Diş Taşı Temizliği

Diş taşı (tartar), dişin yeterince temizlenmediği durumlarda dişlerin aralarında oluşan bakteri plakları sebebiyle meydana gelen yapıdır. 

Diş temizliği, besinlerde ve tükürük bezlerinde bulunan bazı mineraller yoluyla oluşan diş taşlarının giderilmesi işlemidir. Diş taşının tekrarlanma durumu sebebiyle işlemin 6 ayda bir yaptırılması gerekir. Diş taşı temizleme işlemleri ultrasonik cihazlar kullanılarak yapılmaktadır. 

DİŞLER NEDEN TEMİZLENİR?

Günlük hayatta tüketilen besinler diş minesine zarar verebilmektedir. Sigara, kafeinli gıdalar ve diş minesine zarar verecek besinler diş yapısında lekelenmelere ya da çürüklere yol açabilmektedir. Dişin fırçalanması yoluyla giderilemeyen lekelenmeler bir süre sonra çürük, diş eti çekilmesi, diş kaybı ve renkte bozulmalar gibi sorunlara yol açabilir. Promed Clinic uzman doktorları tarafından gerçekleştirilen diş muayenesi sonucu profesyonel olarak diş temizliği yapılmaktadır. 

DİŞ TAŞI OLUŞUMU NASIL FARK EDİLİR?

Diş taşı oluşumunun belirtileri önemlidir. Bazen diş renginde olabilen diş taşlarını fark etmek güç olabilir, ancak bazı durumlarda diş taşları fazlasıyla görünürdür.

Tartar da denilen diş taşı oluşumları bakteri içerir, bu sebeple mutlaka temizlenmesi gereken birikintilerdir. Tartarın sert yapısı, kimi zaman diş yüzeyinden fark edilebilir durumdadır. Ne kadar fırçalanırsa fırçalansın, sert yapıdaki bu oluşumu dişlerden ayırmak mümkün değildir. Sadece periodontoloji uzmanlarının diş taşı temizliği uygulamalarıyla dişten ayrılabilir.

Diş etinin hemen dibinden itibaren dişe doğru uzanan ve diş diplerine yerleşen diş taşlarının çıkıntılı yapıları genellikle dışarıdan fark edilir. Bazı diş taşlarının rengi sarımtırak veya kahverengidir. Belirli periyotlarla dişten temizlenmeyen diş taşları, diş etinde iltihaplanmalara ve buna bağlı gelişen kanamalara neden olur.

DİŞ TAŞI TEMİZLEME İŞLEMİ

Günlük diş bakımı işleminin düzgün yapılmasına rağmen besinlerde ve tükürük bezlerinde bulunan bazı mineraller diş taşının oluşmasına sebep olabilmektedir. Bu sebeple doktor kontrolünde temizlenmesi gerekir, ancak belirli bir süre sonra tekrar diş taşı oluşumu görülebilir. Diş taşının tekrarlanma durumu sebebiyle işlemin 6 ayda bir yaptırılması gerekmektedir.

Diş temizleme işlemi ilk olarak Promed Clinic uzman doktorlarının muayenesi ile gerçekleştirilmektedir. Detaylı bir muayeneden sonra diş üzerindeki tartar ve plaklar çeşitli aletler kullanılarak temizlenmektedir. Diş temizleme işleminde kullanılan aletler dişin kendi yapısına zarar vermeden yüzeydeki tartar ve plakların temizlenmesini sağlamaktadır.

diş taşı temizliği

DİŞ TAŞI TEMİZLEME İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Diş taşı temizleme işlemi, dişe zarar vermeyen ultrasonik cihazlar kullanılarak başlatılır. Cihazların titreşimi sayesinde diş taşı çatlatılır ve büyük tartarların dişlerden ayrılması sağlanır. Bu işlemin sonrasında ağız içerisine su püskürtülür ve dökülen parçalar çalkalanarak dışarı atılır. Bir sonraki işlem olarak ince yapılı aletlerle küçük çaplı diş taşlarının temizlenmesi sağlanır. Bu aşamadan sonra florür içeren diş macunuyla dişler arındırılır ve temizleme tamamlanır. Bu işlem kişiye herhangi bir zarar ve acı vermez. Bazı kişilerde hafif bir sızlama olabilir, ancak geçici bir etkidir. İşlem genellikle 10 dakika civarında sürmektedir. 

Üste Çık
whatsapp telegram viber vk
SİZİ ARAYALIM