>
DİKKAT ÇEKİCİ VE GÜR SAKALLARLA ETKİLEYİN

DİKKAT ÇEKİCİ VE GÜR SAKALLARLA ETKİLEYİN

Estetik ve fark yaratan dış görünüm sadece kadınları ilgilendirmiyor. Erkeklerin de bu konuda söz hakkına sahip oldukları bir gerçek. Özellikle son yıllarda bakımlı olmak konusunda çağ atlayan erkekler, sakalları ve bıyıkları için her şeyi yapabilirler. Yeter ki daha bakımlı görünen etkileyici sakallara sahip olsunlar. Seyrek ve biçimsiz sakallar bu sebeple tercih edilmez, çünkü genellikle hoş bir görüntü sunmadıkları düşünülür.

Daha dikkat çekici, bakımlı ve gür sakallara sahip olmak için çeşitli bakım yöntemleri bulunur, ancak bazı durumlarda sakallar yeterli sıklıkta çıkmayabilir veya dökülebilir. İşte bu gibi durumlarda sakal ve bıyık ekimi yöntemine başvurulması gerekebilir. Bu aşamaya gelmemek için sakal bakımınızı ihmal etmemelisiniz. Ne yaparsanız yapın, dökülmelerin ve seyrekliğin önüne geçemezseniz DHI tekniğiyle pratik bir şekilde gür sakallarınıza veya şekilli bıyığınıza kavuşmanız neyse ki çok kolay.

SAKAL VE BIYIK EKİMİ NASIL YAPILIR?

Sakal ekiminden bahsetmek, sakal bakımındaki son aşama gibi görülebilir, çünkü öncelikle dökülen sakallarınıza uygun bakımı uyguladığınızdan emin olmalısınız. Ancak “ne yaparsam yapayım, sakal bölgemdeki boşluklar kapanmak yerine daha da büyüyor” diyorsanız, o zaman mutlaka uzman ellerde gerçekleştirilen sakal ekimi yöntemini tercih etmelisiniz.

Endişelenmeyin, sakal ekiminde herhangi bir yan etki ve zorluk yok. Aksine, sakal ekimi DHI tekniğiyle kolayca uygulanıp sosyal yaşamınıza hızlıca dönmenizi sağlayan etkili bir işlem. Ayrıca bu işlemle sadece sakal ekimi değil, bıyık ekimi yapmak da mümkün. Tamamen tercihinize kalmış bir işlem. Üstelik kullanılan DHI tekniğiyle acısız bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Tamamen sakalsız ve bıyıksız kalmanız beklenmiyor, dökülmenin her aşamasında kullanılabiliyor.

SAKAL VE BIYIK EKİMİNDE DHI TEKNİĞİ

Sakal ve bıyık ekiminde sıklıkla kullanılan DHI tekniğinde, donör bölge olarak kabul edilen verici kıl kökü bölgesinden yeteri kadar kıl kökü alınır ve kolayca ekim bölgesine ekilir. DHI tekniğinde, Choi Implanter kalem adı verilen tıbbi bir alet kullanılır. Saç ekimi uzmanı, içi boş bir iğneyi andıran bu çok ince uçlu kalemle genellikle ense bölgesinden tek tek kıl kökü alır, ekilmesi gereken boşluklara aktarır. Bu işlem dışında ekim yapılacak boşluklara ayrıca bir kanal açma işlemi uygulanmaması, pratik sonuçlar sağlar. Acıyı ve kanamaları da minimum düzeyde tutar. Sonuç olarak muhteşem gür sakallarınıza kavuşmanızdaki ilk adımı atmış olursunuz.

EKİLEN SAKALLAR DÖKÜLÜR MÜ?

Sakal ve bıyık ekiminde kullanılan kıl kökleri genellikle dökülme yaşanmayan, kalıcı saçların bulunduğu bölgelerden alınır. Yüksek bir verimlilikle ekilen bölgeye tutunan kıl kökleri, normal dökülme aşamasını bitirdikten sonra dökülmez ve kalıcılığını korur. Bu bölgelerden en çok tercih edileni ense bölgesidir. Çoğunlukla ense bölgesinden alınan saç greftleri sakal, bıyık, kafa, kirpik ve kaş bölgelerine uygulanır.

Eğer ense bölgenizde yeterli miktarda greft bulunmuyorsa, o zaman sakalın yanak bölgesine yakın yerlerinden ya da göğüsten alınan kıl kökleriyle ekim gerçekleştirilir. Fakat sakal ve bıyık, hatta kaş ve kirpik bölgelerinizde kullanılacak greft miktarı çok azdır. Bu sebeple ense bölgesi genellikle çok rahat bir şekilde kullanılabilir. İstisnai durumlar dışında başka bir bölgenin donör bölge olarak kullanılmasına gerek kalmaz.

SAKAL EKİMİ Mİ, SAKAL BAKIMI MI?

Seyrek sakallarınız bu soruyu sorduruyorsa bir durup düşünmenizde yarar var. Bu soruyu soruyorsanız muhtemelen sakallarınızın geri döndürülebilir olduğuna inanıyorsunuz demektir. Uygun bakımı yapıp yapmadığınız konusunda çelişkiye düşüyorsanız, sakal bakımı konusunda en basit bilgilerinizi gözden geçirebilirsiniz. Eğer her şeyi doğru yaptığınıza inanıyorsanız, sakal dökülmelerinizin veya sakalsız bölgelerinizin varlığının çok başka sebepleri olabilir.

Her ne kadar sakal bakımı ve sakal ekimini iki ayrı kategoriye ayırmış gibi görünsek de, sakal ektirdikten sonra bile muhakkak sahip olduğunuz sakalların bakımını ihmal etmemelisiniz. Bu sebeple sakal bakımının nasıl yapılacağını merak eden beyler için birkaç basit formül derledik.

 

SAKAL BAKIMI İÇİN ETKİLİ ÖNERİLER

Erkeklerin makyajı sayılan sakalların şekilleri ve yapıları özenli bir bakımı hak eder. Kadınların da karşılarındaki erkekten etkilenmelerindeki en büyük etkenlerden biri olan sakallar, yüz şekline ve isteğe göre tercih edilir.

Son yılların en moda sakal trendleri arasından en uygununa karar vermeniz, yakışıklılığınızı ve çekiciliğinizi ön plana çıkarır. Size hiç yakışmayan modelleri tercih etmeniz, bakım çabalarınızı bile boşa çıkarabilir. Trendleri takip etmeyi unutmayın.

Hijyen: Sakal ne ile yıkanır?

Sakal bakımının temelinde hijyenin yattığını bilmelisiniz. Çevre kirliliğine maruz kalan sakallarınızı sık sık temizlemeyi unutmayın. Sakallarınızı alelade şampuanlarla yıkamak yerine, besleyici ve bakım yapan multivitamin etkili şampuanları tercih etmelisiniz. Paraben içerikli şampuanlardan kaçınmanız önemli.

Sakal bakım yağı: Sakalı ne yumuşatır?

Sakallarınızın hem gür hem de parlak görünmesini istiyorsanız, onları tıpkı cildinize bakım yapıyormuşçasına beslemeniz gerekiyor. Ayrıca “sakalı ne yumuşatır?” sorusunun da çok sık sorulduğunun farkındayız.

Sakalınızı kolayca beslemek ve yumuşatmak için mutlaka bakım yağı kullanmalısınız. Kullanacağınız bakım yağları, sakal için özel üretilmiş de olabilir, evde kullandığınız besleyici yağlar da…

Evdeki besleyici yağlar zeytinyağı, hindistancevizi yağı, badem yağı, sarımsak yağı gibi yağlardır. Hangisini tercih ediyorsanız onu kullanabilirsiniz. Bu yağlar aynı zamanda sakalınızın altındaki cildinizi de nemlendirip besler. Elinize bir miktar besleyici bakım yağı alarak uçlardan diplere doğru uygulayın. Uzun bir süre beklettikten sonra durulayıp bakım kremiyle işlemi tamamlayabilirsiniz.

Özen: Sakalınızı mutlaka tarayın

Sakallarınız bazen düzgün görünürken bazen de sert ve dağınık bir yapıda olabilirler. Bu sebeple sakalınızı sıklıkla taramanız önerilir. Karmakarışık görünmesini istemeyeceğiniz sakallarınızı mutlaka taramalısınız. Böylelikle sakallarınızın birbirine karışmasını önleyebilirsiniz. Tararken kullandığınız fırçanın geniş dişli ve yumuşak olmasına dikkat edin.

 

Yıpratma: Sık sık fön çekmeyin

Son dönemde sakalların bakımlı görünmesi adına özenle tarayıp düzleştirme davranışlarında aşırıya kaçmak tehlikeli olabilir. Sakalınızın yıpranıp yanmasını ve kırılmasını istemiyorsanız çok sık fön çekmemenizi öneririz. Saçlarda da önerilen bu durumun sakal için de kesinlikle göz ardı edilmemesi gerekiyor.

Beslenme: İçten dışa besleyin

Sakallara sürülen bakım yağları, kökten uca beslemeye yarasa da, yüksek bir etki için mutlaka yediklerinize dikkat etmelisiniz. Dengeli ve sağlıklı beslenme programı vücudunuzu baştan ayağa etkisi altına alır. Böylelikle sakallarınız da daha canlı ve parlak görünür. Sağlıksız beslenmeyi bir alışkanlık haline getirdiyseniz maalesef sürerek kullandığınız bakım yağları hiçbir işe yaramayabilir ve emekleriniz boşa gidebilir.

Düzeltme: Belirli aralıklarla kısaltmak

Sakallarınızı uzatmak için ne emekler verdiğinizi, bu yazıya göz atmanızdan bile anlayabiliriz. Ancak belirli aralıklarla küçük miktarlarda kesmeniz daha hızlı uzamalarına bile neden olabilir. Belirli zamanlarda uçlarından kestirerek düzeltirseniz daha sağlıklı uzamasına yardımcı olursunuz. Aksi takdirde kırılan, yıpranan, uzamayı durduran sakallarla baş etmek zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden mutlaka bu önerimizi dikkate alın, sakallarınızın daha hızlı uzadığını göreceksiniz.

BIYIK BAKIMI NASIL YAPILIR?

Sakal bakımına gösterilen özen, bıyık bakımı için de gösterilmelidir. Fakat bıyık bakımı ile sakal bakımı arasında küçük farklılıklar bulunabilir. Örneğin, bıyık bakımında sakaldan farklı olarak sık sık makasla düzeltilmesi gibi bir uygulama yer alır. Sakalda bu kadar sık bir kesim işlemi bulunmaz. Bu şekilde bıyığın şekli korunabilir.

Bıyık altı derisinin muhakkak sık sık temizlenmesi ve masaj yapılması da önemlidir. Yüz yıkanırken bıyık altındaki cilt bölgesi ihmal edilmemelidir. Suyun cilt altına erişmesi bu yolla sağlanır ve daha hijyenik bir bakım elde edilir.

Bıyık bakımında badem yağı kullanımı da önemli bir diğer bakım aşamasıdır. Badem yağı bıyık bölgesini besleyerek gürleşmesine katkı sağlar. Bir de tıpkı sakal bakımında olduğu gibi, bıyık bakımında da tarama işlemi çok önemlidir. Bıyığı taramak için özel bıyık tarakları bulunur. Bu küçük taraklar kullanılarak günlük bıyık bakımı, tarama aşamasıyla tamamlanır.

Üste Çık
SİZİ ARAYALIM