>
DİŞ BEYAZLATMANIN EN HIZLI VE GÜVENİLİR YOLU

DİŞ BEYAZLATMANIN EN HIZLI VE GÜVENİLİR YOLU

Bakımlı dişler, muhteşem gülüşler anlamına gelir. Korkmadan, çekinmeden, saklamadan, rahatça gülümseyebilmeniz için temiz ve sağlıklı görünen dişlere sahip olmanız gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz. Çoğunlukla böyle düşünülüyor ve gülümsemeler dudakların arkasına saklanıyor. Özgürce gülümseyebilmek için dişlerinizi beyazlatmanın yolları yok değil! Diş beyazlatma yollarının güvenli ya da zararlı birçok çeşidi bulunuyor.

Dişlerin yapısı hem narin hem de serttir. Bu da bakımında kafa karıştırıcı olabiliyor. Sert uygulamalar olmadan temizlenmeyecekmiş gibi hissettirse de, aslında tam aksi etkiler yaratıyor. Diş beyazlatma yöntemlerinin de dişi aşındıran ve zarar veren çeşitleri olabiliyor.

 

DİŞLERİN BEYAZLIĞINI KAYBETMESİ

Diş rengi, kişiden kişiye değişiklik gösterir ve kemiğinizin yapısına yakındır. Kimi insanlarda kreme yakın bu renk tonu kimilerinde bembeyaz olabilir. Bu sebeple, dişinizin doğal tonunu bilmeniz ve ona göre hareket etmeniz önemli.

Dişlerin kendi doğal rengi dışında, zamanla gelişen renklenmeler de çok sık görülüyor. Çünkü günlük yaşamda çok fazla çay, kahve, meyve suyu, kola gibi diş rengini etkileyecek gıdalar tüketiliyor. Özellikle sigara içiyorsanız, dişlerinizin çevresinde oluşan sarı lekeler, can sıkıcı olabilir. Dişleri bu gıdalardan sonra en az 2 dakika boyunca fırçalamak bir nebze renklenmelerin önüne geçebilir.

Diş renginin git gide koyu tonlar kazanmasının ilaç kullanımı, aşırı flor gibi farklı sebepleri de olabiliyor. Sık sık muayene olmalı, lekelenmelerin kaynağını bilmelisiniz.

 

EVDE DOĞAL YÖNTEMLERLE DİŞ BEYAZLATMA SAĞLIKLI MI?

Daha beyaz dişlere sahip olmak istiyorsanız bunun için evde veya klinik ortamlarda uygulanabilecek farklı yöntemler olduğunu bilmeniz gerekiyor. Ancak uzmanlar, evde uygulanan işlemlerin birçoğunun güvenli olmadığı görüşünde hemfikir. Bunun nedeni, uzman kontrolü dışında uygulanan işlemlerin büyük çoğunlukla diş minesine zararlı yöntemler olmasıdır. Aslında iyi geldiği düşünülen bu uygulamalar, maalesef yaygın olarak kullanılıyor.

Evde uygulanan ve zararlı etkilere sahip olan diş beyazlatıcı etkilere sahip olduğu söylenen limon ve çilek, içerdikleri meyve asidiyle dişlerde aşındırmalara ve bakteri üretimine sebep oluyorlar. İyi bir şey yapmaya çalışırken dişlerin çürümesine katkı sağlamak istemeyiz. Ayrıca dişleri beyazlattığı en çok bilinen karbonat, diş yüzeyinin hızlıca aşınmasını sağlayarak başta beyazlama etkisi yaratabilir. Ancak yaptığı aşındırma etkisiyle hassasiyete ve bakterilerin tutunması için yüzeysel deformasyona sebep olur.

 

LEKESİZ BEYAZ DİŞLER İÇİN DOĞRU BAKIM

Şekerli, asitli, renklendirici etkili yiyecek ve içecekleri tükettikten sonra dişlerinizi fırçalamanız önemlidir. Dişlere yerleşen yiyecek ve içecek kalıntılarını uygun bir şekilde temizlemediğinizde dişlerin yüzeyinde bir plak tabakası oluşur. Bu tabaka, dişin renklenmesine yol açar.

Dişleri çok sert fırçalamamak, sık sık fırçalayabilmek, diş bakım suyu kullanmak, renklendirici gıdaları sınırlandırmak, sigarayı azaltmak veya bırakmak, lekesiz ve tertemiz dişler için atılan en doğru adımlardır. Tüm bunlara rağmen, doğal diş renginizden memnun değilseniz veya diş lekelenmelerinin önüne geçemiyorsanız hekimlerin uyguladığı diş beyazlatma yöntemlerine başvurabilirsiniz.

 

DİŞ BEYAZLATMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Dişlerdeki lekelenmelerin ve koyu rengin giderilerek daha temiz ve beyaz dişlere sahip olabilmeniz için medikal diş beyazlatma uygulamalarını tercih etmelisiniz.

Medikal beyazlatma uygulamaları uzman diş hekimleri tarafından, klinik ortamda uygulanıyor. Bu işlem için özel jeller ve tıbbi aparatlar kullanılıyor. Dişlerinize yerleştirilen jeller ve jellerin üzerinden uygulanan lazer ışınlarıyla dişlerin tonunun açılması sağlanıyor. Herhangi bir ağrı hissi yaşatmayan uygulama, dişlerin güvenli bir şekilde rengini açıyor. İşlemi uygulayan hekimler bazen bu tedaviye ek olarak, evde uygulayabileceğiniz aparatlar verebilirler. Bu durumda birkaç seans sonunda istediğiniz beyaz dişlere kavuşarak çekinmeden gülümsemeye başlayabilirsiniz.

Üste Çık
SİZİ ARAYALIM