>
DİŞLERİNİZİ KOLAYCA YENİLEYEN TEKNİK

DİŞLERİNİZİ KOLAYCA YENİLEYEN TEKNİK


Sağlık, bir bütün olarak tüm vücudunuzda hissedebildiğinizde değerlidir. Vücudunuzdaki tek bir dokuda sağlığınız aksadığında tüm sistemi olumsuz yönde etkileyebilir. Ağız ve diş sağlığı da genelde insanların başının en fazla derde girdiği konulardan biridir. Hayatı boyunca dişlerinde hiçbir problem çıkmayan insan neredeyse yok gibidir. En azından lekelenen dişler için bile bir çözüm gerekir. Diş kaplamaları, dişlerde görülen sağlık problemlerinin düzeltilmesi ve diş yapılarının güzelleştirilmeleri için yapılır.

KAPLAMALARIN YAPILMA NEDENLERİ
Daha düzgün yapıda ve uygun renkte dişleriniz olsun istiyorsanız dişlere uygulanan kaplamalar, yepyeni diş görünümü için en güzel alternatif oluyor. Daha beyaz, lekesiz, temiz ve inci gibi dişler için kaplama çeşitlerine yönelebilirsiniz.
Kaplamalar tamamen estetik kaygılar sebebiyle uygulanabileceği gibi, çeşitli diş tedavilerinde de kullanılıyor. Diş kayıplarında implant veya köprü uygulamalarının ağız içinden görünen estetik bölümü kaplamalarla yapılandırılıyor. Ağız içine uygulanan materyalin üzerine kaplama giydirilerek yeni diş elde ediliyor.

EN ÇOK UYGULANAN KAPLAMA ÇEŞİTLERİ
Dişler için tasarlanan kaplamalar, isteğinize göre malzeme seçebileceğiniz uygulamalardır. Her kaplama malzemesinin kendisine göre farklı bir avantajı vardır. Tercihiniz beklentinize ve şikâyetinize göre şekillenebilir.
Kaplama çeşitlerinden en çok kullanılanları ise şöyle:
- Zirkonyum kaplama
- Tam porselen kaplama (Empress kaplama)
- Yaprak porselen (Laminate veneer)

HANGİ TÜR KAPLAMA TERCİH ETMELİYİM?
Dişlerinizin istediğiniz formu alması ve güzel görünmesi için başvurduğunuz kaplama yöntemi mutlaka beklentilerinizi karşılayacak düzeyde olmalıdır. Sonuçta her gün uygulanabilen bir diş bakım yöntemi değil, bir diş estetiği uygulamasıdır. Kusursuz olması, dişlerinize ve probleminize uygun olması bu sebeple önemlidir.
Kaplama yöntemlerini tercih ederken, dişinizin probleminin boyutu, kaç dişe kaplama uygulanacağı, kaplamanın fiyatı, kalitesi ve estetiği gibi konular değerlendirilerek işlem süreci başlatılır. Tüm bunlara göre değerlendirip en uygun kaplama yöntemine ve malzemesine karar verilir.
Bazı kaplama yöntemleri tek dişinizde oluşabilecek probleme yönelik bir tedavi şeklidir. Eğer tüm dişlerde kaplamaya ihtiyaç duyuluyorsa bu da sağlanabiliyor. Yani tamamen sizin probleminize yönelik belirleniyor.
Hangi malzemeden kaplama işlemi tercih edecekseniz bütçeniz de belirleyici olacaktır. Çünkü bazı malzemeler daha yüksek maliyete sahip olurken, bazıları daha uygun seçenek sunabilir.

PORSELEN KAPLAMA ÖZELLİKLERİ
Doğal diş yapısına yakın bir kaplama yöntemi olan porselen diş kaplama, kişiye özel tasarlanan bir malzemedir. Tercih ettiğiniz bu yöntemle bembeyaz, parlak ve etkileyici dişlere kavuşursunuz. Porselen kaplamanın en büyük avantajı maliyetinin diğer kaplama çeşitlerine oranla düşük olmasıdır. Dişlerinizde estetik görünümü daha düşük maliyetle elde etmek istiyorsanız size en uygun yöntem porselen diş kaplama olacak.
Porselen diş kaplama uygulamaları, tek dişe yapılabildiği gibi tüm dişlere de uygulanabiliyor. Eğer sadece dışarıdan görünen ön dişlerinize yaptırmak isterseniz bu da mümkün oluyor.

ZİRKONYUM KAPLAMA ÖZELLİKLERİ
Gülüşünüzü saklamak istemediğinizde ve kaplama yöntemlerine yöneldiğinizde sizin için önemli olan fiyat mı yoksa kalite mi? Eğer maliyetin çok önemi yoksa ve kalite sizin için ön plandaysa zirkonyum diş kaplama yöntemini tercih edebilirsiniz. Dayanıklı bir malzeme oluşu, uzun yıllar güvenle kullanmanıza olanak tanıyacaktır.
Zirkonyum kaplama, ışık geçirgenliği özelliğiyle dişlerinize çok daha doğal bir görünüm kazandırıyor. Diş rengine en yakın renge sahip bir maddeden üretilen bu kaplama yöntemi, doğallığı nedeniyle tercih ediliyor. Zirkonyum diş kaplama yönteminde metal kullanılmaması da önemli özelliklerinden biridir.

DİŞ KAPLAMALARININ BAKIMI
Kaplamalar genellikle sağlam malzemelerden üretilerek uygulanan bir tedavi yöntemi olmasına karşın, iyi bakılmadığında istenmeyen sonuçlar verebilir. Kaplamalarınızın zarar görmemesi için dikkat etmeniz gereken temel birkaç durum söz konusudur. Bunlara dikkat ederseniz uzun yıllar kaplamalarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.
- Diş bakımınızı ihmal etmeyin: Günlük diş fırçalama rutininizi aksatmamalı, diş ipi ve ağız bakım suyu kullanmalısınız. Kaplamaların altındaki dişleri veya kısmi uygulamalarda kaplama yapılmayan dişleri korumak için ağız sağlığınızı ihmal etmemelisiniz.
- Sert yiyecekleri dişinizle kırmamalısınız: Kuruyemiş gibi kabuklu veya aşırı sert yiyecekleri ön dişlerinizle kırmanız, kaplamanızın kırılmasına neden olabilir. Bu da hiç istemeyeceğimiz bir durumdur. Bu yüzden asla dişinizle sert bir şeyi kırmaya çalışmayın.
- Diş sıkma probleminize çözüm bulmalısınız: İstem dışı diş sıkma probleminiz bulunuyorsa kaplamalarınız zarar görebilir. Bu durumda gece plağı kullanmalısınız ya da diş sıkma botoksu gibi uygulamalara yönelmelisiniz.

Üste Çık
SİZİ ARAYALIM