan ve fonksiyon esnasında hareket etmeyen protezlerle kişilerin hayat standartları yükseltilmektedir.

DİŞ İMPLANTI AMELİYATI NASIL YAPILIR?

1.  Çene kemiğinin implanta uygun hale getirilmesi

Tercih edilen anestezi türüne göre ağız uyuşturulup implantın yerleştirileceği bölge temizlenir. Çekilecek diş varsa çekilir. İmplantın yerleştirileceği kemiği açığa çıkarmak için diş etine kesi uygulanır. Diş kökü görevi görecek implanta alan oluşturmak için kemiğe özel matkapla derin bir delik açılır ve implant buraya vidalanır. Kesi uygulanan diş etiyle implantın üzeri örtülüp 1-2 dikiş atılır.

2.  Kemiğin iyileşme süreci

İmplant çene kemiğine yerleştirildikten sonra çene kemiğinin büyüyüp diş implantı yüzeyiyle birleşmesi için yaklaşık 2-6 ay beklenir. Bu süre yeni yapay dişe sağlam bir temel oluşmasında gereklidir.

3. Tacın yapıştırılacağı dayanağın takılması

İmplant uygulamasında kemiğin iyileşme süreci tamamlandıktan sonra tacın yapışacağı dayanağı (abutment) yerleştirmek için ek bir ameliyat gerekebilir.

Ağız uyuşturulur ve diş implantını ortaya çıkarmak için diş eti yeniden açılır.

Dayanak diş implantına takılır ve diş eti dokusuyla üzeri kaplanıp dikiş atılır.

Dayanak yerleştirildikten sonra diş etlerinin iyileşmesi için yaklaşık 2 hafta beklenir.

4.   Diş seçimi ve kalıp oluşturulması

Diş etleri iyileşince yeni implant taç yapmak için bir dizi randevu başlar ve ağza uygun hizalama için ağız kalıpları alınır.

Çene kemiği yeni diş kullanımını destekleyecek güce gelene kadar taç yerleştirilmez.

Çıkarılabilir, sabit veya ikisinin birleşiminden oluşan yapay dişlere karar verilir.

a.   Çıkarılabilir yapay diş

Geleneksel takma protezlere benzer, kısmi veya tam protez olabilir. Pembe plastik sakızla çevrili yapay beyaz dişler içerir. İmplant dayanağına tutturulmuş metal bir çerçeveye monte edilir ve güvenli bir şekilde yerine oturur. Tamir veya günlük temizlik için kolayca çıkarılabilir.

b.   Sabit yapay diş

Ayrı bir implant dayanağına kalıcı olarak vidalanır veya yapıştırılır. Diş temizliği için veya uyurken çıkarılamaz. Genelde her taç kendi diş implantına tutturulur. Ayrıca implantlar olağanüstü güçlü olduğundan birlikte köprülenerek birkaç diş bir implantla değiştirilebilir.

5.   İmplant kullanımı

İmplant diş uygulamasındaki son adım yeni tacın takılmasıdır. Bazen hangi dişin restore edildiğine bağlı olarak diş hekimi, şeklini ve ağza tam oturup oturmadığını kontrol etmek için taç tamamlanmadan önce provalar uygulayabilir.

Kesin karar verildiğinde yapay diş vidalanır ya da yapıştırılır.

İşlem bittikten sonra diş eti ve yumuşak dokularda bazı küçük morluk ve şişliklerin gelişmesi normaldir. Şişmenin azaltılmasına yardımcı olmak için tedaviden hemen sonra cilt üzerinden ameliyat bölgesine soğuk bir buz torbası yerleştirilir.

1-4

İMPLANT TEDAVİSİ NE ZAMAN GEREKLİDİR?

Üste Çık
whatsapp telegram viber vk
SİZİ ARAYALIM