Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma, sararmış ve deforme olmuş dişlerin rengini açma işlemidir. Beyazlatma, dişler genellikle bir dizi nedenden dolayı zamanla sarardığında arzu edilir ve diş minesinin iç veya dış rengini değiştirerek sağlanabilir.

Dişlerimiz günlük hayatta estetik bir görünüm kazandırır. İletişim kurarken, mutluluk anlarında ve bunun gibi tüm fiziksel aktiviteye bağlı süreçlerde dişlerimizin görüntüsü dikkat çeker. Günlük yaşam temposunda dişlerimizin estetik görünümünü kaybetmesine yol açan bazı unsurlar mevcuttur. Lekelenmiş, renk ve yapısını kaybetmiş, orantısız dişler günlük hayatta bireyin özgüveni noktasında olumsuz bir rol oynar. Özellikle dişlerin eski rengini kaybetmesi ve sarı bir görünüme ulaşması bireyin sosyal hayatını doğrudan etkiler. Dişlerin renk yapısını kaybetmesinde bazı etkenler mevcuttur.

DİŞ BEYAZLATMA NEDEN GEREKİR?

Sosyal yaşamda sorunlar yaratan sararmış dişler, kişilerin kurtulması gereken olumsuz bir estetik durumdur. Rahatça gülümsemeyi veya konuşmayı engelleyerek kişileri psikolojik açıdan rahatsız eder. Diş sararmaları, dişlerin bakımsız ve sağlıksız görünmesini sağlar. Ne kadar sık ve çaba göstererek fırçalama yapılırsa yapılsın, bu sorunu ortadan kaldırmak mümkün olmaz. Sararmalar oluşmadan önce önlem almak bu yüzden önemlidir. Diş sararmaları yiyecek ve içeceklerin etkisiyle oluşurken, kişilerde doğal sarımtırak dişler de bulunabilir. Bu doğal ve sarımtırak diş rengi de kişiler tarafından istenmeyen bir durum olabilir.

Diş rengi, kişilerin kemik yapısından kaynaklıdır ve herkeste aynı görünmeyebilir. Medya tarafından sürekli pompalanan beyaz diş algısı, kişilerin doğal diş renklerini bile istememelerine sebep olabilir. Tüm bu sebepler nedeniyle diş beyazlatma işlemlerine ihtiyaç doğabilir.

DİŞ BEYAZLATMA NASIL YAPILIR?

Dişlerdeki lekelenmelerin giderilmesi için özel jeller ve tıbbi aparatlar Promed Clinic uzman doktorları tarafından beyazlatıcı uygulanacak olan bölgeye yerleştirilir ve belirli bir süre lazer ışık tutulur. Yaklaşık 1 saat kadar sürer. Son derece güvenilir bir yöntemdir. İşlem sonunda sonuç bariz olarak fark edilmektedir.

DİŞLERDE OLUŞAN RENK DEĞİŞİMİ

İç renklenme: Dişin içine nüfuz etmiş ve fırçalamayla giderilemeyen lekelerdir. Dişlerin oluşumları sırasında meydana gelen yapısal bozukluklar da (ilaçlara bağlı veya fazla flor alımına bağlı vb.) bu sınıfa girer. Beyazlatma işlemi bu tip vakaların büyük bir kısmında çok başarılı olur.

Dış renklenme: Diş yüzeyine sigara, çay, kahve, kola (şekerli – kafeinli) gibi boyayıcı bazı gıdalardan yapışan renklenmelerdir. Genellikle diş taşı temizliği ve sonrasında bu lekelerden kurtulmak mümkündür.

Farklı renklenmeler farklı tedaviler gerektirir. Bu sebeple ne tip bir tedavi yapılması gerektiğine diş hekiminizin karar vermesi en doğrusudur.

Kalıcı diş beyazlatma

DİŞ BEYAZLATMADA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Bazı diş beyazlatma uygulamaları doktor tavsiyesiyle evde de uygulanabilir; ancak bu uygulamalar verilen aparatlarla, klinik uygulamalara ek olarak yapılır. Bunların dışında kişilerin evde kendi malzemeleriyle uyguladığı bir takım zararlı işlemler de vardır. Örneğin karbonat, limon gibi mutfakta kullanılan malzemelerin dişlere uygulanması uzman hekimler tarafından asla önerilmez. Evde, hekim tavsiyesi olmadan yapılan bu tür uygulamalar diş minesine zarar verir, asit sebebiyle diş yüzeyinde aşınmalar meydana gelir. Bu sebeple mutlaka diş hekimleri tarafından yapılan uygulamalar tercih edilmelidir.

DİŞLERDEKİ RENK DEĞİŞİMİNİN SEBEPLERİ NELERDİR?

•        Dişlerin yapısına zarar verecek gıdaların tüketilmesi,

•        Dişlerin doğru ve düzenli fırçalanmaması,

•        Sigara ve kafeinli gıda kullanımı,

•        Şekerli gıdaların tüketilmesi,

•        Düzenli kontrole gitmemek,

•        Çocukluktan gelen diş yapısı şekillenirken meydana gelen bazı problemler,

•        Fazla antibiyotik ve benzeri ilaçların kullanılması bireyin diş yapısında renk kaybına yol açabilir.

Üste Çık
whatsapp telegram viber vk
SİZİ ARAYALIM