Diş Sıkma Botoksu

Uykuda veya uyanıkken farkında olmadan yapılan diş gıcırdatma hareketleri dişlerin yapısını bozabilen ciddi bir rahatsızlıktır. Çene botoksu da denen diş sıkma botoksu uygulamasıyla bu rahatsızlık kolayca ortadan kaldırılır. Uygulama çenedeki çiğneme kasına yapılır.

Diş sıkma botoksu ağrı hissi yaşatmadan 5-10 dakikalık bir sürede uygulanır. Uygulamadaki amaç, çiğneme kası olarak bilinen masseter kasını zayıflatmaktır. Belirli seanslar dâhilinde uygulanan botoks işlemi sonrasında diş yapısının göreceği zarar ve çene kemiği problemleri önlenir.

BRUKSİZM (DİŞ SIKMA-GICIRDATMA) NEDİR?

Bruksizm(diş sıkma-gıcırdatma), dişlerin çiğneme yüzeyleri arasındaki non-fonksiyonel ve sürekli, kuvvetli temas olarak tanımlanır. Çiğneme sisteminin non-fonksiyonel hareketleri esnasındaki gıcırdatma, sıkma, sürtünmedir. Hayatı tehdit edici bir unsur değildir, ancak diş yapılarını bozabilir. Yaşam kalitesini düşürme, huzursuzluk ve yüz bölgesinde ağrı gibi etkiler oluşturur.

Ağızda parafonksiyonel olarak adlandırılan diğer hareketler, yanak, dudak, dil ısırma, dil itme, tırnak yeme, kalem veya benzeri bir cismin ağızda tutulması vb şeklinde sıralanabilir. Bruksizm çiğneme sisteminin en zararlı parafonksiyonel aktivitesidir. Bruksizm esnasında oluşan kuvvetler normal çiğneme esnasında uygulanan kuvvetin 3-4 katıdır.

BRUKSİZM (DİŞ SIKMA) ÇEŞİTLERİ

İki tip bruksizm (diş sıkma) hareketi bulunmaktadır:

-      Diurnal Bruksizm

Gün içinde meydana gelen diş sıkma hareketidir. Uyanıklık durumunda ortaya çıkan bruksizm, istemsiz kas kasılması ile karakterize olur ve diş sıkma ön plandadır; diş gıcırdatma daha seyrektir. Genellikle gerginlik ve anksiyete durumlarında meydana gelir, toplumun yaklaşık yüzde 20’sinde görülür.

-      Nokturnal Bruksizm

Uykuda meydana gelen diş sıkma hareketidir. Nokturnal bruksizm, uyku sırasında çene kaslarında gelişen kasılma aktivitesidir. Genç yaşta daha sık görülür, yaş ilerledikçe azalır. Erişkin nüfusun yaklaşık yüzde 8’inde ve her iki cinsiyette eşit olarak görülür.

BRUKSİZM VEYA DİŞ GICIRDATMA PROBLEMİNİN ZARARLARI

●        Bruksizm, diş sıkma problemi olan kişilerde; diş ve diş köklerine hatta çene eklemine yoğun bir kuvvet uygulanmasıdır. Bu da çene eklemi, şakaklar, boyun ve baş bölgesinde ağrılar yapar.

●        Geceleri diş gıcırdatma ve diş sıkma dişlere dinmeyen bir basınç, dişlerde aşınma, kırılma, diş protezlerinde ve diş etlerinde harabiyet durumu sıkça meydana gelmektedir.

●        Bruksizmde çene eklemi rahatsızlıkları, kulak ağrıları görülebilir.

●        Bruksizm (çene sıkma) sonucunda diş, çene eklemi, baş ve boyun ağrılarının yanı sıra sabahları halsizlik ve sosyal adaptasyon güçlüğü görülür.

 

DİŞ SIKMA BOTOKSU (MASSETER BOTOKSU) NASIL YAPILIR?

Diş sıkma botoksu 5-10 dakika süren ağrı hissedilmeyen bir uygulamadır. Diş sıkma botoksları arasında 3’er ay olması ve 3 seanslık paketler olarak uygulanması tavsiye edilir. Her seans masseter kasını zayıflatarak diş sıkmanın dişler ve çene eklemindeki harabiyetini biraz daha azaltır. Diş sıkma tedavisi botoksu yapılırken her bir kas için kaç ünite botoks yapıldığı, yapılma yeri ve seans aralıkları Promed Clinic uzman doktorlarının kişiye özel belirledikleri tedavi yöntemidir.

ÇENE BOTOKSU SONRASI BAKIM

●        Çene botoksu (masseter botoksu) etkileri 4-7 gün içerisinde başlar ve ikinci hafta sonunda iyice belirginleşir.

●        Çene botoksu sonrası ilk 24 saat sert gıdalar çiğnememeye, mümkün olduğunca sıvı gıdalar tüketmeye gayret etmelidir.

●        İşlem sonrası en az 24 saat enjeksiyon bölgesine masaj yapılmamalıdır.

●        Masseter botoksu sonrası 6-8 saat makyaj yapılmaması, hijyen açısından önemlidir. Enjeksiyon bölgesine fazla temas edilmemesi gerekir.

●        Çene botoksu uygulaması sonrası birkaç saat yüzün suyla temasından kaçınılmalıdır.

Çene botoksu veya diş sıkma botoksu sonrası 24 saat süresince kan sulandırıcı ilaçlar alınmaması önerilmektedir.

Üste Çık
SİZİ ARAYALIM