İçerisinde mikro altın partikülleri bulunan, fazlasıyla besleyici bir cilt maskesidir. Popüler bir maske uygulaması olmasının yanında, etkili bir içeriğe sahiptir. İlk defa yaptıranların açıkça görebileceği etkilere sahiptir.

Cilde özenle yerleştirilen maske, bir süre boyunca serinletici ve nemlendirici etkiler yapar. Ortalama 15-20 dakika içinde etkilerini tamamlar ve cildinizdeki ferahlamayı hissedersiniz. Cildiniz rahatlamış, yumuşamış ve beslenmiş olur.

Yüksek nemlendirme potansiyeline sahiptir. İçeriğindeki bileşenlerin etkisiyle cildi nemlendirir ve yaşlanma etkilerini siler. Aynı zamanda sivilce ve akne oluşumlarının giderilmesinde etkilidir. Dengeli, genç ve doğal bir cilt yapısı için tercih edilir.

Bir cildin en çok ihtiyacı olan bakımı sunar. Ciltteki kurulukları kolayca yok ederek pul pul dökülmesinin önüne geçer. Üstelik içeriğinde cilde en yakın element olan altın partiküllerin bulunması, özenli bakımı hissetmeniz için önemlidir. Göz altı morluklarını azaltmada da altın maskeye başvurulabilir.

Son dönemde kadın, erkek fark etmeksizin sıklıkla tercih edilir. Sadece işlem uygulanacak kişinin 18 yaşının üzerinde olması beklenir. Tercih edilmesindeki başlıca nedenler şunlardır:

  • Ciltte kuruluk
  • Cilt yüzeyinde ince çizgi oluşumları ve yaşlanma belirtileri
  • Sert ve bakımsız cilt yüzeyleri

Özellikle kuru ciltlerde çok iyi derecede nemlendirme etkileri olsa da, her cilt tipine uygundur. Nem dengesi, her cilt tipi için çok önemlidir ve altın maske bunu tüm ciltlere sağlar.

İçeriği kuvvetli ve etkili olduğundan, ayda bir kereden fazla yapılmaması tavsiye edilir. Uygulama sıklığı, işlemi yapan klinikte kişiye özel olarak belirlenir. Böylece cilt tipinize en uygun kullanıma karar verilir. Uzman kontrolünde yapılması, içeriğinin güvenilir olması açısından önemlidir.

Evet, maske altın partikülleri içerir. Cilde yakın bir element olduğundan altın, etkili ve besleyici rolüyle nemlendirir ve cilt onarımı için gerekli olan hücreleri aktive eder.

Piyasada altın partikül içerikli cilt maskelerinin satılma olasılığı düşüktür. İçeriğinde altın partikül bulunduğu söylenen çoğu maskenin de güvenilirliğinden şüphe duyulur. Bu sebeple altın maske uygulamalarının klinik ortamda yapılması daha güvenli bir yöntemdir. Her zaman orijinal altın maske işlemini tercih etmelisiniz.

Obezite tanısı almamış, aşırı kilolu olmayan fakat bölgesel yağlanmaları fazla olan kişilerin vücut yağlarını eritemediği durumlarda bölgesel incelme sistemlerinden yararlanılır. İncelme işlemi titreşimli ya da vakumlu cihazlar yardımıyla uygulanır.

Bölgesel incelme için çeşitli sistemler bulunur. Ortak özellikleri, cilt altı dokusundaki yağların parçalanmasını ve ciltten atılmasını sağlamaktır.

Vücudun belirli bölgelerinde oluşan aşırı yağlanmalar, yaşam kalitesini düşürebilir. Kilo vermekte zorlanan ya da belirli bölgelerinde fazlalıkları kalıcı olan kişiler, kolay yoldan incelmek ve sıkılaşmak ister. Diyet ve egzersizlerle uzun bir süreçten geçmek istemeyen kişilere uygulanabilecek tek yöntem bölgesel zayıflama uygulamalarıdır.

Evde yapılacak spor, diyet gibi uygulamalarla anında bölgesel etkiler sağlanamaz. Fakat fazlalıklar bulunan bölgelere uygulanan bölgesel incelme cihazlarıyla birkaç seansta sıkılaşmak mümkün hale gelir.

Cilt altındaki yağ dokuları cihazlar yardımıyla parçalandıktan sonra metabolizmanın doğal süreçleri içinde dışarı atılır.

Bölgesel zayıflama için kullanılan cihazlar ve yöntemler çeşitlilik gösterir. En çok tercih edilenler soğuk lipoliz, lenf drenaj, G5 masajı, radyofrekans, kavitasyon gibi yöntemlerdir.

Cihaza göre seanslar da değişmektedir. Hangi cihazın kaç seans uygulanacağı, cihazın etkilerine ve bölgesel yağlanma oranınıza göre değişebilir. Ortalama 4-6 seans uygulanır.

Vücuttaki fazla yağ dokusunun parçalanarak atılmasını sağladığı için kalıcı sonuçlar verir. Var olan yağ hücreleri kalıcı olarak vücuttan atılır.

Fakat kişinin sonradan tekrar kilo alması ve aynı bölgelerde yeni yağ hücrelerinin birikmesi de olasıdır. Bu sebeple, bölgesel zayıflama sonrasında kişinin yediklerine dikkat etmesi, düzenli egzersiz veya yürüyüş yapması önerilir.

Titreşimli bir cihaz yardımıyla uygulanan bölgesel sıkılaştırma ve inceltme masajıdır. Cihaz iterek sıkılaştırma hareketi uygular. Ritmik masaj uygulayarak bölgedeki hücreleri uyarır ve sıkılaşmaya yardımcı olur. Selülit tedavisinde de G5 masajı kullanılır.

Bu işlemde yağ hücrelerinin dondurularak vücuttan atılması hedeflenir. Bölgesel yağları hedef alan işlemde, incelmesi istenen cilt bölgesine cihaz yerleştirilir ve vakumla cihaza çekilen cildin altındaki yağ dokularının dondurulması sağlanır. Vücudun metabolizması, dondurulan ve dolayısıyla daralıp küçülen ölü yağ hücrelerini bir süre sonra vücuttan atar. Böylelikle incelme gerçekleşmiş olur.

Bu işlemle minimum 1 beden incelme elde edilir. 2 bedene kadar incelme gerçekleşebilir. İşlem sonrasında yağ kalınlığı yüzde 40’a kadar azalabilir. Ölü yağ hücrelerinin vücuttan atılımını kolaylaştırmak için bol su içmek önerilir.

Bu yöntemle, yağ hücrelerinin küçültülmesi istenen bölgeye radyofrekans verilir ve verilen dalgalar vücut içindeki su moleküllerini hareket ettirir. Oluşan hareketlilik sonucu ısı enerjisi açığa çıkar ve bölgede bulunan yağ hücreleri ısınarak parçalanır, lenf kanalları yardımıyla vücuttan atılır.

Cildin bakterilerden temizlenmesi ve üst katmanında biriken ölü hücrelerden kurtulması için uygulanır. Formülündeki aktif karbon atomlarının etkisiyle cilt yüzeyindeki ölü hücreleri kaldırır, ardından uygulanan lazer yardımıyla atılmasını sağlar. Ciltteki toksinler, ölü deriler ve zararlı maddeler bu işlemle yok edilir. Cildi soymadan arındırır ve hücrelerin yenilenmesine yardım eder.

Cilt ihtiyaçlarınıza göre belirlenen seans sayıları ortalama 4-8 seanstır. Tek seanslık peeling uygulamalarından farkı, lazer işlemiyle tamamlanıyor olmasıdır. Bu sebeple birden fazla seans gerektirir. Her bir seans, peeling ve lazer işlemi dahil olmak üzere ortalama 30 dakikada yapılır.

Karbon etkisiyle çalışan peelingler her cilt tipine uygundur. Bu sebeple cildinizin kuru ya da yağlı olması önemli değildir. Her cilde uygulanabilir, hassas ciltlerde dikkat edilmesi gerekir.

Ciltte birçok olumlu etki yaratan işlem, kalıcılığa sahiptir. Ciltteki gözenekleri sıkılaştırır, lekeleri yok eder ve cildi gerginleştirir. Bu gibi etkiler, tüm seanslar tamamlandıktan sonra görülür ve dokuların yeniden yapılandırılmasını sağladığından kalıcılığı yüksektir.

Farklı peeling işlemleri evde uygulanabilse de karbon peeling evde tam anlamıyla uygulanamaz. Bunun nedeni karbon maske olarak satılan ürünlerin bu etkiyi gerektiği gibi verememesi ve lazer kullanımının evde gerçekleştirilememesidir. Klinik ortamda ve uzman denetiminde yapılan karbon peeling işlemi, lazerle bir bütün olarak uygulanır.

Yüz ve boyun bölgesinde ağırlıklı olarak kullanılır, ancak vücudun birçok yerinde de kullanılabilir.

Lazerle uygulanan karbon içerikli peelingler, kimyasal peelinglere göre daha derinlere etki edebilir. Beraberinde uygulanan lazerin de yardımıyla ciltte hücre yenilenmesini tetikler. Kimyasal peelingler de etkilidir ancak o kadar derine inemez, sadece dış yüzeyi soyar ve sadece kış aylarında yapılması tavsiye edilir. Oysa karbon içerikli peelingler yaz-kış uygulanabilir.

Lazerle karbon peeling uygulaması yaptırdığınız gün sıcak duş almamanız, hamam, sauna ve solaryum gibi sıcak yerlerde bulunmamanız gerekir. Ayrıca 6 saat boyunca cildinizi suyla temas ettirmemelisiniz.

Seanslar bitene kadar direkt güneş ışınlarına maruz kalmamanız ve her gün güneş koruyucu kullanmanız tavsiye edilir.

Bir uzman tarafından yapılan, cildin kirlerden arındırılmasını ve daha sonrasında uygulanan ürünlerle nemlendirilmesini sağlayan medikal bir işlemdir. Amaç, cilde yerleşen tüm kirleri temizlemektir. Klasik bakımda ekstra işlem uygulanmaz.

İşlem, cildin temizlenmesiyle başlar. Peeling ve tonik uygulamaları yapılır. Cildin buhara tutularak dinlendirilmesiyle devam eder. Buharla nemlenen cildin tüm gözenekleri açılır, kirler ve yağ hücreleri yumuşayarak savunmasız hale gelir. Bir sonraki aşamada siyah noktalar, kirler ve yağlar ciltten arındırılır.

Arındırılan cildin rahatlaması için cilde uygun profesyonel maskeler kullanılır. Maske sonrası, kişinin cilt tipine göre bir nemlendirici cilde masaj yoluyla uygulanır. Klasik cilt bakımının ortalama süresi 1-1,5 saattir.

Klinik ortamda ve cilt uzmanı eşliğinde gerçekleştirilen bakımın ayda 1 uygulanması yeterlidir. Evde uygulanan bakımlar gibi günlük uygulanması gerekmez. Bunun nedeni, daha derin bir temizlik sağlaması ve cilde ihtiyacı olan nemi uzun vadede kazandırmasıdır. Bu sebeple her gün yapılması cildin kalitesini bozar.

Klasik uygulamada uzman tarafından cilt analiziniz yapılır ve cilt tipinize en uygun ürünler seçilir. Bu ürünlerin yardımıyla şu etkiler elde edilir:

  • Cilt yüzeyinde oluşan lekeler ve cilt tonu eşitsizlikleri giderilir.
  • Sivilce, siyah nokta gibi sorunların giderilmesi sağlanır.
  • Cildin yüzeyinde çevresel etkilerle biriken kirler ve ciltte üretilen sebum fazlası temizlenir.
  • Geniş gözenekler küçültülür.
  • Kolajen üretimi arttırılarak yaşlanma karşıtı etkiler yaratır.
  • Cilde uygun serum ve kremlerle cildin yüzeyi nemlendirilir ve rahatlatılır.

Cilde bakım işlemleri uygulanması için cilt problemlerinin oluşması beklenmez. Çünkü günlük yaşamda maruz kalınan çevre kirliliği, güneşin zararlı etkileri, stres, kötü alışkanlıklar cildin sağlığını yitirmesine sebep olur. Bu nedenle kadın veya erkek fark etmeksizin, düzenli olarak cilt bakımı yaptırılması gerekir.

Evde uygulanan bakım, günlük cilt temizliği için önemlidir. Cildin makyaj kalıntılarından ya da çevre kirliliklerinden her gün arındırılması gerekir. Bu sebeple günlük olarak evde cilt bakımı yapılabilir.

Fakat evdeki bakım yüzeysel cilt temizliği sağladığından medikal ortamda derinlemesine yapılan bakım uygulamalarıyla karıştırılmaması gerekir. Evde uygulanan ürünlerle klinikte uygulanan ürünler farklı içeriklerden oluşur. 

Medikal uygulamalarda kullanılan ürünler güçlü etkilere sahiptir. Tek seferde etkili sonuçlar alınmasını sağlar. Aynı zamanda, medikal bakımlar yapılırken son teknoloji ürünü cihazlar kullanılır. Kliniklerin tercih edilmesindeki en önemli faktör budur.

Cilt tipinizin analizi uzman gözetiminde yapılarak doğru ürünler ve uygulamalar klinik ortamda yapılır. Bu da, cildinize özel ihtiyaçların belirlenmesinde önemli bir faktördür.

Cilde günlük veya ayda 1 profesyonel olarak yapılan bakımların temel prensibi cildi temizlemek ve nemlendirmektir. Bu sebeple rutin bakımların sıralamasında öncelikle temizleme, sonrasında nemlendirme işlemleri olmalıdır. Temizlik öncesi buhar uygulayarak kirlerin yumuşaması sağlanabilir.

Temizleme için cilt temizleyiciler, peeling ve tonik işlemleri uygulanır. Ardından nemlendirme işlemlerine geçilir. Bu işlemler serum uygulamak ya da nemlendirici krem kullanmaktır.

Cildin sivilcelerden, aknelerden ve ölü hücrelerden etkili bir şekilde arındırılması için kullanılan, vorteks teknolojisine sahip bir cihazdır.

Cildi vakumlayarak çalışan cihaz, mikroskobik soyma işlemi yapar, cildi temizler ve dokuların yenilenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda dokularda kan dolaşımını arttırarak sıkılaştırır.

İşlem vakumlama yöntemiyle çalıştığından herhangi bir acı ve ağrı hissi yaşatmaz. Cilt yüzeyine uygulanan bakımların en konforlularından biridir. Cildi adım adım vakumlayarak ölü hücrelerden ve kirlerden nazikçe arındırır.

Kirpiklerin daha hacimli, kıvrık ve uzun görünmesi için doğal kirpiklerinize uygulanan kirpik besleyici bir işlemdir. İşlem sırasında keratin bakım sıvıları, keratin yapıştırıcılar, göz pedleri ve kirpikleri tutmak için cımbız kullanılır.

İşlem için öncelikle kirpik diplerine pedler yerleştirilir, ardından kirpikler besleyici solüsyonlarla işlemden geçmek için pedlerin üzerine yerleştirilir. Uygun bekleme süresi sonunda kirpikler etkileyici ve sağlıklı bir şekilde kıvrılarak işlem tamamlanır.

Bir süre kirpiklerinizin etkileyici görünmesini sağlayan kirpik lifting işleminin kalıcılığı 2-3 ay kadardır. Eğer talep ederseniz etkilerini yitirdikten sonra tekrar yaptırabilirsiniz.

Gözlerinizde arpacık ve benzeri lezyonlar varsa, alerjik reaksiyon gösterebilecek hassas göz yapınız varsa kirpik lifting işlemi yapılmaz. Bunun dışında regl dönemindeyseniz uygulama yapılmaz. Hamileliğin ilk ayları dışında yapılabilir.

Uygulanan lifting işlemi sonrasındaki 24 saat boyunca, kirpiklere su değdirilmemesi önemlidir. Bunun dışında, makyaj yapabilmek için de 1 gün boyunca beklemek gerekir.

Kirpik lifting işlemi sonrasında yağ bazlı makyaj temizleyicileri kullanmamalısınız. Onun yerine su bazlı olanlarını tercih edebilirsiniz.

Kirpiklerin doğal ve etkileyici görünmesi için uygulanan işlem 35-45 dakika gibi bir sürede tamamlanır.

İşlem, kirpiklerin hacimli ve kalkık görünmesini sağlamakla birlikte beslenmesini de sağlar. Keratin içerikli solüsyonlar, kirpiği besler. Yani işlemin zararı yoktur diyebiliriz. Bu sebeple, liftinge bağlı bir dökülmeden bahsetmek doğru olmaz.

Kirpik lifting işlemi için evde uygulamaya yönelik setler satılıyor, ancak göz ve göz çevresi hassas bir yapıda olduğundan mutlaka bir uzman tarafından yapılması önerilir.

Kirpiğe uygulanan işlemlerin göze teması, gözlerinizin zarar görmesine neden olabilir. Ayrıca kirpikler aşırı hassas kıllar olduğundan, nazik bir uygulama ve güvenilir solüsyonlar kullanmak şart. Bu yüzden evde uygulamak yerine bir uzmandan destek alabilirsiniz.

İpek kirpik uygulamasında kendi kirpiğiniz üzerine ek kirpikler uygulanır, kirpik lifting ise kendi kirpiğinizin bakım görmesi ve kaldırılması işlemidir. Yani lifting işleminde tamamen doğal kirpik görünümü olur.

İpek kirpik işlemi, oldukça dikkatli ve zahmetli bir bakım ister. Dikkatli olmadığınızda kendi kirpiklerinizi de dökme ihtimali olabiliyor. Fakat lifting işleminde kullanılan solüsyonların içeriğindeki vitaminler ve keratin sayesinde kirpikler beslenip güçleniyor.

Başlarda genellikle iki seans arası 1 buçuk ya da 2 aydır. Belirlenen bu süre, kılların büyüme evreleriyle ilgilidir. Tedavi seansları devam ettikçe, iki seans arasındaki bu süre biraz daha açılabilir. Çünkü tüyler zamanla daha az ve geç çıkmaya başlayabilir.

Lazer epilasyona başlamaya karar verip seans aldıysanız, bu süreç bitene kadar cildinizi güneşten korumalısınız. Seans aralarında güneşlenmek ve bronzlaşmak, lazer cihazının kıl köküne ulaşamamasına sebep olabilir. Ayrıca güneşle hassaslaşan cildinizde yanıklar ve pigment bozuklukları oluşabilir.

Lazer sonrası güneşe çıkmak tehlikeli olacağından mümkün olduğunca güneşe maruz kalmamalı, dışarı çıkarken mutlaka yüksek faktörlü güneş koruyucu kullanmalısınız.

İşlem sonrası cilt hassaslaşabilir. Seanstan hemen sonra 1 gün boyunca duş bile alınmamalıdır. Suyun cildinize değmesi bile tahriş yaratabilir. Bu nedenle epilasyon seansı sonrası cilde kese yapmak çok daha zararlıdır ve cildinizi tahriş eder.

Ancak seanstan 1 hafta sonra kese yapmanız önerilir. Bunun nedeni, deri altında kalan tüylerin dökülmesine yardım etmek ve ölü derilerden kurtulmanızı sağlamaktır.

Normalde seans sonrası 15-20 gün sonra tüyler dökülür. Ancak geniş cilt alanlarında yapılan atışlarda atlanan kıl kökleri olabilir. Tüylerin döküldüğü bu 15-20 gün sonunda kontrol seansı düzenlenir ve atlanan tüylere hızlıca atış yapılır.

Lazer ışınından kaçan köklere atış yapmak için verilen kontrol seansında yapılan hızlı atışlara tarama denir. Geniş cilt alanı lazer ışınıyla hızlıca taranır ve dökülmeyen tüyler varsa bunları etkiler.

Lazerle yapılan kalıcı epilasyonun etkili olabilmesi için seanslara devamlılık önemlidir. Henüz tamamen tahrip edilememiş, tahribatı yarım kalmış kıl köklerinin tekrar büyümesi istenmez. Bu nedenle mümkün olduğu kadar ve zamanında seanslara gidilmelidir.

İstenmeyen kıllarınızdan kurtulmanız ortalama 6-8 seansı bulur. Kıl yapınıza ve hormonlarınıza bağlı bir durum söz konusu olduğu için kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bazen cihaza göre de değişebilir. Bu sebeple çok daha erkenden seanslarınızı tamamlayabilirsiniz veya ek seanslara ihtiyaç duyabilirsiniz.

Seans öncesi kılların kısaltılması gerekir. Bu işlem için kesinlikle kılları kökünden koparan ağda, cımbız gibi yöntemler kullanılmamalıdır. Jilet ve trimer yardımıyla yüzeysel bir kısaltma işlemi yapılmalıdır. Bazı lazer cihazları için 2-3 gün önceden yapılan kısaltma işlemi, bazı cihazlar için 1 gün önce yapılmalıdır. Bu nedenle mutlaka gittiğiniz merkezin cilt uzmanına danışmalısınız.

Lazerle yapılan kalıcı epilasyon uygulamaları son yıllarda erkekler tarafından da sık sık tercih ediliyor. Erkek kıllarının yapısal olarak daha kalın ve koyu olması sebebiyle çok daha etkili sonuçlar alınıyor. Erkekler bu işlem için genellikle sırt, göğüs, yanak ve boyun bölgelerini tercih ediyorlar.

Cildin üst tabakasının soyulmasını veya incelmesini sağlayan bir cilt bakım yöntemidir. Cildi derinlemesine temizler, besleyici vitaminlerin cilde nüfuz etmesini sağlar. Böylelikle cilt yüzeyi yenilenerek tazelenir ve ferah bir his oluşur. Cilt bakım rutinlerinin vazgeçilmezidir.

Ciltteki sorunların giderilmesi için uygulanan organik içerikli soyma ve bakım yöntemidir. Cildin daha pürüzsüz ve düzenli olabilmesi için kullanılır. Hassas ciltlerde etkili ve nazik sonuçlar alınmasına yardımcı olur. Cildi besler ve arındırır.

Cildin canlılık kazanmasını ve antioksidan yönünden beslenmesini sağlayan bir organik peeling çeşididir. Cildinizin sağlıklı parlaklığını kazanması için ışıltı peeling önemlidir. Cilt yüzeyinde biriken ölü derileri temizleyerek cildi toksinlerden arındırırken daha canlı görünmesine yardımcı olur.

Arjinin ve laktik asit içeren bir formüle sahiptir.

Arjinin cildi yeniler, elastikiyetini arttırır ve gerer. Laktik asit ise cilt yüzeyinde biriken toksinlerin ve ölü hücrelerin temizlenmesini sağlar. Cilt tonunu eşitleyerek cilde doğal ışıltısını kazandırır.

Henüz yerleşik hale gelmemiş yeni cilt lekelerinin giderilmesi için özel organik bileşenli leke peeling bulunur. Güneş ve çevre kirliliği sebebiyle oluşmuş, yerleşik olmayan lekelerin giderilmesi için kullanılır. İçeriğinde kojik asit, glikolik asit ve Vitamin C bulunur. Cilt tonunu eşitleyerek lekeleri ortadan kaldırır.

Sivilceli ciltlere her çeşit peeling uygulanması doğru değildir. Özellikle kimyasal peelingler cildin kızarmasına ve zarar görmesine sebep olabilir. Sivilceli ciltlerin kullanması gereken peeling türü organik bileşenli sivilce peeling maskesidir. Yoğun sivilce ve yağlanma görülen ciltlere etki eden bir organik peeling çeşididir.

Cilt yüzeyinde bakteri kaynaklı artış gösteren sivilceler ve yağlanmalar, sivilce peeling ile kontrol altına alınabilir. İçerisinde bulunan azelaik asit ve salsilik asit yardımıyla derinlemesine bir temizlik sunar. Bakterilerin yok edilmesi ve aşırı sebum üretiminin durdurulması sağlanır.

Organik olanlar doğal içerikleriyle cildin ph yapısını korur. Kimyasal peelingler daha yoğun etkiler gösterdiğinden hassas ciltlerde olumsuz etkiler yaratabilir. Hassas cilt yapılarında çok daha güvenli ve aşamalı bir şekilde cildi soyan ve düzenleyen peelingler, organik olanlardır. Cildi tahrip etmeden onarmak için organik bileşenli asitleri kullanır.

Peelinglerin genel olarak uygulama sıklıkları haftada 2’yi geçmemelidir. Cildin toparlanması için biraz süre gerekir. Sürekli peeling işlemi uygulamak cildin yıpranmasına ve yapısının bozulmasına neden olabilir. Bu sebeple haftada 1 veya en fazla 2 kere uygulanmalıdır.

Peeling işlemi cildi tüm ölü hücrelerden ve kalıntılardan arındıracağı için, uygulama süresi dolduğunda ılık bir suyla iyice temizlenmelidir. Peeling maskesiyle birlikte ölü deriler de bu yolla ciltten tamamen uzaklaştırılacaktır. Ardından ciltteki hassasiyeti gidermek ve dokuların beslenmesini sağlamak için nemlendirici etkili krem uygulanmalıdır. Krem sonrası cilt dinlenmeye bırakılabilir.

Peeling işleminden sonraki zamanlarda, birkaç gün boyunca cildi güneşten korumak çok önemlidir. Zararlı güneş ışınlarına maruz kalmamak, peeling sebebiyle hassaslaşan ciltte leke oluşumunu önlemek için gereklidir.

Cilt yüzeyinde süblimleşme yoluyla doku iyileştirmelerine sebep olan bir tedavi yöntemidir. Kalem şeklindeki bir cihazla yumuşak dokulara uygulanır.

Cildin yüzeyinde bulunan azot ve su moleküllerinin yüksek enerjiyle plazmaya çevrilmesi sağlanır.

Plazma, maddenin sıvı ve gaz halleri arasında farklı bir formda olan 4. haldir. İşlem için uygulanan cihaz, bu enerjiyi kullanarak cildin onarımına yardımcı olur.

Cilde cihazı temas ettirmeden uygulanan tedavide, su buharının ve azotun plazmaya dönüştürülerek cilde aktarılması sağlanır. Ciltteki belirli bölümlere yapılan bu atışlar, geçici izler bırakır. İşlem yapılan bölgelerde dokuların iyileşmesi ve nem tutunması sağlanır.

İşlemin kullanım alanları yumuşak dokulardır. Ameliyatsız göz kapağı estetiği adı altında alt ve üst göz kapaklarında kullanılır. Bunun dışında dudak üstü çizgilerinde, yüz, boyun, karın kırışıklıklarında, cilt lekelerinde ve çatlaklarında, et beni, siğil gibi lezyonların giderilmesinde, yaralarda, akne izlerinde, keloid tedavilerinde kullanılır.

İşlem sonrasında, uygulama bölgesinde küçük leke ve kabuk oluşumları gözlemlenir. İlk birkaç gün bu durum normal ve beklenen bir durumdur. Daha sonra bu kabuklanmalar dökülerek cilt dokusu normale döner.

İşlemden sonra uygulama bölgesinde ödem ve kabuklanmalar meydana gelir. Oluşan lezyonların üzerinin kapatılmaması, kabukların koparılmaması önemli bir durumdur. 1 hafta, 10 gün içerisinde kabukların dökülmesi gerçekleşir. İyileşme süresi boyunca pH. değeri 5,5 olan nötr sabunla bölgenin temizliği yapılmalı ve hijyen sağlanmalıdır.

Sağlıklı beslenme, iyi uyku düzeni, aşırı su tüketimi gibi sağlıklı yaşam formlarına bağlı olarak değişmekle birlikte yaklaşık 2-5 yıl gibi bir süre kalıcılığı vardır.

Cerrahi bir uygulama değildir, bu sebeple daha güvenli ve hızlı iyileşme sağlar. İyileşme süresi uzun olan ameliyat kesileri veya dikişler yoktur. Yan etkileri daha kısa sürede geçer ve sağlıklı bir cilde kavuşulur. Derin dokulara etki ederek iyileşme sağlanır.

Üste Çık
SİZİ ARAYALIM