Diş hekimlerinin uyguladığı tedavinin devamı niteliğinde, hekiminizin verdiği aparatlarla, evde beyazlatma seansları sürebilir. Uygulanan sisteme göre belirlenen bir durumdur ve doktorunuz gerekli bilgilendirmeleri yapar.

Ancak kişinin kendi kendine, doktor tavsiyesi olmadan uyguladığı bir takım diş beyazlatma yöntemleri diş minesine zarar verir. Bu sebeple, doktorunuzun önermediği yöntemleri evde uygulamamalısınız.

Dişlere uygulanan beyazlatma işlemi sonrasındaki 24 saat içinde hassasiyet oluşabilir. Fakat dişlerinizde beyazlatma işlemi öncesinde de hassasiyet olup olmadığını bilmek önemlidir.

İşlem sonrası bir süre sıcak ve soğuk gıdalar tüketmemeye dikkat etmeniz gerekir. Ancak çok ağrılı ve ciddi bir hassasiyet değildir. Bir süre sonra bu hassasiyet kendiliğinden ortadan kalkar. Bazı durumlarda hassasiyet giderici jel kullanılarak önüne geçilebilir.

Tekrarlayan sararmalara bağlı olarak işlem belirli bir zaman sonra tekrar yaptırılabilir. Fakat çok sık yapılması tavsiye edilmez. Bu nedenle beyazlatma işlemi sonrası çay, kahve, sigara gibi sararmayı hızlandıracak içeceklerden ve maddelerden uzak durulması önerilir. Diş bakımı iyi yapıldığı takdirde beyazlatma işleminin sonuçları birkaç yıl sürecektir.

Beyazlatma işlemiyle, o güne kadar yiyeceklerden, çevresel faktörlerden oluşan sararmaların ortadan kaldırılması sağlanır. İşlem sonrası sağlıklı görünen, daha beyaz dişlere sahip olursunuz. Ancak yiyecekler, içecekler, diş taşı oluşumu, yaş gibi faktörlere bağlı olarak zamanla tekrar sararmalar görülebilir.

Diş eti problemleri bulunan, diş köküyle ilgili sorun yaşayan kişilere beyazlatma işlemi uygulanmaz. Ciddi diş hassasiyeti yaşayan, fazla çürükleri olan veya hamile kişilere de beyazlatma işlemi yapılmaz. Bu işlem 18 yaş üstüne rahatlıkla yapılabilir, 15 yaş altında kesinlikle uygulanmamalıdır.

Diş sararmaları görüldüğünde 18 yaşından itibaren beyazlatma işlemi uygulanabilir. Bu yaştan sonra kişilerin diş yapılarının oturmuş olması nedeniyle işlemin yapılmasında bir sakınca görülmez. Diş rengi değişimlerinin getirdiği özgüven kaybından tek işlemle kurtulmak mümkündür.

Diş sararmalarının birçok nedeni vardır. Bazen genetik olarak sahip olduğumuz dişlerimizin doğal rengi beyaz olmayabilir, bazen de tükettiğimiz gıdalar dişlerin yüzeyini renklendirerek sararmalarına neden olabilir. Dişleri doğru ve düzenli fırçalamama, sigara kullanımı, çay, kahve, şekerli gıda tüketimi, antibiyotik ve benzeri ilaçların fazla tüketilmesi gibi nedenler diş rengini olumsuz yönde etkiler.

Uzman diş hekimleri tarafından, klinik ortamda ve özel tıbbi aparatlar kullanılarak uygulanır. Dişlerin beyazlatılmasında en güvenli yöntem klinik uygulamalardır. Dişlerin yüzeyine uygulanan jeller ve jel üzerine lazer ışını uygulanması şeklinde diş tonunun açılması sağlanır. Klinik tedaviye ek olarak evde devam edilmesi gereken seanslar olabilir. Bu konuda doktorunuzun bilgilendirmesi ve tavsiyeleri önemlidir.

Dişlerin renk tonu farklılıkları, yiyecekler tarafından dişlere yerleşen renklenmeler, devamlı fırçalanan ve bakımı yapılan dişlerde bile görülebilir. Böyle durumlarda, sosyal yaşamda sorunlar hissedilebilir. Kişi gülmek ve konuşmak istemeyebilir, sosyal ortamlara girmek istemeyebilir. Dişinde kaplama işlemi bulunmayan kişiler, klinik ortamda yapılan diş beyazlatma yöntemiyle hem sağlıklı hem de beyaz dişlere kavuşabilirler.

Üste Çık
whatsapp telegram viber vk
SİZİ ARAYALIM